Jako pád Lehman Brothers aneb jak může krach pokoutného fondu Celsius semlít celý kryptosvět
Co se stalo platformě Celsius? Jako Lehman Brothers půjčila peníze lidem, kterým je nikdy půjčit nechtěla, a při propadu trhu celý systém přestal fungovat.
Pád platformy Celsius Network dopadá na celý kryptotrh
Na kryptosvět se v posledních měsících valí jedna pohroma za druhou. Bitcoin a další kryptoměny dosáhly na nejnižší hodnoty za dlouhou dobu a mohou za to i krachy hned několika velkých projektů, které propady trhů neustály. A to i kvůli tomu, že se mnohdy jednalo o pokoutné iniciativy, jak se ukázalo také v případu Celsius Network. Zažívá teď kvůli tomu kryptosvět svůj Lehman Brothers moment?
O tom ve svém komentář pro CzechCrunch píše Petr Hotovec, hlavní analytik technologické společnosti SoftVision, která vyvíjí systém automatizovaného algoritmického obchodování a nedávno spustila regulovaný hedge fond p-hat, přičemž i ten využívá plně automatizovaný systém k obchodování kryptoměn. Proč označuje Celsius Network za pokoutný fond a proč vlastně padl?
***
Na konci června jsme psali o tom, že trh kryptoměn je pod velkým prodejním tlakem z důvodu problémů přepákovaných hedge fondů a lendingových platforem, které nezvládly řízení rizika. Nyní se ukázalo, že naše obavy byly oprávněné. Platforma Celsius i hedge fond 3AC na sebe podaly insolvenční návrhy.
Zatímco investorů do 3AC bylo pravděpodobně pár desítek až stovek, věřitelů platformy Celsius je více než sto tisíc. Zatímco zakladatelé 3AC, Zhu Su a Kyle Davies, stráví pravděpodobně zbytek života někde na útěku, ohledně platformy Celsius se strhne dlouhá právní bitva, kde si budou věřitelé snažit urvat pro sebe co nejvíc.
Pokud jste tedy půjčili své kryptoměny platformě Celsius a nevíte, co se bude dít dál, nebo vás zajímá, jestli už mají kryptoměny svůj Lehman Brothers moment, či jste jen fanoušci insolvenčního řízení, je toto článek přesně pro vás.
Celsius? Co to je a proč mě to má zajímat?
Celsius je lendingová platforma, která umožňovala svým uživatelům vklady kryptoměn, ze kterých jim pak vyplácela úrok. Vložené prostředky dále půjčovala zájemcům, kteří (teoreticky) prošli jejím rizikovým scoringem. Zpravidla platforma vyžadovala od zájemců o půjčku i odpovídající kryptoměnovou zástavu. O fungování kryptoměnových půjček jsme psali zde.
Bohužel vedle klasických půjček Celsius prostředky využíval i k velice rizikovým aktivitám jako trading nebo investice do těžby kryptoměn. Klíčovou úlohu v celém systému hrál nativní token CEL, který svým držitelům poskytoval všemožné výhody. Mohli si v něm mimo jiné nechat vyplácet úroky a dal se použít jako zástava pro získání půjčky.
Vedle toho měla platforma i další funkce. Od 13. června však většinu funkcí pozastavila a omezila možnost uživatelů vybrat vložené prostředky. Minulou středu, 13. července, na sebe společnost Celsius provozující stejnojmennou platformu podala insolvenční návrh.
Počkat, takže Celsius je banka?
Ne, Celsius není banka. Její hlavní služba byla sice podobná tomu, co normálně dělají banky, Celsius však je takzvaná lending platforma s licencí ve státech Kalifornie a Missouri k poskytování spotřebitelských půjček. Celsius se však přesto klasické bance podobá zejména v klíčovém definičním znaku banky – přijímání vkladů od veřejnosti.
V tomto ohledu Celsius opravdu vynikal, díky insolvenčnímu řízení víme přesně, že uživatelé platformy mu svěřili prostředky v hodnotě 4,7 miliardy dolarů. Jedná se ovšem o částku k datu podání insolvenčního návrhu. Ve skutečnosti to bylo mnohem více, jelikož většina uživatelů na platformu vložila své kryptoměny, které za poslední půlrok ztratily na hodnotě.
Jistě, nebyl to klasický vklad, který byste vložili do banky (ten by byl pojištěn), byla to spíše investice, která patrně naplnila americkou definici „security“. Nechci zabíhat do právního jazyka, ale v Česku je termín security obsahově podobný investičnímu cennému papíru. Celý vtip je v tom, že jakmile security vydáte a nabídnete investorům, musíte splnit velice složitá pravidla spojená s investiční nabídkou.