Jako z Black Mirror. Apple představil vlastní brýle a naplno se vrhl do rozšířené reality

Nový headset s nakousnutým jablkem v logu umožní uživatelům procházet aplikacemi a dalším obsahem i pouhým pohybem očí.

Filip HouskaFilip Houska

vision_pro

Foto: Apple

Brýle pro rozšířenou i virtuální realitu od Applu

0Zobrazit komentáře

Dlouho se o tom mluvilo – a teď konečně přichází. Apple se naplno vrhá do segmentu rozšířené i virtuální reality a představuje zcela nový produkt. Jmenuje se Vision Pro a byť na první pohled vypadá jako lyžařské brýle, jde o systém, díky kterému si uživatelé budou moci promítat virtuální obsah v reálném prostředí. „Je to první produkt od Applu, skrze který se díváte,“ uvedl šéf firmy Tim Cook během prezentace v rámci vývojářské konference WWDC.

Hned na úvod se sluší začít designem, který nepochybně zaujme pro své futuristické křivky. Nová náhlavní souprava má hliníkový rám a výraznou přední skleněnou průhlednou část, ve které jsou skryty dva displeje s rozlišením, které přesahuje 4K – jeden pro každé oko, 23 milionů pixelů dohromady. Nedílnou součástí je také speciální čelenka pro uchycení na hlavě a jemné polstrování včetně stínítek proti propouštění světla. To hlavní se ale skrývá uvnitř.

Apple své nové brýle, fungující na operačním systému visionOS, vybavil pěti senzory, dvanácti kamerami a dvěma čipy: známým M2, který se stará o výkon, a novým R1, jenž má zpracovávat vstupy z kamer, senzorů a také šestice mikrofonů. A právě ten se má starat o to hlavní, k čemu jsou Vision Pro určené – konzumaci obsahu. Ať už je to prohlížení fotek, sledování filmů (třeba rovnou v 3D), volání přes FaceTime… Nebo zkrátka brouzdání mezi aplikacemi.

Pro maximální zážitek je Apple vybavil i technologií pod názvem Audio Ray Tracing, která umí analyzovat materiály v prostoru a přizpůsobit zvuk tomu, co se děje na obrazovce. A aby toho nebylo málo, uživatelé si v nich budou moci zobrazovat i prostředí svého Macu, iPadu nebo iPhonu. K tomu všemu navíc nebude potřeba žádný externí ovladač, naopak si plně vystačí se zrakem, decentním pohybem ruky nebo hlasem.

Apple například demonstroval, jak je možné vybrat konkrétní aplikace pouze pomocí očí, přičemž potvrzení pak bude možné provést pouhým spojením dvou prstů. Vše totiž snímají zmíněné kamery a senzory. Jako vstupní zařízení ale lze používat i klávesnici nebo trackpad.

Zajímavá je pak také funkce s označením Eye Sight, která bude užitečná v případě, když se člověk přepne do čistě virtuální reality. Byť jsou totiž Vision Pro určené hlavně pro rozšířenou realitu, nabízí i možnost klasického VR prostředí, kdy bude obklopen pouze digitálním obsahem. V ten moment se skla rozsvítí, aby okolí vidělo, že uživatel „nevnímá“. Jakmile se pak přepne zpět do módu AR, clona se otevře.

To, v čem Vision Pro mohou být pro uživatele atraktivní, nejlépe ilustruje oficiální video od Applu. Novinka, vybavená mimo jiné samostatnou baterií, která se k soupravě připojuje kabelem, bude na trh uvedena začátkem příštího roku, zatím však jen ve Spojených státech – další země se objeví později. Cena začne na částce 3 499 dolarů, v Česku se pak může pohybovat na hranici okolo 93 tisíc korun (včetně DPH).