Jakub Havrlant dál čile obchoduje s Křetínským a Tkáčem. Jeho Rockaway ovládne vydavatelství Euromedia

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jakub-havrlant-rockaway

Foto: Rockaway

Jakub Havrlant, zakladatel Rockaway Capital

0Zobrazit komentáře

Mezi největší hráče knižního trhu v České republice patří skupina Euromedia, jejíž konsolidovaný obrat se počítá v miliardách korun. Po složitém pandemickém roce získala před časem nového šéfa a ten se teď bude nově zodpovídat už jen jedinému akcionáři. Tím se stane investiční skupina Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, která odkupuje polovinu firmy od Daniela Křetínského a spol.

Společnost Czech Media Invest, za níž stojí Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a Roman Korbačka, dosud držela v Euromedii padesátiprocentní podíl. Z knižního byznysu, do něhož spadají knihkupectví Luxor a celá řada nakladatelských značek jako Kalibr, Ikar či Odeon, ale nyní Czech Media Invest odchází. Svůj podíl za nezveřejněnou částku prodává do rukou Rockaway Capital.

„Dohodli jsme se s našimi dosavadními partnery na odkupu jejich podílu, protože knižnímu segmentu věříme, což by Euromedia nebýt pandemie nemoci covid-19 potvrdila i v loňském roce. Pořád navíc platí to, proč jsme do společnosti vstupovali – díky digitalizaci v ní vidíme velký potenciál i do budoucna,“ říká mluvčí Rockaway Capital Pavel Kalouš. Celou transakci ještě musí schválit antimonopolní úřad.

V Euromedii působí Jakub Havrlant se svou skupinou od roku 2017. Jeho cílem bylo od začátku digitalizovat tradiční knižní sektor, přičemž během následujících let se z Euromedie pod vedením Lukáše Nováka stal největší hráč na českém knižním trhu se silnou pozicí v nakladatelském, velkoobchodním i maloobchodním segmentu. Od začátku roku již vede knižní skupinu František Mala, který nahradil právě Lukáše Nováka a má pořádně nastartovat zmíněnou digitalizaci.

frantisek-mala-euromedia1

Foto: Peter Varga

František Mala, výkonný ředitel Euromedie

Ve velkém rozhovoru pro CzechCrunch František Mala letos v dubnu zmiňoval, že plánuje více pracovat na propojení kamenného světa s onlinem tak, aby zákazník dostal co nejlepší službu, ať už nakupuje přímo v kamenném knihkupectví, nebo v e-shopu. Zároveň chce proměnit i fungování samotné Euromedie, kde vidí velký prostor například pro zapojení dat, díky kterým se může celý byznys řídit efektivněji.

„Ze střednědobého pohledu se chceme zaměřit hlavně na části firmy, které souvisí s maloobchodem, ať už je to kamenný retail, anebo online. Tam vidím prostor pro další zlepšování, zvyšování produktivity a prodeje. Myslím, že tam umím využít paralely s telco byznysem,“ popisoval v dubnu František Mala, který působil v telekomunikacích dvacet let, když vystřídal slovenský i český T-Mobile a rumunský Telekom.

Zatímco v roce 2019 se konsolidovaný obrat Euromedie vyšplhal na 2,4 miliardy korun, tak v loňském roce, který byl značně ovlivněn pandemií koronaviru, klesl na 2,3 miliardy. V letošním roce by se skupina dle vyjádření pro CzechCrunch ráda dostala minimálně na úroveň z roku 2019. Nadále by tak měla v metrice tržeb platit za největšího hráče tuzemského knižního trhu. Její další směřování bude nově ve výhradní gesci Rockaway Capital, ale šéf Euromedie žádné větší změny neočekává.

„Pro mě je klíčové, že se z pohledu Euromedie nic nemění. Cítím ze strany akcionáře silný mandát a aktuální transakci chápu jako potvrzení nedávných změn v managementu,“ dodává CEO Euromedia Group František Mala, který vedle již zmíněných značek řídí taktéž Knižní klub či nakladatelství Universum, Yoli, Pragma, Esence, Brána, Listen, Laser a Pikola, velkou distribuční síť a také internetový obchod Booktook.cz.

V případě Jakuba Havrlanta a česko-slovenského investorského dua Daniela Křetínského a Patrika Tkáče přitom nejde o zdaleka jediný obchod. V poslední době je o nich slyšet ještě ve spojení se skupinou PPF, kterou vybudoval letos tragicky zesnulý nejbohatší Čech Petr Kellner. Aktuálně jednají například o prodeji internetové skupiny Mall Group, kterou společně vlastní. O vývoji situace všichni zainteresovaní hráči mlčí, ale mezi největší zájemce by mělo patřit polské Allegro, přičemž ve hře je i případný vstup na burzu.

V rámci optimalizace před plánovaných prodejem se trojice akcionářů v Mall Group postupně zbavuje neziskových jednotek, a tak Křetínský s Tkáčem nedávno získali Mall.tv a nakonec většinově ovládnou také online supermarket Košík.cz, který původně do Mall Group rovněž spadal. Některé byznysy ale nadále trojice investorů vlastní společně, v červnu koupili miliardovou síť Planeo Elektro a dál ovládají také cenový srovnávač Heureka.