Jaký byl rok 2024 pro české startupy? Odrazily se ode dna, celkem získaly přes 16 miliard

Projekt Startupové Česko od CzechCrunche v unikátních datech ukazuje, co se dělo na zdejším venture kapitálovém trhu, i trendy, kam směřuje.

Peter BrejčákPeter Brejčák

startupovecesko_nahledclanek-mp-1Speciál

Foto: CzechCrunch

Startupové Česko v roce 2024 v datech

0Zobrazit komentáře

Po „covidové“ horečce došlo k výraznému ochlazení, v posledním roce se ale startupovým investorům částečně vrátil apetit. Celkový objem peněz, tedy investic i exitů, které loni směřovaly do mladých inovativních firem českých zakladatelů, se meziročně navýšil o 37 procent a zastavil se na částce 16,6 miliardy korun. To a mnoho dalšího přehledně ukazuje další ročník speciálu Startupové Česko od CzechCrunche, v němž mapujeme všechna loni oznámená investiční kola a exity startupů s českými zakladateli. I v návaznosti na související databázi investic kvalifikovaně odhadujeme velikost a trendy, které hýbou celým venture kapitálovým trhem.

Ve většině případů jsou přitom startupy relativně transparentní a kromě jmen investorů komunikují i výši investic či další související podrobnosti. Informace tak vycházejí z veřejných zdrojů či tiskových zpráv, ale také z neveřejných informací přímo od startupů a VC fondů. Konkrétní částky jsou v některých případech kvalifikovanými odhady. Oproti předešlému ročníku došlo ke zpřesnění metodologie, což má za výsledek mírně rozdílná čísla.

Uzavřených kol bylo méně, rostl ale jejich celkový objem

Čeští zakladatelé v průběhu roku 2024 oznámili dohromady 84 uzavřených investičních kol, což je nejnižší hodnota od roku 2020. Objem investic do mladých inovativních firem s českými zakladateli se ale meziročně zvýšil z přibližně pěti miliard na loňských 14,5 miliardy.

Růst tohoto objemu s poklesem počtu oznámených kol vede k situaci, že se navýšila průměrná investovaná částka: medián (tedy střední hodnota) dosáhl téměř 28 milionů korun, což je od roku 2020 vůbec nejvyšší číslo. Investiční apetit tak na jednu stranu roste, ale investoři si o to víc vybírají, komu prostředky poskytnou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mezi největší oznámené investice patří obvyklí adepti včetně Rohlíku, který uzavřel vůbec nejvyšší kolo o hodnotě téměř čtyři miliardy korun, nebo Mews, jenž se v roce 2024 stal teprve třetím českým jednorožcem. Mezi premianty se ale probojovaly i méně známé tváře – znáte například startup Adalid Sciences, který nabral asi čtvrt miliardy korun?

Mezi nejaktivnější fondy pak patří Czech Founders VC, kteří oznámili celkem devět dealů, v nichž podpořili české startupisty (investice do zahraničních startupů v přehledu nebereme v potaz). Se sedmi transakcemi je následuje Kaya VC a se šesti pak Reflex Capital. První pětici s pěti investicemi pak uzavírají J&T Ventures a Purple Ventures. Celkem jedenáct zástupců fondů komentuje loňský rok v úderných videích.

Že situace na trzích pořád není úplně optimistická, ukazuje meziroční poklesu objemu exitů. Právě ty – ať už ve formě prodeje novému vlastníkovi, nebo u nás nepříliš rozšířeným vstupem na burzu – jsou cílem každého startupu, který má investora. Jde totiž o moment, kdy se investice po letech (v ideálním případě pohádkově) zhodnotí. Loňský rok byl na exity slabý: miliardový neproběhl ani jeden, ve stovkách milionů se počítaly jenom tři.

Chcete se dozvědět víc? Podívejte se na web speciálu Startupové Česko.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Slovenský startup, který podpořili Credo, Baudiš i Kučera, kupují Američané za více než 1,5 miliardy

Od prodaného startupu Photoneo se také odtrhne sesterský Brightpick, který využívají například online supermarket Rohlík či lékárny Dr. Max.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Brightpick Photoneo foundersInsider

Foto: Photoneo

Zakladatelé startupu Photoneo Tomáš Kovačovský, Michal Malý, Ján Žižka a Branislav Puliš

0Zobrazit komentáře

Startup Photoneo, který zjednodušeně řečeno dává robotům oči, směřuje do amerických rukou. Společnost Zebra Technologies, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze Nasdaq a jejíž valuace přesahuje 20 miliard dolarů, oznámila záměr o jeho odkoupení. Do startupu v průběhu let investovali kromě jiných i čeští investoři včetně fondů Credo Ventures a RSJ či zakladatelé Avastu Pavel Baudiš a Eduard Kučera.

Firmy očekávají, že transakce bude dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. Jaká byla cena, ani jedna ze stran nekomentuje. Podle zdrojů CzechCrunche obeznámených se situací ale měla dosáhnout více než 1,5 miliardy korun.

Photoneo zakládala čtveřice Ján Žižka, Tomáš Kovačovský, Michal Malý a Branislav Puliš, na trhu se řadí mezi přední dodavatele senzorů pro robotický zrak a inteligentního softwaru. Díky vlastním patentovaným technologiím firma podle svých slov vyvinula 3D kameru s nejvyšším rozlišením a přesností na světě.

„Společnost Zebra je ideálním partnerem, díky kterému se bude Photoneo moci dále rozvíjet,“ komentuje Ján Žižka z pozice ředitele firmy. Zebra Technologies působí v oblasti podnikových technologií specializujících se na automatizaci pracovních procesů, datovou analytiku a hardware.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pod hlavičkou Photonea vznikl v roce 2021 jako takzvaný spin-off další startup Brightpick, který nabízí AI roboty pro sklady, kde automatizují všechny kroky procesu plnění objednávek. Jako jediný mobilní robot na světě prý dokáže autonomně nachystat a konsolidovat objednávky přímo v uličkách skladu – stejně, jako by to udělal živý pracovník s vozíkem. Tato firma aktuálně spolupracuje například s online supermarketem Rohlík či lékárnami Dr. Max.

Později se obě společnosti spojily do jedné skupiny nazvané Photoneo Brightpick Group, aktuální transakce se ale týká jenom společnosti Photoneo a došlo také na částečné vyplacení zmiňovaných investorů. Samotná skupina se teď přejmenuje na Brightpick a na společnosti Zebra bude pokračovat nezávisle, vlastnická struktura v ní se nemění – a zůstávají tak v ní i Češi.

Kromě částečného vyplacení investorů chce Brightpick využít získané prostředky i na další expanzi ve Spojených státech a v Evropě. Samotný startup již v investicích získal asi 47 milionů dolarů (přes 1,1 miliardy korun). Půl miliardy získal ještě v roce 2021 i od Credo Ventures, začátkem loňska pak dalších 400 milionů a naposledy šlo o bezmála 300 milionů korun v letošním listopadu.

„Tato transakce představuje významný příliv kapitálu, který bude využit jak na návrat hodnoty akcionářům, tak na strategické investice do dalšího rozvoje Brightpick,“ doplňuje Žižka, podle kterého startup zaznamenává osminásobný meziroční růst tržeb a má téměř plně obsazené výrobní kapacity na rok 2025.