Jaký byl rok 2024 pro české startupy? Odrazily se ode dna, celkem získaly přes 16 miliard
Projekt Startupové Česko od CzechCrunche v unikátních datech ukazuje, co se dělo na zdejším venture kapitálovém trhu, i trendy, kam směřuje.
Startupové Česko v roce 2024 v datech
Po „covidové“ horečce došlo k výraznému ochlazení, v posledním roce se ale startupovým investorům částečně vrátil apetit. Celkový objem peněz, tedy investic i exitů, které loni směřovaly do mladých inovativních firem českých zakladatelů, se meziročně navýšil o 37 procent a zastavil se na částce 16,6 miliardy korun. To a mnoho dalšího přehledně ukazuje další ročník speciálu Startupové Česko od CzechCrunche, v němž mapujeme všechna loni oznámená investiční kola a exity startupů s českými zakladateli. I v návaznosti na související databázi investic kvalifikovaně odhadujeme velikost a trendy, které hýbou celým venture kapitálovým trhem.
Ve většině případů jsou přitom startupy relativně transparentní a kromě jmen investorů komunikují i výši investic či další související podrobnosti. Informace tak vycházejí z veřejných zdrojů či tiskových zpráv, ale také z neveřejných informací přímo od startupů a VC fondů. Konkrétní částky jsou v některých případech kvalifikovanými odhady. Oproti předešlému ročníku došlo ke zpřesnění metodologie, což má za výsledek mírně rozdílná čísla.
Uzavřených kol bylo méně, rostl ale jejich celkový objem
Čeští zakladatelé v průběhu roku 2024 oznámili dohromady 84 uzavřených investičních kol, což je nejnižší hodnota od roku 2020. Objem investic do mladých inovativních firem s českými zakladateli se ale meziročně zvýšil z přibližně pěti miliard na loňských 14,5 miliardy.
Růst tohoto objemu s poklesem počtu oznámených kol vede k situaci, že se navýšila průměrná investovaná částka: medián (tedy střední hodnota) dosáhl téměř 28 milionů korun, což je od roku 2020 vůbec nejvyšší číslo. Investiční apetit tak na jednu stranu roste, ale investoři si o to víc vybírají, komu prostředky poskytnou.