Jaký byl WebSummit 2014 v Dublinu?

Ondřej MaternaOndřej Materna

0Zobrazit komentáře

Více než 65 tisíc tweetů, 22 tisíc účastníků, 1300 startupů, tisíc novinářů a sto různých zemí. To vše v pouhých třech dnech. Navštívili jsme největší evropskou technologickou konferenci tohoto roku, WebSummit v Dublinu. A já mám pro vás pár postřehů.

Sestava spíkrů byla hvězdná. Kromě známých tváří z oboru se na pódiu objevily i mediální hvězdy – Bono, Tony Hawk, Eva Longoria, Rio Ferdinand a další – kteří sdíleli vlastní zkušenosti s podnikáním. Mezi přednášejícími měla zastoupení i Česká republika. K nejlepším a nejpřínosnějším patřila přednáška Jana Řežába ze SocialBakers.

Na rozdíl od některých jiných se neschovával za dobře znějící, leč prázdné fráze. Musím přiznat, že u některých přednášejících mě bohužel (ne)překvapilo, jak dlouho a poutavě se dá mluvit o tématech, která by šla vlastně shrnout jen do jedné věty „…zatím jsme jen utratili hromadu peněz a nic nemáme. Ale až to jednou budeme mít, bude to pecka.“

Pioneers Festival

Přečtěte si takéFotoreport: Jaký byl Pioneers Festival 2014?Fotoreport: Jaký byl Pioneers Festival 2014?

Mezi startupy byly k vidění opravdu zajímavé projekty. Bohužel to nemůžu říct o všech, jak bych u konference takového významu očekával. Velké množství startupů se stále snažilo prorazit s vlastními sociálními sítěmi, CMS a nejrůznějšími systémy založenými na QR kódech. V tom jsme měli při prezentaci Contractatoru malou výhodu, neboť z více než 1300 startupů byly pouze dva zaměřeny na využití IT v oblasti práva, přičemž naši švédští kolegové byli ve fázi landing page a procesního modelu. Náš projekt byl odlišný od všech ostatních a na zájmu o něj se to (snad) pozitivně projevilo. Stalo se nám, že nás přímo u stánku oslovil jeden z investorů s žádostí o pomoc – domluvil si s někým spolupráci a ihned potřeboval vygenerovat NDA (dohodu o mlčenlivosti).

Ze složení start-upových projektů bylo možné vysledovat dva trendy poslední doby, a to vytváření programů tvořících „ekosystém“ kolem 3D tiskáren a cloudové marketplace „all-inclusive“ služeb (SaaS) pro podnikatele. V rámci WebSummitu proběhl tzv. MachineSummit, v rámci něhož se představilo několik zajímavých projektů „mini-dronů“ ovládaných prostřednictví mobilních aplikací. Dovolím si odhadnout, že spojení mobilů (mobilních aplikací) a dálkově ovládaných zařízení bude trendem příštích let.

Kdybych však měl shrnout největší přínos WebSummitu, je to bezesporu šance navázat nové vztahy. Množství zajímavých lidí, které zde máte možnost potkat a sdílet s nimi své zkušenosti, je enormní. Kdybych měl vybrat jeden z nejpřínosnějších rozhovorů, tak zmíním asi Justina Kana (Justin.tv, TwitchTV, Socialcam, Y Combinator, TechCrunch). Rozhovory to byly většinou příjemné, přátelské. Lidé měli zájem si vzájemně pomoci. Samotná organizace celé akce byla bezchybná. Skvěle fungoval sampling (zároveň skvělá propagace pro kvalitní irské gastronomické produkty). Všude bylo dostatek dobře proškolených a vždy ochotných organizátorů.

Pokud příští rok zvažujete návštěvu WebSummitu, měl bych pro vás mých osobních pár tipů:

  1. Pijte hodně Guinesse, většinu obchodů jsme domluvili v místních pubech;
  2. Nečekejte velký zájem médií o start-upy (pokud nemáte předem domluvený nějaký kontakt);
  3. Rozhovory s investory jsou krátké a stručné, mějte připravené krátké a jasné odpovědi;
  4. Buďte odlišní od ostatních, ale nedělejte ze sebe šašky;
  5. Investice jsou až druhotná věc, nejpřínosnější je hledat obchodní partnery v oblasti distribuce / propagace / zastoupení;
  6. Nečekejte, že na WebSummitu budete trhat prodejní rekordy, akce je o navázání spolupráce a investování do start-upů, ne o prodeji samotných produktů;
  7. Letáky každý za rohem vyhodí, pokud chcete zaujmout, vytvořte nějaký malý kupon / voucher;
  8. Nikdo na WebSummitu nemá čas ani chuť číst cokoliv rozsahem překračující jednu větu.

WebSummit můžu doporučit každému, kdo chce prezentovat svůj projekt či jen nahlédnout, co je ve světě aplikací nebo technologií nového. Atmosféra je skvělá, to lze těžko popsat, musíte ji zažít. Za celý náš tým musím přiznat, že pouhé tři dny WebSummitu nás posunuly o půl roku dopředu.

Justin Kan

Fotka z našeho pokecu s Justinem Kanem během druhého dne WebSummitu

Google1

Druhý den uspořádal Google ve svém evropském sídle docela slušnou párty

Google2

Interiér kanceláří Googlu je propracovaný v každém detailu

Google3

Jedna část společných prostor je věnována Google maps

Google4

Na co myslíte, že odkazuje tahle cedule?

Google5

Designéři si vyhráli i s místy, u kterých byste to nečekali

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

závěrečná diskuse s Bonem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

hlavní stage by se svou velikostí mohla měřit s některými našimi hokejovými stadiony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Náš stánek na WebSummitu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym