Jan Lukačevič vybral další miliony na podporu zdravotníků a v Praze se zaměří na rozvoj kosmických aktivit

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

lukacevic2

Foto: Archiv JL

Kosmický inženýr Jan Lukačevič

0Zobrazit komentáře

Bádá, jak by mohlo lidstvo dobývat vesmír, popularizuje vědu napříč generacemi, radí nejvyššímu muži v NATO, a ještě vybírá miliony, aby mohli zdravotníci v době pandemie dobíjet svou energii. Jan Lukačevič je muž mnoha aktivit a nově si ve svém životopisu připisuje pozici v Pražském inovačním institutu. V rámci něj chce pomoci udělat z hlavního města místo, kde se budou více řešit kosmické aktivity i rozvoj biotechnologií.

Do developerského týmu projektu Prague Smart Accelerator (PSA), který se pod hlavičkou Pražského inovačního institutu věnuje právě kosmickým a biotechnologickým aktivitám, nastoupil na začátku prosince třicetiletý kosmický inženýr na částečný úvazek. Věnuje se totiž mimo jiné i druhé vlně pomoci lékařům a zdravotníkům, kterým s kolegy posílá energetické balíčky. A peníze na ně vybírá přes dárcovskou platformu Donio.

„Na začátku listopadu mi při pohledu na nárůst hospitalizovaných začal v hlavě blikat pomyslný alarm, a tak jsem ‚naše‘ zdravotníky začal obvolávat a ptát se na aktuální situaci. Bylo to dost hořkosladké. Potěšilo mě nadšení, se kterými vzpomínali na energetické balíčky a naši podporu. Ale dost mě vzalo, že se podle všeho ocitli znovu v obrovském vypětí a zažívají déjà vu uplynulého jara a loňského podzimu a vlastně se o tom moc nemluví,“ napsal 12. listopadu Jan Lukačevič na Facebook.

Byl to pro něj prý jasný signál, aby celou Energii lékařům rozjel znovu. Obepsal lidi, oslovil dodavatele, svolal dobrovolníky do skladu a spustil sbírku. V první vlně, která běžela od jara loňského roku, bylo vybráno přes 5,5 milionu korun. Teď už ukazatel v kampani na Doniu hlásí téměř dva miliony a částka se dál navyšuje. Lukačevič přitom dlouhodobě oceňuje řadu dobrovolníků, kteří nejen jemu, ale i dalším podobným projektům na podporu dobré věci pomáhají.

energiilekarum

Foto: Archiv JL

Jan Lukačevič s dobrovolníky z iniciativy Energie lékařům

V průběhu loňska se stihl nadšený popularizátor vědy i kosmického bádání v rámci prestižního výběru mladých lídrů připojit také do poradního týmu samotného generálního tajemníka NATO. Jeho nové působiště, Pražský inovační institut, loni v lednu založilo formou zapsaného ústavu hlavní město Praha a jako veřejně prospěšná organizace se zaměřuje na podporu rozvoje vzdělávání, města, podnikání a životního prostředí.

„Mám radost, že se můžu připojit k týmu, který je poskládaný z řady šikovných, schopných a zkušených lidí. Za několik let mého působení jsem se s oblastí kosmického výzkumu a průmyslu dobře seznámil a vím, jak velký potenciál má. Má ale také pár slabých míst, která nás brzdí. A právě na ta bych se chtěl ve své nové roli zaměřit, abychom společně vybudovali prostředí, kde lidé spolupracují a obor vytáhnou na špičku i v mezinárodním měřítku,“ říká Jan Lukačevič, nový developer projektu PSA v Pražském inovačním institutu.

Spolu s dalšími kolegy, mezi něž patří odbornice na vzdělávání Veronika Nürnbergerová a Markéta Štindlová, developer pro byznys a podnikovou sféru Miroslav Veselka nebo ekonom Pavel Vaněk, se bude Lukačevič zaměřovat na pomoc v dalším rozvoji inovací, podnikání a výzkumu v oblastech vesmíru, umělé inteligence, biotechnologií, byznysu, vzdělávání, kulturně-kreativních průmyslů i komunikace inovací. O podpoře vědy i vesmírného bádání jsme se s ním letos bavili i v našem CzechCrunch Podcastu.

Manažer inovací pro Prahu Tomáš Lapáček si od angažování nové posily slibuje další impuls pro rozvoj pražského ekosystému pro kosmické aktivity. „Je to velká posila jak pro oblast mapování oboru, tak i pro propojování napříč sektory a obory a v neposlední řadě i pro formulaci vize a strategické plánování v oblasti vesmírných aktivit,“ uvedl Lapáček, který do vedení Pražského inovačního institutu přišel v lednu z Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR), kde téměř čtyři roky působil jako ředitel sekce strategií a politik.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym