Je libo podnikat s Markem Dospivou? Penta zakládá fond a otevírá se investorům, chce růst rychleji
Česko-slovenská investiční skupina vloží do fondu například síť lékáren Dr. Max, Fortunu nebo své nemovitosti. Plánuje vybrat miliardy eur.
O Marku Dospivovi a jím spoluvlastněné investiční skupině Penta je v poslední době hodně slyšet: v centru Prahy otevřeli Masaryčku podle návrhu Zahy Hadid a s lékárnami Dr. Max nově vstoupili na italský trh. Plánů a ambicí mají ale ještě mnohem víc, a proto se rozhodli udělat krok, který je mezi zdejšími velkými finančními skupinami velmi neobvyklý – podstatnou část svého portfolia vloží do fondu a přizvou jiné investory, aby podnikali s nimi.
„Je to pro nás revoluční myšlenka. Dlouho jsme se s ní prali, nechtěli jsme to dělat. Ale protože chceme zrychlit expanzi, změnili jsme názor,“ prohlásil Marek Dospiva na konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch pořádal v pražském centru Cubex.
Revoluční krok to je nejen z pohledu Penty, jejímž spoluzakladatelem a spolumajitelem Dospiva je, ale i v kontextu dalších velkých finančních skupin, které v Česku působí. PPF, EPH, KKCG nebo CPI, za nimiž stojí nejbohatší Češi a Češky, nabízejí třetím stranám maximálně vlastní korporátní dluhopisy. Obdobnou cestou jako Penta se už vydala skupina J&T slovenského miliardáře Patrika Tkáče, která založila fond J&T Arch. Ten je otevřený investorům s minimálním vkladem zhruba od milionu korun.
„Dosud jsme vše financovali z ekvity Penty, z úvěrů od bank nebo z dluhopisů. Tento krok nám ale umožní pohybovat se rychleji a agresivněji a jiným investorům zase dovolíme podnikat s námi,“ vysvětlil čtyřiapadesátiletý Dospiva, který je podle časopisu Forbes jedenáctým nejbohatším Čechem s majetkem 39 miliard korun.