Jeden z největších automobilových hráčů investuje miliardu dolarů do autonomního řízení

cruiseg
0Zobrazit komentáře

Přepravní trh, především pak ten americký a asijský se začíná transformovat. Lidem už nestačí jen klasické alternativy dopravy v podobě nových služeb jako Lyft nebo Uber, ale chtějí se při přepravě nebo rovnou ve svých autech nechat převážet bez nutnosti sáhnout na volant nebo sledovat řízení.

V této technologii je nejdále Google, na paty mu šlape Tesla a pravděpodobně i Uber nebo dlouho spekulovaný Apple, který ještě oficiálně nic neoznámil. Autonomní funkci zároveň ve svých potencionálních plánech ohlásil i zmíněný Lyft, který je v USA hlavním konkurentem nejbohatšího startupu, Uberu, a který v prosinci získal na tvorbu technologie a její rozšíření přes 1 miliardu dolarů od automobilky General Motors.

mergim

Přečtěte si takéRockaway investuje 2 miliony dolarů do tohoto startupu ze smíchovského StartupYarduRockaway investuje 2 miliony dolarů do tohoto startupu ze smíchovského StartupYardu

Ta se rozhodla, že půjde se svými plány za každou cenu kupředu a v průběhu týdne potvrdila akvizici startupu Cruise Automation, který vyvíjel podobnou technologii a za který GM zaplatilo neuvěřitelnou miliardu dolarů, tedy přes 24,2 miliardy korun. Cruise ovšem nechtěl vyrábět vlastní auta – pouze speciální zařízení, které se dokáže spojit s každým novějším autem a nabídne mu, podobně jako u Tesly, funkce pro automatizované řízení.

car

Cena je o to neuvěřitelnější, že startup získal na investicích a díky fondu Y Combinator pouze 18,8 milionů dolarů a podle několika zdrojů, jak cituje Fortune, měl k dispozici zhruba 10 milionů dolarů zbývající hotovosti. Jde tak o největší akvizici, kterou Y Combinator u sebou prošlých startupů zaznamenal.

Další plány s nově nabytým startupem jsou prozatím neznámé. Dá se ale očekávat, že to koupí Cruise pro GM rozhodně nekončí. Jen za minulý rok společnost ohlásila čistý zisk blížící se 10 miliardám dolarů.