Jedno zařízení pro celý byznys. České Dotypay nabízí chytrý platební terminál s Androidem a spoustou aplikací

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

dotypay0000

Foto: Dotypay

Multifunkční platební terminál Dotypay

Platební terminál, pokladní systém, mobilní číšník, mobilní tiskárna, skladové hospodářství, docházková aplikace nebo rezervační systém. Na první pohled se jedná o několik oddělených produktů a především „krabiček“, ve kterých se ovládají. Často tomu tak skutečně je, ale český startup Dotypay se rozhodl přijít s řešením, které všechno spojí v jednom přístroji.

Platební terminál Dotypay v sobě skrývá mnohem víc, než se na první pohled může zdát. „Není to jen hardware jako ostatní platební terminály, ale komplexní platforma, na kterou se dají instalovat aplikace pro různé služby jako pokladní systém, skladové hospodářství, docházku nebo rezervace. To mají firmy obvykle na několika tabletech nebo v mobilu a k tomu nosí zvlášť terminál,“ vysvětluje Adam Koudela, který Dotypay založil.

Terminál jako takový si Dotypay nechává vyrábět, ale klíčové je to, na čem běží. Jeho zařízení je postavené na operačním systému Android, což dává platebnímu terminálu úplně nové možnosti. Zejména pro menší obchodníky to může znamenat, že s jediným zařízením obslouží všechny kroky, které při prodeji zboží potřebují.

Multifunkční terminál s Androidem

V Dotypay si pro tyto potřeby vyvinuli kompletně vlastní operační systém, který nazvali Dotypay OS. Díky němu se na platební terminál mohou napojovat různé aplikace, je zajištěna maximální bezpečnost a bezproblémový je také servis či aktualizace. Vedle samotného operačního systému firma vyvinula i nejdůležitější aplikaci, která je srdcem celého terminálu.

Jde o platební aplikaci Dotypay, která zpracovává karetní transakce těmi nejpoužívanějšími kartami, jako jsou Mastercard, Maestro a Visa, přičemž platební terminál podporuje i bezkontaktní platby včetně Google Pay a Apple Pay a také stravenkové karty Edenred, Sodexo, Up a Benefit Plus. Ještě letos by měla být podpora placení rozšířená také o v Česku populární stravenku Naše Stravenka a přibývat budou další platební alternativy.

dotypay-koudela

Foto: Dotypay

Adam Koudela, zakladatel Dotypay

„Naším cílem bylo, aby mohl mít obchodník na stole méně zařízení. V Dotypay se snažíme vnímat věci z pohledu koncového uživatele a přizpůsobovat mu zařízení tak, aby práce s ním byla co nejjednodušší a nejefektivnější,“ říká Koudela.

Výsledkem a prvním produktem tohoto typu je již zmíněný Dotypay terminál, který má 5,5palcový displej, na němž se odehrává vše důležité. Součástí terminálu je i tiskárna, která slouží k tisku účtenek a dalších dokladů, jež by mohl obchodník či zákazník potřebovat. Integrovaná kamera zase zajistí možnost skenovat čárové a QR kódy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dotypay je součástí skupiny Dotykačka, kterou od předloňského srpna majoritně vlastní brněnský IT holding Solitea. Ten sám vyvíjí několik účetních a informačních systémů nebo třeba oblíbený fakturační systém iDoklad. O tom, jak celá skupina roste, mluvil v našem podcastu její zakladatel Martin Cígler.

Dotykačka, pod níž patří i třeba Smart Software, je jedničkou na trhu pokladních systémů v České republice a působí i v Polsku, na Slovensku nebo v Německu. V posilování této pozice má navíc pomoci multifunkční platební terminál, který se stává nedílnou součástí pokladního systému Dotykačky.

Kompletní finanční řešení pro podnikatele

Mobilní terminál s vlastním operačním systémem má hrát roli také při vstupu na zahraniční trhy, kam se chce Dotykačka postupně vydat. Ostatně k ostrému spuštění Dotypay došlo předloni nejprve na Slovensku, kde se musely všechny pokladny napojit na nový portál finanční správy eKasa, a tak byl o podobné řešení, jaké nabízí v kombinaci hardwaru a softwaru Dotypay, velký zájem.

Cílem Dotykačky je mít pod jednou střechou pro podnikatele kompletní řešení, v rámci kterého za jedno předplatné získají platební terminál, pokladní systém, platební bránu a do budoucna také financování podnikání, včetně vydávání platebních karet a možnost vedení bankovního účtu.

„Se zařízením Dotypay míříme na segment malých a středních podniků, kde chceme z dlouhodobého hlediska dále posílit. Do budoucna budeme chtít podnikatelům nabídnout také provozní financování, aby si od nás odnesli kompletní řešení,“ vysvětluje Petr Menclík, CEO Dotykačky.

dotypay001

Foto: Dotypay

Multifunkční platební terminál Dotypay

Dotypay chce přitom svůj terminál otevřít všem vývojářům dalších aplikací. Firma pro tyto účely zveřejnila online dokumentaci pro propojení terminálu s dalšími systémy. Jako největší novinku aktuálně Adam Koudela zmiňuje Cloud Terminál, kdy komunikace mezi systémem a terminálem je stoprocentně po internetu. Letos se zároveň má Dotypay rozšířit do Slovinska a v příštím roce do Polska.

V České republice lze terminál Dotypay koupit do sedmi tisíc korun bez daně i včetně zvýhodněné licence na pokladní systém Dotykačka. Většinu zařízení firma pronajímá a nově je zapojená také do projektu Česko platí kartou, jehož cílem je dostat platební terminál i k těm nejmenším podnikatelům. Pokud splní podmínky akce, získají ho na půl roku zdarma, bez poplatků za pronájem a bez transakčních poplatků.

Partnerem článku a CzechCrunche je společnost Dotypay. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Finanční konference představí možnosti, jak financovat firmy. Vystoupí na ní Vít Endler, Michał Noga či Martin Rozhoň

Filip HouskaFilip Houska

financni-konferenceEvent

Foto: CzechCrunch

Vít Endler, Michał Noga a Martin Rozhoň, jedni ze spíkrů Finanční konference

0Zobrazit komentáře

Finanční trhy se postupně vyvíjí a vznikají nové formy financování, díky kterým mají společnosti více možností, jak profinancovávat své záměry a nacházet optimální modely. Právě touto problematikou se bude zabývat i blížící se Finanční konference s řadou zajímavých hostů z oboru, které je CzechCrunch hlavním mediálním partnerem.

S nápadem na pořádání Finanční konference, jejíž letošní ročník odstartuje v úterý 21. září a potrvá do středy 22. září, přišel Luděk Blahut alias Hodinový finanční ředitel, který má s finančním světem i díky štaci v Citibank velké zkušeností. Vše začalo sepsaným článkem a průzkumem finančního řízení a financování, který poukázal na nejčastější chyby menších a středních firem.

Následně se z této problematiky stalo téma pro plnohodnotnou konferenci, na které v minulosti vystoupila velká jména z tuzemské byznysové scény. Jinak tomu nebude ani letos – mezi spíkry bude například Martin Rozhoň (Vivantis) s přednáškou o privátních investorech nebo Michał Noga (Madmonq) s výstupem o andělských investorech.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O své know-how se podělí i Vít Endler, který šéfuje české crowdfundingové službě Fingood, výkonný ředitel pražské Burzy cenných papírů Petr Koblic, Marek Hatlapatka z investiční společnosti Cyrrus, Jan Juchelka, šéf Komerční banky, či šéf NRB investiční Martin Potůček. Nejen ti přijdou s tematickými přednáškami, které budete moci sledovat rovnou z pohodlí domova.

Finanční konference je totiž online a začíná v úterý 21. září od 16.00. Končit bude o hodinu a třičtvrtě později, respektive v 17.45. Druhý den konference je naplánován na středu 22. září ve stejném zahajovacím a uzavíracím čase. Oba dny konference bude moderovat bývalý šéf Komerční banky a investor Radovan Vávra.

Vstupenky začínají na ceně 390 korun a jsou dostupné na oficiálním webu Finanční konference, kde naleznete mimo jiné záznam z předchozího ročníku i kompletní program s tématy přednášek.