Jedno ze tří. Pražské planetárium otevře s nejlepší technologií na světě, stejnou mají jen v USA

Vysoké rozlišení umožní promítat detailní vizualizace. Ukázat umí let vesmírem, ponor pod mořskou hladinu i virtuální průlet lidským tělem.

Eliška NováEliška Nová

planetarium-5

Foto: Planetárium Praha

Pražské planetárium se otevírá po rekonstrukci s novou technologií

0Zobrazit komentáře

Pražské planetárium bylo vždy jedinečné. Je největší v Česku, projekční kopule, která má průměr 23,5 metru, ji ale řadí i k největším na světě. Nově bude také patřit k nejmodernějším. V rámci několikaleté rekonstrukce se planetárium vrátí se zcela novou technologií. Takovou mají přitom už jen dvě další vzdělávací instituce o vesmíru na světě. Obě jsou v USA.

Pražské planetárium tak přinese opravdu výjimečnou podívanou, kterou umožní technologie LED. Ta kompletně nahradí tradiční projekční systém. „Zatímco dosavadní systémy využívaly buď optomechanické a posléze pak digitální projektory promítající na bílou kopuli, LED kopule sestává z desítek milionů jednotlivých LED diod, které samy tvoří obraz. Výsledkem je extrémní kontrast, ostrost a jas, kterých žádná jiná zobrazovací technologie nemůže z principu dosáhnout,“ popsal pro CzechCrunch ředitel planetária Jakub Rozehnal.

LED kopule je černá, díky čemuž téměř nedochází k rozptylu světa, divák si tak podle Rozehnala udrží iluzi hlubokého vesmíru i při velmi jasných scénách. Technologie tak nabízí nejjasnější, nejostřejší a nejkontrastnější obraz, jakého lze v planetáriu dosáhnout. Hloubka černé barvy navíc umožňuje trojrozměrný vjem – a to i bez 3D brýlí.

Vysoké rozlišení pak umožňuje promítat detailní vizualizace. Ukázat umí let vesmírem i ponor pod mořskou hladinu, stejně jako virtuální průlet lidským tělem. „To vše bez ztráty ostrosti a jasu. Dříve něco takového nebylo možné kvůli rozptylu světla a omezením klasických projektorů,“ líčí ředitel planetária.

Nová technologie, která byla na trh uvedena teprve v roce 2018, umožní vzdělávací instituci rozšířit repertoár tematicky i dramaturgicky. Kromě pořadů o vesmíru nabídne i koncerty, divadelní představení nebo multimediální performance. V plánu jsou i pořady z vlastní produkce či koprodukce. Například film o dinosaurech a evoluci, pokračování populárního pořadu 3-2-1 Start! nebo vůbec první loutkový celooblohový film se Spejblem a Hurvínkem. „Nová technologie nám poskytuje naprostou tvůrčí svobodu a projekce se už nebude omezovat na hvězdnou oblohu, i když ta samozřejmě zůstane těžištěm zájmu,“ vysvětluje Rozehnal.

Nová technologie nám poskytuje naprostou tvůrčí svobodu.

Speciální technologii dodá do planetária americká společnost Evans & Sutherland, která vyrábí planetária a simulátory pro NASA, armádu i filmový průmysl. Podobnou technologii mají jen dvě další planetária na světě, jedno je v Los Angeles, druhé v Atlantě. Pražské je tak prvním mimo Spojené státy – třetím na světě vůbec –, které s ní bude operovat. „V kombinaci s novou expozicí, simulátory a architektonickými úpravami půjde o nejmodernější planetárium v Evropě,“ dodává Rozehnal.

Rozsáhlou rekonstrukcí totiž neprochází jen samotná kopule, ale celý vnitřní prostor. Nová je vzduchotechnika, elektroinstalace, foyer i interiér sálu. V planetáriu využívají také nový způsob chlazení, který má rekuperaci odpadního tepla a energii ukládanou do vrtů. Úpravou prošlo jeviště i sedadla. „Doslova jsme přestavěli planetárium zevnitř ven,“ líčí ředitel.

Na podzim se pak k unikátní kopuli přidá také interaktivní zóna se simulátory, která bude v suterénu budovy. Bude možné zalétat si stíhačkou L-39, přistát na Měsíci či pilotovat loď ze sci-fi seriálu Battlestar Galactica.

Investice hlavního města činí celkem 300 milionů korun, přičemž nová technologie vyšla na dvě stě milionů. Sto milionů pak stály další stavební práce. Cena vstupenek zůstane každopádně stejná. „Shodli jsme se, že planetárium musí zůstat dostupné široké veřejnosti. Jistým ukazatelem jsou pro nás pražská kina – rádi bychom zůstali cenově pod nimi, ale kvalitou zážitku nad nimi,“ vysvětluje Rozehnal. Vstupné tak bude činit 289 korun, pro dítě 219, žák ve školní výpravě bude mít vstup za 140 korun. Počítá se se slevami studentům, seniorům i rodinám. Navštívit budou moci sférické kino už v červnu, kdy proběhne slavnostní otevření nové kopule.