Jednoduchou aplikaci si ve firmě vytvoří téměř každý. IT oddělení bude dohlížet, říká Antoš z Trasku
Podle CTO společnosti Trask se výrazně mění pozice ajťáků. Můžou za to nejen nové firemní struktury, ale i low-code platformy.
Když bylo ještě IT jako obor v plenkách, ve větších firmách bylo obvykle součástí byznysového oddělení. Následně se kvůli větší funkčnosti vyčlenila samostatná IT oddělení. V posledních letech se ale začínají firmy obracet zpět směrem k původnímu stavu. Nicméně tak trochu v pozměněné podobě, protože nejnovější technologie dovolují, aby se ajťák stal takřka z každého.
Trendy ve firemních informačních technologiích sleduje pozorně i Jan Antoš, technický ředitel české technologické společnosti Trask, která díky více než tisícovce zaměstnanců dodává komplexní IT řešení do firem ze široké palety segmentů, což jí umožňuje aplikovat znalosti z jedné oblasti do druhé.
Sám Antoš pracoval s digitálními kanály, cloudovými technologiemi a čím dál tím více se věnuje automatizaci. Právě poslední oblast považuje za zásadní trend v IT a rozpovídal se o ní v dalším díle TechCastu, technologického podcastu od CzechCrunche.
Díky záběru Trasku má možnost Antoš porovnávat, co nejvíce teď jeho firemní klienti řeší. Zatímco konkrétní požadavky se mění, zůstává snaha řešit produktivitu. „Priority se mění každý půlrok, ale ořezávat náklady je třeba pořád. Osobně čekám velkou revoluci v práci s daty, jejich sběru a vyhodnocování. Čím je totiž doba dynamičtější, tím lepší musíte mít přehled o tom, co se děje,“ popisuje.
Ve firemním prostředí ale bývá nejen agenda, kterou Antoš jmenuje, občas problematická, protože závisí na několika málo lidech v IT oddělení. To má omezené kapacity a musí řešit nejen pokročilou práci s daty a kódem, ale i běžné provozní úkoly. Trend a řešení v jednom ovšem spočívá v demokratizaci IT.
Jednoduché aplikace a automatizační nástroje na řešení každodenních problémů si totiž může ve firmě vytvořit takřka každý zaměstnanec – nezávisle na konkrétní roli, aby si zjednodušil denní agendu. Ačkoliv se těmto činnostem už dnes neříká programování, na pozadí i tak běží kód, predikční model nebo dokonce umělá inteligence.
Na to, abyste si v práci začali vytvářet vlastní malé aplikace, přitom možná nepotřebujete nic navíc. „Každá firma, která má balíček Office, má také přístup k platformě Power Apps od Microsoftu a může si vytvářet vlastní aplikace. Většinou to lidé ani nevědí, přitom si mohou zautomatizovat evidenci, připomínání nebo hlídání něčeho. To jsou nejčastější způsoby použití,“ říká Antoš o uživatelsky přívětivém nástroji, který zvládne i člověk bez znalosti kódování.
Některé firmy podobným inovacím jdou naproti a uzpůsobují tomu celou firemní hierarchii – tím, že ji v podstatě rozboří do takzvaných kmenů (anglicky tribes), které jsou do jisté míry nezávislé a organizované podle celkových agend. Starají se o vše od prodeje až po vývoj a dodání. Přitom také používají každý své technologie, a tak se IT rozprostírá do celé firmy, čímž mizí tradiční kritický bod v podobě jednoho IT oddělení.
Právě to následně ale tvoří druhý problém, protože z příliš velké firemní decentralizace může lehko vzniknout i chaos. Každá zaměstnanecká aplikace totiž ve výsledku může znamenat problém po stránce bezpečnosti nebo zákaznických dat a na ně navázané legislativy. „Každý kmen si používá své metodiky a IT, protože je najednou bokem, ztrácí sílu věci koordinovat. Udržovat jedno centrum standardu je pak extrémně složité a sám jsem zvědavý, jak se to vyřeší,“ říká Jan Antoš.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.