Jeff Bezos se opřel do prezidenta Bidena. Rozčílily ho řeči o tom, že vyšší firemní daně sníží inflaci

Zakladatel Amazonu je pro debatu o zdanění firem i pro diskuzi o boji s inflací. Míchat oboje dohromady ale považuje za zavádějící.

Luboš KrečLuboš Kreč

jeff-bezos2

Foto: Daniel Oberhaus/Flickr

Jeff Bezos, zakladatel Amazonu

0Zobrazit komentáře

Elon Musk a Jeff Bezos se spolu moc nemusí. Šéf Tesly nedávno zakladatele Amazonu plísnil třeba za to, že málo pomáhá Ukrajině. Když ale dojde na daně a Bílý dům, jejich pohledy se sbližují. Proti prezidentovi USA Bidenovi, kterého Musk tepe často, se teď ostře vymezil i Bezos.

Elon & The Musks #19

Zakladatel Amazonu je ve svých veřejných vyjádřeních o poznání střídmější než jeho vesmírný rival Elon Musk. Sice se také čím dál víc spoléhá na 280 znaků na Twitteru, ale obvykle je uměřený, nezkouší prostřednictvím hlášek ovlivňovat ceny akcií či kryptoměn a celkově se drží víc zkrátka. V posledních dnech jako by mu ale bouchly saze. Jde samozřejmě o peníze a o daně. Jak jinak.

Americký prezident Joe Biden, který se – částečně pod tlakem levicového křídla „své“ Demokratické strany – opakovaně vyjadřuje pro zvýšení daní bohatým a firmám, označil spravedlivější korporátní zdanění za možný recept na vysokou inflaci. „Chcete snížit inflaci? Ujistěte se, že nejbohatší firmy férově odvádějí to, co mají,“ napsal Biden na Twitter, který jeho předchůdce ve funkci Donald Trump naučil americké politiky používat jako klíčový komunikační nástroj.

A reakce na sebe nenechala dlouho čekat, jen přišla z trochu jiného miliardářského směru – místo Elona Muska, který Bidena už několikrát na sociálních sítích tepal, na něj s kritikou vyrukovala dvojka žebříčku nejbohatších lidí světa Jeff Bezos, zakladatel Amazonu. „Nově vytvořená rada pro dezinformace by tenhle tweet měla prověřit. Nebo by mohli místo toho ustavit radu pro nesmyslné hlášky. Zvedat daně firmám je dobré téma k diskuzi. Boj s inflací je klíčové téma k diskuzi. Ale motat je dohromady je akorát zavádějící,“ rýpnul si Bezos v narážce na to, že v Bidenově vládě nedávno vzniklo oddělení pro boj s fake news. Později označil ještě spojení vyšších daní a inflace jako směšné.

Později Bezos připomněl, že to byl právě Bidenův balíček vládní pomoci při covidové pandemii, který se na inflaci výrazně podepsal. „Já myslím, že politika, kterou děláme, pomáhá, ne škodí,“ odmítl nařčení Biden. To, jak přesně svůj tweet, v němž naznačil další zvyšování firemních daní, myslel, ale nerozvedl ani na žádost médií. Nejspíš ale měl na mysli, že když finanční úřady od kolosů typu Amazon vyberou víc peněz, bude pak ve státní kase i víc prostředků na pomoc těm, na které zdražování nejvíc dopadá.

elon

Ilustrace: Richard Cortez/CzechCrunch

Newsletter Elon & The Musks

Paradoxní je, že Musk se k Bezosově kritice nepřipojil, ačkoli daně a Biden jsou jeho oblíbená témata. Ostatně kvůli tomu, že demokraté nejsou moc vstřícní k byznysu, se přestěhoval i se svými firmami z Kalifornie do Texasu, kde dlouhodobě vládnou republikáni, kteří mají nižší zdanění historicky ve svém programu. Zdá se ale, že tito dva kohouti na čele žebříčku nejmajetnějších lidí, kteří se jinak rádi pošťuchují, mají po čase zase v něčem společný pohled na věc.

Na trase Amazon – Bílý dům to navíc zajiskřilo poněkolikáté v posledních týdnech. Zaměstnanci největšího e-shopu světa totiž bojují s vedením o to, v kterých provozech a pobočkách mohou zakládat odbory a kde ne. Odborářští organizátoři, kterým nedávno dal za pravdu i soud, se dočkali před pár dny návštěvy přímo u Joea Bidena a jeho viceprezidentky Kamaly Harris.

Ti je přijali přímo v Oválné pracovně, nikoho z managementu Amazonu nebo Starbucksu, jejichž odboráři byli ve Washingtonu také, ale nepozvali předtím ani potom. Elon Musk by o tom, jak ho nepozvali do Bílého domu, když se tam třeba probírala budoucnost elektromobility, mohl vyprávět…

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Bitcoin nebude platidlo. Zakladatel krypto burzy FTX Sam Bankman-Fried v rozhovoru pro Financial Times popisuje, proč se z bitcoinu nikdy nestane náhrada klasické měny.
  • ?? Lockdowny se protahují. Továrna Tesly v Šanghaji se kvůli striktní politice vlády vůči covidu jen tak nevrátí do plného provozu.
  • ? Co má v plánu? Analytici a investoři nepřestávají spekulovat, co je pravým důvodem Muskovy twitterové stopky. Lepší cena? Nebo chce úplně vycouvat a celý obchod spláchnout do ztracena?
  • ? Těžké časy. Pro řadu technologických firem a podnikatelů, které k Elonu Muskovi vzhlíželi, nastává na burzách krušné období.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? – 4,4 %

89,9 IEM*