Na dražší nazouváky jen tak nenarazíte. Jsou z Itálie a nosí je šéf Applu i čeští byznysmeni

Zegna má v módě silné postavení, byť o ní není tolik slyšet. Na popularitě ale v posledních letech nabírá její kompromis mezi nazouváky a teniskami.

Filip HouskaFilip Houska

zegna

Foto: Zegna / CzechCrunch

Zegna Triple Stitch

0Zobrazit komentáře

Tim Cook standardně nosí tenisky od Nike. Když se ale předloni fotil do magazínu Time, měl na sobě boty, které nejsou zrovna běžné. Ostatně ani běžné být nemají, jejich výrobce pracuje tak trochu „v utajení“. Zakládá si na prémiovosti, cílí především na movité lidi, kteří hledají pohodlnost a neotřelý styl, a agresivní marketing u něj nehraje žádnou roli. Krásu italské značky Zegna poznali i čeští byznysmeni včetně Petra Borkovce nebo Jaroslava Becka.

Zegna má bohatou historii, která začíná už rokem 1910, kdy ji založil italský návrhář Ermenegildo Zegna v horami obklopeném kraji Piemont na severozápadě země. Se svou rodinou z ní postupem desetiletí vybudoval jednu z nejváženějších módních značek v Itálii. Ceněná byla za to, že už od svých začátků šila oblečení z té nejkvalitnější vlny, pro kterou její zakladatel jezdil do celého světa.

Dnes se její byznys točí v miliardových obratech, operuje se stamilionovými zisky a má pod sebou několik jiných značek, například Tom Ford nebo Thom Browne. Velkou měrou k tomu přispěl designér Alessandro Sartori, který se v roce 2016 – po desítkách let zkušeností v oboru – stal jejím kreativním ředitelem. A mimo jiné si vzal na paškál tenisky, do nichž by nikdo neřekl, že budou tak populární.

goldengoose_1

Přečtěte si takéJsou drahé a ošuntělé, italské tenisky ale miluje i Taylor SwiftVyrábí drahé a ošuntělé tenisky, abyste se je nebáli ušpinit. Golden Goose proslavila i Taylor Swift

Jmenují se Triple Stitch a původně se dostaly na trh už v roce 2014, tedy dva roky předtím, než se Sartori ujal kreativního velení. Jenže až s jeho příchodem o nich začalo být více slyšet. Z modelu udělal vlajkový produkt teniskové divize Zegny a přepracoval ho do podoby, která je co nejvíce pohodlná na nošení, ale zároveň působí prémiově. Skoro až luxusně. Rozhodně neměl být pro každého, čemuž odpovídá i cena.

Dnešní siluety Triple Stitch, které se vyznačují netradičně řešenými, zapuštěnými tkaničkami, se pohybují okolo dvaceti tisíc korun. Vyráběné jsou z tenké kůže a šijí se ručně. Na některé modely je využíván i semiš, který má komfort o něco prohlubovat. Navíc často korespondují s dalším sortimentem italské značky, aby dotvářely onen prémiovější styl a lidé je mohli snadno kombinovat.

O tom, že jde o nejzásadnější výrobek Zegny, svědčí i prodeje, které předloni ve srovnání s rokem 2019 vyrostly o více než 500 procent. Zaujal mimo jiné v Hollywoodu, kde se v nich prezentovala řada áčkových herců včetně Madse Mikkelsena, Kierana Culkina nebo Hugha Jackmana. Nosí je i šéf Applu Tim Cook, který si je vzal na focení obálky magazínu Time, byť se ví, že je obecně velkým fanouškem Nike.

Za velkými celebritami, které si značku oblíbily, ale není třeba jezdit hned za oceán. V Triple Stitch chodí i čeští byznysmeni, třeba spolutvůrce herního hitu Beat Saber a zakladatel nápojové značky Cans Jaroslav Beck, spoluzakladatel a generální ředitel skupiny Partners Petr Borkovec nebo zakladatel skupiny Direct Pavel Řehák. Před nedávnem v nich v televizním pořadu Show Jana Krause byl i Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje.

Proč se ale najednou staly tyhle boty tak populárními? Mnozí to přisuzují době po skončení covidové pandemie, kdy byli lidé (včetně těch nejmovitějších) nuceni zůstávat doma a zvykli si na novou úroveň pohodlnosti. Ta se mohla odrazit i v tom, jak se v posledních letech obouvají. Přesněji řečeno jak do tenisek „vjíždějí“, protože minimálně Triple Stitch nepotřebují žádné šněrování – tkaničky jsou spíš na okrasu.

Zegna ovšem zdaleka není jen o teniskách. Její oblečení je stejně tak prémiové – a když se k tomu připočtou kreativní spolupráce s jinými návrháři, dostává značka jiný rozměr. Například když se spojila s americkým luxusním brandem The Elder Statesman, jehož svítivou, žlutou košili měl na sobě mimo jiné P. Diddy, kontroverzní rapper, okolo kterého se v posledních měsících rozjel naprosto šílený cirkus plný více či méně závážných obvinění.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jun Choi (@jc_____91)

Využijme to, je to příležitost, říká o vstupu ČEZu do jaderného byznysu Rolls-Roycu ministr Vlček

ČEZ se chce zapojit do aktivit společnosti Rolls-Royce na poli malých jaderných reaktorů. Nechce vstoupit jen majetkem, ale nabídnout i know-how.

rolls-smr

Vizualizace: Rolls-Royce

Miniaturní reaktor Rolls-Royce SMR

0Zobrazit komentáře

Rolls-Royce, to nejsou jen luxusní vozy, ale také letecké motory nebo třeba malé modulární reaktory. Právě o ně se zajímá ČEZ, který chce do společnosti investovat miliardy korun. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka bude investice znamenat podporu českého průmyslu.

Malé modulární reaktory (SMR) se v poslední době dostávají do hledáčku zájmu společností, jako je Amazon či Google. Technologičtí giganti chtějí s jejich pomocí získávat energii pro své datové sítě. Jednou z firem, která chce malé reaktory dodávat, je i Rolls-Royce, respektive jeho SMR odnož.

Právě do něj má v úmyslu vstoupit ČEZ v rámci investice, která podle Vlčka vyjde na několik stovek milionů anglických liber. „Pokud příležitosti nevyužijeme, tak nás to hospodářsky může opravdu velmi, velmi mrzet,“ řekl ministr pro Český rozhlas.

Přesné datum stvrzení spolupráce se společností Rolls-Royce prozatím nebylo oznámeno, podle Vlčka však ČEZ nechce rozhodnutí odkládat a k dohodě by mělo dojít v nejbližší době. „V těchto dnech stojíme těsně před podpisem smlouvy,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Výši samotné investice nekomentoval, uvedl však, že by měl ČEZ s Rolls-Royce navázat strategickou spolupráci týkající se přímo vývoje malých modulárních reaktorů a český průmysl by měl vstoupit do dodavatelského řetězce. „Očekáváme například účast českých firem i na dodávkách a výrobě částí reaktoru,“ uvedl mluvčí ČEZ.

„Využijme to, vstupme majetkově do Rolls-Royce, ale zároveň pojďme reálně něco dělat, aby to nebyl jenom majetkový vstup ČEZ. Abychom okamžitě rozvíjeli další navazující odvětví průmyslu – strojírenství, elektrotechnický průmysl a jiné oblasti, které právě tím majetkovým vstupem mohou získat opravdu velmi silnou příležitost pro svůj růst,“ dodal Vlček.

Výkon malého reaktoru je přibližně poloviční oproti výkonu jednoho temelínského bloku. Například v Británii chce Rolls-Royce s jejich pomocí napájet menší města. Výhodou takového zařízení jsou jeho kompaktní rozměry, které umožňují výstavbu v továrně a následný přesun na místo určení, kde může reaktor sloužit nejen pro distribuci elektřiny, ale i tepla.