Jejich aplikace pomáhá cukrovkářům a věří jim i pojišťovny. Český startup teď získal 73 milionů
Aplikace Vitadio pomáhá diabetikům udržet rutinu a chápat svůj jídelníček. V Německu ji hradí veřejné zdravotní pojištění.
Někdy léčba dlouhodobé nemoci nestojí výhradně na lécích, ale zásadně pomáhá, když pacienti porozumí, jak jejich tělo s daným zdravotním stavem funguje. Ukazuje to třeba česká aplikace Vitadio, kterou využívají lidé s cukrovkou druhého typu. Řeší s ní své stravovací návyky a pomůže jim pochopit dopady fyzické aktivity. Vitadio se rozrůstá v Německu, kde má hlavní trh a kde získala přízeň spolkového úřadu regulujícího léčiva. Teď ale svoje plány na růst přepočítala a hlásí sedm desítek milionů korun, které jí posílají noví investoři.
Peníze mladý medicínský projekt získá od italské skupiny Theras Group a německého Jafam Holdingu. Hodnota tří milionů eur je v aktuálním přepočtu přes 73,2 milionu korun.
Investice je to strategická, vysvětluje Jan Šomvársky, spoluzakladatel a CEO startupu. Theras Group a Jafam Holding se o ni dělí rovným dílem, bližší podrobnosti ale nesdělují. Investoři se mají zapojit do komercializace Vitadia na evropských trzích, a pomoct tak se zahraniční expanzí, ale i s vývojem dalších produktů. Vitadio se totiž vedle cukrovky chce zaměřit i na jiná onemocnění, hovoří o terapeutických oblastech.
„Diabetes 2. typu je velmi vážné civilizační onemocnění, s nímž se však dá bojovat. Proto nás těší, že o naše řešení má zájem stále více investorů,“ říká Šomvársky. Projekt získal interní označení digitální terapie a stojí za ním rovnou čtyřčlenný tým – kromě Jana Šomvárského i Ondřej Kulatka, Boleslav Kristián a Lenka Röhryová. Kdysi fungovali ve wellness segmentu, ale postupně začali dostávat čím dál více žádostí od chronicky nemocných pacientů, především těch s diabetem 2. typu. Po světě se s nemocí potýká přes půl miliardy lidí.
Vitadio je tak jakýmsi průvodcem nemocí a plánu na ni. Kromě toho, že pomáhá nastavit a udržet každodenní rutinu, která je pro léčbu cukrovky klíčová, získávají uživatelé podporu od osobního nutričního terapeuta a mohou komunikovat s ostatními lidmi v online diskuzní skupině. Aplikace jim každý den nabízí úkoly, které se vyvíjejí podle jejich pokroku v programu, a umožňuje si zvolit vlastní „minicíle“.
Opírá se o řadu technologií včetně umělé inteligence. „Pomáhá pacientům pochopit, jak různé změny v jídelníčku, fyzické aktivitě nebo například spánku ovlivňují stav jejich onemocnění. Oblíbenou součástí aplikace je náš AI algoritmus Alfred, který dokáže z fotografií jídel pacientům doporučit vhodné změny jídelníčku,“ doplňuje Šomvársky.
K tomu je software certifikovaný jako zdravotnický prostředek, a tak Vitadio jako první na světě získala pro aplikaci pro diabetes 2. typu úhrady z veřejného zdravotního pojištění, když ji německý regulátor BfArM zařadil do úhrad pro osm milionů cukrovkářů.
Digitální terapie místo prášků
Projekt funguje kromě Česka a Německa i na Slovensku a používají ho tisíce pacientů. „Podobně jako u farmaceutických společností je naším cílem uvádět na trh nové léčivé produkty v několika terapeutických oblastech. Místo léků jde v našem případě o digitální terapeutika,“ přibližuje Šomvársky.
Německý trh popisuje ve srovnání s Českem a Slovenskem jako otevřenější k úhradám digitálních terapeutik. „Pozitivní přístup k digitalizaci zdravotnictví má například také Francie nebo Itálie, kam se i díky novým prostředkům chystáme expandovat,“ naznačuje.
„Partnerství s Vitadio přispěje k posílení pozice Theras na trhu zdravotnických prostředků pro léčbu diabetu. Naší misí je zlepšování kvality života lidí a digitální terapeutika poskytují efektivní řešení,“ doplňuje ho pak Federico Ferrari, CEO Theras Group.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV minulosti už projekt získal 16 milionů od fondu N1 (dříve Nation 1) a andělského investora Petra Skrly. To bylo v roce 2020, pak ale jeho rozvoj zbrzdila pandemie, která odsunula jak „nábor“ pacientů u doktorů, tak náběh testování v klinických studiích. Loni projekt oznámil investici od Pilulka Lab, její výši však společnosti nezveřejnily.
„Budoucnost zdravotnictví vidíme v digitalizaci a už dnes máme po ruce technologie, díky kterým můžeme řadu zdravotních problémů vyřešit na dálku,“ vysvětluje pohled investorů Marek Moravec, řídící partner N1.