Jejich aplikace pomáhá cukrovkářům a věří jim i pojišťovny. Český startup teď získal 73 milionů

Aplikace Vitadio pomáhá diabetikům udržet rutinu a chápat svůj jídelníček. V Německu ji hradí veřejné zdravotní pojištění.

Iva BrejlováIva Brejlová

vitadio

Foto: Vitadio

Ondřej Kulatka, Jan Šomvársky, Lenka Röhryová a Boleslav Kristián, zakladatelé Vitadio

0Zobrazit komentáře

Někdy léčba dlouhodobé nemoci nestojí výhradně na lécích, ale zásadně pomáhá, když pacienti porozumí, jak jejich tělo s daným zdravotním stavem funguje. Ukazuje to třeba česká aplikace Vitadio, kterou využívají lidé s cukrovkou druhého typu. Řeší s ní své stravovací návyky a pomůže jim pochopit dopady fyzické aktivity. Vitadio se rozrůstá v Německu, kde má hlavní trh a kde získala přízeň spolkového úřadu regulujícího léčiva. Teď ale svoje plány na růst přepočítala a hlásí sedm desítek milionů korun, které jí posílají noví investoři.

Peníze mladý medicínský projekt získá od italské skupiny Theras Group a německého Jafam Holdingu. Hodnota tří milionů eur je v aktuálním přepočtu přes 73,2 milionu korun.

Investice je to strategická, vysvětluje Jan Šomvársky, spoluzakladatel a CEO startupu. Theras Group a Jafam Holding se o ni dělí rovným dílem, bližší podrobnosti ale nesdělují. Investoři se mají zapojit do komercializace Vitadia na evropských trzích, a pomoct tak se zahraniční expanzí, ale i s vývojem dalších produktů. Vitadio se totiž vedle cukrovky chce zaměřit i na jiná onemocnění, hovoří o terapeutických oblastech.

„Diabetes 2. typu je velmi vážné civilizační onemocnění, s nímž se však dá bojovat. Proto nás těší, že o naše řešení má zájem stále více investorů,“ říká Šomvársky. Projekt získal interní označení digitální terapie a stojí za ním rovnou čtyřčlenný tým – kromě Jana Šomvárského i Ondřej Kulatka, Boleslav Kristián a Lenka Röhryová. Kdysi fungovali ve wellness segmentu, ale postupně začali dostávat čím dál více žádostí od chronicky nemocných pacientů, především těch s diabetem 2. typu. Po světě se s nemocí potýká přes půl miliardy lidí.

vitadio

Foto: Vitadio

Vitadio pomáhá lidem s diabetem

Vitadio je tak jakýmsi průvodcem nemocí a plánu na ni. Kromě toho, že pomáhá nastavit a udržet každodenní rutinu, která je pro léčbu cukrovky klíčová, získávají uživatelé podporu od osobního nutričního terapeuta a mohou komunikovat s ostatními lidmi v online diskuzní skupině. Aplikace jim každý den nabízí úkoly, které se vyvíjejí podle jejich pokroku v programu, a umožňuje si zvolit vlastní „minicíle“.

Opírá se o řadu technologií včetně umělé inteligence. „Pomáhá pacientům pochopit, jak různé změny v jídelníčku, fyzické aktivitě nebo například spánku ovlivňují stav jejich onemocnění. Oblíbenou součástí aplikace je náš AI algoritmus Alfred, který dokáže z fotografií jídel pacientům doporučit vhodné změny jídelníčku,“ doplňuje Šomvársky.

K tomu je software certifikovaný jako zdravotnický prostředek, a tak Vitadio jako první na světě získala pro aplikaci pro diabetes 2. typu úhrady z veřejného zdravotního pojištění, když ji německý regulátor BfArM zařadil do úhrad pro osm milionů cukrovkářů.

Digitální terapie místo prášků

Projekt funguje kromě Česka a Německa i na Slovensku a používají ho tisíce pacientů. „Podobně jako u farmaceutických společností je naším cílem uvádět na trh nové léčivé produkty v několika terapeutických oblastech. Místo léků jde v našem případě o digitální terapeutika,“ přibližuje Šomvársky.

Německý trh popisuje ve srovnání s Českem a Slovenskem jako otevřenější k úhradám digitálních terapeutik. „Pozitivní přístup k digitalizaci zdravotnictví má například také Francie nebo Itálie, kam se i díky novým prostředkům chystáme expandovat,“ naznačuje.

„Partnerství s Vitadio přispěje k posílení pozice Theras na trhu zdravotnických prostředků pro léčbu diabetu. Naší misí je zlepšování kvality života lidí a digitální terapeutika poskytují efektivní řešení,“ doplňuje ho pak Federico Ferrari, CEO Theras Group.

V minulosti už projekt získal 16 milionů od fondu N1 (dříve Nation 1) a andělského investora Petra Skrly. To bylo v roce 2020, pak ale jeho rozvoj zbrzdila pandemie, která odsunula jak „nábor“ pacientů u doktorů, tak náběh testování v klinických studiích. Loni projekt oznámil investici od Pilulka Lab, její výši však společnosti nezveřejnily.

„Budoucnost zdravotnictví vidíme v digitalizaci a už dnes máme po ruce technologie, díky kterým můžeme řadu zdravotních problémů vyřešit na dálku,“ vysvětluje pohled investorů Marek Moravec, řídící partner N1.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina