Jezte jako Chris Hemsworth. Hovězí jen za denního světla, nic z krabiček a hodně oliváče

Filmový Thor se připravuje na druhou řadu pořadu Tělo nezná hranic od Nat Geo. A aby během extrémních výzev neselhal, potřebuje patřičně jíst.

Filip HouskaFilip Houska

chris-hemsworth_x1

Foto: Disney+ / CzechCrunch

Chris Hemsworth si běží pro svůj steak a pro svou zeleninu

0Zobrazit komentáře

Chris Hemsworth ví, jak se má starat o své tělo. Ostatně, jak by jinak přežil třeba sílu hvězdy, která skrze něj coby filmového Thora proudila v předposledních Avengerech, kdyby se stravoval typickou americkou kuchyní a za cvičení bral víkendovou procházku? Jeho soukromý šéfkuchař nyní odkryl efektivní dietu, kterou oblíbený hollywoodský herec dodržuje, když se blíží velká filmová role. Nebo další řada dokumentárního seriálu Limitless od National Geographic, který jeho tělo a mysl testuje opravdu důkladně. Takže popadněte pero a papír, je čas na nákupní seznam.

Chris Hemsworth je stěžejní součástí druhého nejvýdělečnějšího filmu historie Avengers: Endgame, kde hraje jednoho z hlavních superhrdinů Thora. Právě  komiksová postava prastarého severského boha s velikou mocí ho proslavila, ale zároveň na něj ušila tvrdý bič, kterého se čtyřicetiletý herec drží před každou svou větší filmovou rolí.

Coby Thor musel mít vypracované tělo se spoustou svalů (byť paradoxně v posledním díle Avengerů byl spíš zpustlý) – a to bez stravovacího plánu tak úplně nejde. S rodákem z australského Melbourne už přes deset let spolupracuje Sergio Perera, španělský šéfkuchař, který mu se stravou radí, přesněji řečeno pro něj na míru skládá jídelníčky.

Ať už jde o snídani, svačinu, oběd, pozdní snack nebo večeři, všechny části dne má Hemsworth co do jídla nalajnované. Musí mít, aby dokázal efektivně nabírat svaly a současně se udržoval v dobré kondici. „Když trénujete, abyste si vybudovali svaly, které jsou hodné Thora, zkrátka se musíte dobře stravovat,“ říká. A vlastně nejde o žádnou vědu.

Dieta Chrise Hemswortha je založena na jednoduchých surovinách, které jsou běžně k dostání v supermarketech. Protein získává hlavně z masa, především pak z hovězího, které ovšem jí jen během dne, aby měl dostatek energie ho strávit. Na talíř se mu občas dostává i jehněčí kotleta, kterou ale pro změnu jí zejména po setmění, respektive když se mu protáhne trénink do večerních hodin.

Nedílnou součástí jeho stravování je zelenina, zpravidla ta zelená – a ideálně by měla být doplňována velkým množstvím olivového oleje, jedním z nejlepších přírodních zdrojů mononenasycených kyselin. Pokrmy jsou hodně inspirovány takzvanou středomořskou kuchyní, která je založená na čerstvých surovinách včetně ryb a ořechů. A právě čerstvost je pro filmového Thora zásadní.

Je pro něj naprosté tabu jíst cokoliv konzervovaného, předpřipraveného nebo baleného. Čím méně se potraviny po získání upravují, tím lépe. Týká se to i suplementů, které sice Hemsworth bere, ale podle šéfkuchaře Sergia Perery jen v omezeném množství – a skutečně ty nejzákladnější. Takže BCAA na podporu regenerace svalů a tabletky hořčíku a zinku.

sly

Přečtěte si takéBuďte fit jako Sylvester Stallone. Ráno dá strečink, cvičí v kloboukuBuďte jako Sylvester Stallone. Ráno dá strečink, posnídá avokádo a čtyři vejce, hodně dbá o kůži

Promyšlené stravování má Hemsworth nasazené vždy, i když se zrovna nechystá na filmovou roli. Teď ovšem zřejmě bude muset přitvrdit, protože mu stanice National Geographic ve spolupráci s Disney zajistila pokračování jeho úspěšné dokumentární série Tělo nezná hranic s Chrisem Hemsworthem, kde nechává své tělo a mysl vystavovat mnohdy extrémním výzvám.

V první sérii se diváci mohli napříč šesti epizodami přesvědčit o tom, jak australský herec zvládá stres, jak mohou svaly pomáhat k dlouhověkosti, v čem mohou být užitečné pravidelné půsty nebo jak na psychickou a fyzickou stránku člověka působí kruté podmínky promrzlé Arktidy. Něco podobného bude zažívat znovu – a opět na streamovací službě Disney+.

Jak tedy vypadá běžná denní příprava Chrise Hemswortha? Po letech zkušeností a odborného dohledu se drží toho, co na něj funguje. Ráno se proto nastartuje velkým zeleným smoothie, které se skládá z různých druhů listové zeleniny, nízkoglykemického ovoce, ořechů, semínek, tuků a malého množství mořské soli, která podporuje rovnováhu elektrolytů, nervový přenos a metabolismus glukózy. Žádná káva s croissantem…

diet-hemsworth

Foto: Vygenerováno přes Midjourney

Takto si umělá inteligence představuje Hemsworthovu dietu

Okolo desáté, tedy asi dvě hodiny po smoothie, tam posílá misku jogurtu s lesním ovocem nebo pár vajec s toustem a avokádem. V poledne následuje posilovna, hned po tréninku si dá proteinový shake s dalšími suplementy, mezi druhou a třetí následuje hlavní jídlo dne, které tvoří maso a zelenina (někdy i trochu rýže), okolo šesté si dá třeba rýžové koláčky, poté ho čeká trochu kuřete nebo ryby.

Tím, že se Hemsworth snaží jíst čistě a takzvaně minimalisticky, kdy nekombinuje příliš mnoho surovin na talíři, má ve velké oblibě i grilování, které ušetří mnoho času s přípravou, navíc dokáže masu i zelenině dodat netradiční chuť. Před spaním, respektive po večerním tréninku si hoduje na malém množství ovoce nebo jen na potřebných doplňcích stravy. A kolik do sebe dostane za den kalorií? Klidně i přes čtyři tisíce.

Pro ty, kteří mají v plánu změnit stravování a rovnou se inspirovat touto rutinou, může být užitečná i fitness aplikace Centr se cvičebním plánem a jídelníčky, kterou postavil právě Hemsworthův tým. Podobně to má například Arnold Schwarzenegger s aplikací The Pump, kterou rozjel díky českému vývojářskému studiu STRV.

Takže… Vysekáte si svaly po vzoru Thora?

Budoucnost medicíny z Ostravy: Vědci úspěšně otestovali rychlejší a levnější léčbu rakoviny krve

Nynější metody léčby mnohočetného myelomu vyjdou i na 10 milionů korun. Technologie, kterou vyvíjejí v Ostravě, by byla až desetkrát levnější.

Luboš KrečLuboš Kreč

sim_x

Foto: NF Neuron

Docent Michal Šimíček obdržel v roce 2019 cenu od nadace Neuron

0Zobrazit komentáře

Když se Michal Šimíček vracel před lety z britské Cambridge, kde působil jako pracovník v prestižním lékařském institutu Medical Research Council, snil o tom, jak bude i doma dělat podobně špičkovou vědu jako na ostrovech. A skutečně – jeho týmu se nyní podařilo udělat důležitý krok na cestě k účinnější terapii proti rakovině krve, kterou jen v Česku ročně onemocní stovky lidí.

Mnohočetný myelom je zhoubná choroba kostní dřeně, která vzniká nekontrolovaným množením myelomových buněk. Nádory, které pak na kostech rostou, způsobují zlomeniny, dochází také k řídnutí a kompresi kostí a hrozí řada dalších komplikací. Podle odborného serveru Linkos jde o relativně dobře léčitelnou rakovinu, dlouhodobě ji ovšem přežije jen asi pětina pacientů, protože se objevuje především u starších lidí.

Ostravský tým Blood Cancer Research Group, který tvoří experti z lékařské fakulty tamní univerzity a z biomedicínské společnosti Primecell Bioscience, nyní na myších úspěšně otestoval pokročilou metodu, jak s mnohočetným myelomem efektivněji bojovat. Skupinu vede právě Michal Šimíček, jejím zakladatelem je přední český hematolog, profesor Roman Hájek.

Právě ten už před časem pro CzechCrunch popsal, na čem se Šimíčkem a několika desítkami dalších odborníků pracují: „Momentální stav je následující – máte pacienta, u kterého už všechny konvenční metody léčby selhaly. Tak mu odeberete buněčný vzorek nádoru a jeho bílých krvinek, které se musí odeslat na specializované pracoviště. Tam se vyšetří a imunitní buňky se upraví tak, aby dokázaly ty nádorové ničit, a následně se odešlou zpět. Celé to ale trvá týdny, buňky mezitím mutují nebo pacient může být už po smrti.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co by se tedy mělo změnit? „Představte si, že máte jakousi univerzální sadu lymfocytů, tedy bílých krvinek, které stráží naše zdraví. Ty byste mohli nasadit do kteréhokoli těla. Teď to nejde, mají svá specifika podobně, jako jsou třeba různé krevní skupiny. Ale pomocí úprav je půjde vyčistit,“ dodává Šimíček. Při aplikaci by se jen doplnily určitou sadou antigenů, které budou fungovat na ten který nádor. Šlo by tak o zásadní urychlení léčby.

A jejich týmu se nyní právě toto podařilo, byť zatím jen na myších. Cesta k lidským pacientům je ještě dlouhá. Bude – pokud to vyjde – trvat roky, je to ovšem potenciálně nesmírně lukrativní výzkumná oblast. Genové terapie a pacientům na míru cílené zákroky jsou totiž budoucností medicíny.

„Současná terapie, kdy se myelom léčí upravenými a namnoženými lymfocyty z pacientova těla, vyjde i na 10 milionů korun. Tato nová metoda by mohla znamenat až desetinásobné zlevnění, protože bychom mohli použít lymfocyty od jednoho dárce pro více pacientů,“ řekl Michal Zahradníček, který stojí za investiční skupinou Primecell a velkou část výzkumu financoval.

rakovina

Foto: Primecell

Vizualizace lymfocytů napadajících rakovinnou buňku (vygenerováno v Leonardo AI)

Zahradníček, který v Ostravě kromě Primecellu vybudoval i startupový bio-inkubátor 4MEDI, nedávno oznámil další svůj investorský vstup do světa moderních biomedicínských technologií: zakládá spolu s bývalým šéfem České spořitelny Gernotem Mittendorferem nebo viceprezidentem Zentivy Martinem Albertem investiční společnost LIFE BioCEEd, která bude disponovat kapitálem zhruba 500 milionů korun.

„Zaměříme se na investice, ve kterých dochází k propojení biologie, medicíny a umělé inteligence. Dramatický narůst poznání a výzkumu v těchto oblastech nás vede k přesvědčení, že se specializace jako genová a buněčná manipulace, orgánové inženýrství a personalizované laboratorní techniky v kombinaci s umělou inteligencí a strojovým učením stanou na mnoho let dominantními pro vývoj hypermoderních léčiv a terapií, připravovaných na míru každému pacientovi,“ přiblížili své plány v tiskové zprávě.