Jiří Paták za stovky milionů korun kupuje zpět finanční srovnávač ChytryHonza.cz, který kdysi založil

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

0Zobrazit komentáře

ChytryHonza.cz, přední český internetový srovnávač finančních produktů všeho druhu, má staronového majitele. Podíly od investiční skupiny Rockaway a finanční skupiny Aegon za několik stovek milionů korun odkoupil Jiří Paták, který portál ChytryHonza.cz před deseti lety zakládal. Nyní ve firmě opět vlastní 100 procent.

Historie Chytrého Honzy se datuje od roku 2008, kdy srovnávač hypoték a dalších finančních produktů zakládal právě Jiří Paták. U zrodu stál mimo jiné i Jakub Havrlant se svou investiční skupinou Rockaway, která držela v projektu podíl. V roce 2014 pak ChytryHonza.cz koupil síť finančních poradců Bonnet.cz a o dva roky později do něj vstoupila holandská pojišťovna Aegon, která měla firmě zajistit zahraniční expanzi.

Po vstupu dalšího akcionáře nicméně zůstala Jiřímu Patákovi pouze pětina firmy, přesně 20,5 procenta. Rockaway drželo 30 procent a Aegon 49,5 procenta a na konci loňského roku se největší akcionáři rozhodli, že Patáka ve vedení firmy nahradí novým člověkem. Šéfem ChytryHonza.cz se stal Francouz Nicolas Eich a role Jiřího Patáka ve firmě značně oslabila. To se však nyní opět mění.

chytryhonza-web

S pomocí peněz od investiční skupiny DRFG Jiří Paták odkupuje od Rockaway a Aegonu veškeré jejich podíly a získává nad ChytryHonza.cz absolutní kontrolu. Částky, za které se transakce uskutečnily, nechce ani jedna strana komentovat, ale podle našich informací měl Paták zaplatit dohromady několik stovek milionů korun, maximálně však půl miliardy korun.

gooutm

Přečtěte si takéČeský startup GoOut od Mitonu míří se svým přehledem akcí a prodejem vstupenek do BerlínaČeský startup GoOut od Mitonu míří se svým přehledem akcí a prodejem vstupenek do Berlína

„S Jiřím Patákem sdílíme stejný pohled na rozvoj klasické i online distribuce finančních produktů a připravujeme v této oblasti společné kroky,“ říká majoritní akcionář DRFG David Rusňák. Jeho investiční skupina prozatím Patákovi pouze poskytla potřebné prostředky pro výkup podílů, ale chystá se do portálu ChytryHonza.cz vstoupit také majetkově. Tento krok nicméně musí v následujících měsících schválit antimonopolní úřad.

Sám Jiří Paták chce při dalším rozvoji lídra trhu sázet na stoupající trend digitalizace celého sektoru a na propojení fyzické distribuce s online prostředím. „Další etapa společnosti se bude opírat o jedinečná technologická řešení, díky kterým se ChytryHonza.cz stal lídrem trhu s ročním obratem přes půl miliardy. Víme, že jsme schopni velmi dobře reagovat na stále sílící digitalizaci a i nadále chceme určovat směr, kterým se bude sektor finančních služeb a produktů ubírat,“ říká Paták.

Jakub-Havrlant-rockaway

Jakub Havrlant se svou skupinou Rockaway z ChytryHonza.cz odchází

„Ze startupu a čistě onlinového byznys modelu se ChytryHonza.cz dopracoval do velikosti, kdy představuje plnohodnotnou konkurenci tradičním finančním institucím. To považuji za úspěch sám o sobě a zájem nového investora ho jenom potvrzuje,“ říká Andrea Lauren, která je v Rockaway odpovědná za fintech projekty. Pro investiční skupinu Jakuba Havrlanta prý odchod z Chytrého Honzy představuje významné zhodnocení jedné z klíčových částí portfolia Rockaway.

Na ChytryHonza.cz si dnes zákazníci mohou srovnat finanční produkty a služby mnoha desítek českých institucí, jako jsou hypotéky, pojištění nebo investice. Za deset let na trhu ChytryHonza.cz obsloužil více než 140 tisíc zákazníků a v nejbližší době se chce zaměřit především na rozvoj své obchodní sítě a rozšíření svých řad o nové specialisty, kterých má nyní přes 1 600.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym