Jony Ive osedlá vzpínajícího se koně. Někdejší šéfdesignér Applu začíná spolupracovat s Ferrari

Filip HouskaFilip Houska

ferrari-ive

Foto: W. Chiesurin / Apple

Jony Ive, bývalý šéfdesignér Applu, bude spolupracovat s Ferrari

0Zobrazit komentáře

Jsou tomu už dva roky, co někdejší šéfdesignér Applu Jony opustil brány firmy, kde strávil necelých třicet let, a šel hledat nové příležitosti. Založil designové studio LoveFrom a postupně se svým kolegou a neméně uznávaným designérem Marcem Newsonem začal střádat klienty, s nimiž by pracoval. Teď si jednoho vyhlédl v Itálii. Toho, jehož logo tvoří ikonický vzpínající se kůň na žlutém podkladu.

Jony Ive a Marc Newson navázali spolupráci s nizozemskou holdingovou společností Exor, pod kterou spadá mimo jiné slavná italská značka závodních aut Ferrari. Pro LoveFrom tak jde po Applu, se kterým nadále udržuje vztahy, byť oficiálně není specifikováno, na jakých projektech spolupracují, či Airbnb, s nímž se spojil před rokem, o dalšího zvučného klienta v jeho portfoliu.

„Při budování skvělých firem věříme i v budování skvělých partnerství. Ferrari představuje první vzrušující příležitost, jak spolu s Jonym a Marcem dělat velké věci při budování naší budoucnosti. Jsem také rád, že se Jony připojil k naší Radě partnerů, kde se těšíme na využití jeho jedinečně cenných perspektiv,“ říká šéf Exoru John Elkann.

apple-jony-ive-tim-cook-iphone-xr

Foto: Apple

Jony Ive a Tim Cook při představení iPhonu XR v roce 2018

Spolupráce s Ferrari je pro Ivea a Newsona i srdcovou záležitostí – oba se totiž považují za velké fanoušky této italské automobilky a nejen, že v jejích vozech jezdí, ale také je sbírají. Navíc pro oba představuje další typ luxusu, se kterým rádi pracují. Stačí si vzpomenout například na unikátní prsten vybroušený z jednoho kusu diamantu, který stvořili.

„Jako majitelé a sběratelé vozů Ferrari nemůžeme být ze spolupráce s touto výjimečnou firmou – a zejména s týmem designérů pod odborným vedením Flavia Manzoniho – více nadšeni. Vidíme tam několik jedinečně zajímavých příležitostí, u kterých věříme, že přinesou důležitou a hodnotnou práci,“ dodává Jony Ive.

Žádná ze stran neuvedla, na čem konkrétně budou spolupracovat, mělo by jít však o „kreativní projekty v oblasti luxusu“. Jednou z teoretických možností může být i auto. Jony Ive se uměl vždy dívat do budoucnosti a odhadovat trendy, přičemž v automobilovém průmyslu je tento trend zcela jasný – elektromobilita. A Ferrari má své první elektroauto představit v roce 2025, tudíž je možné, že se na něm Ive a Newson podepíšou.

Holdingová společnost Exor má mimo jiné také velký podíl v relativně nové automobilové skupině Stellantis, která spojila skupiny FCA (Fiat Chrysler Automobiles) a PSA (Peugeot Société Anonyme). Zajímavostí je, že v radě Ferrari sedí i Eddy Cue, viceprezident služeb v Applu a Iveův dlouholetý kolega z práce.

Jak se celá spolupráce vyvrbí a na čem budou strany spolupracovat, je zatím předmětem spekulací. Aktuálně se s jistotou ví, že spolupráce designového studia LoveFrom a Exoru je zajištěna na několik let.