Jsem posedlý pomocí demokracii, řekl Křetínský. Hrozbou jsou sociální sítě, politice dominuje marketing
Čtvrtý nejbohatší Čech dal po čase znovu rozhovor a znovu francouzskému listu. Do médií je prý ochotný investovat, i když mu to nebude vynášet.
Daniel Křetínský má pověst extrémně chytrého, ale také extrémně tvrdého byznysmena. Též je o něm známo, že je zarytým fanouškem fotbalu, za který je ochotný utrácet opravdu hodně peněz – jak dokládají ztráty pražské Sparty nebo londýnského West Hamu. V posledním rozhovoru pro francouzský týdeník L’Express se však vyznal ještě z jedné vášně. Prý je posedlý potřebou pomáhat demokracii.
Daniel Křetínský, podle časopisu Forbes čtvrtý nejbohatší Čech se jměním 118 miliard korun, s českými médii oficiálně už dlouho nemluví, interview dává jen v zahraničí. A jelikož má osobně rád Francii, kde má i spoustu podnikatelských zájmů včetně těch mediálních, nejčastěji si povídá s tamními novináři. Naposledy se Sébastienem Pommierem z časopisu L’Express, v němž si majetkový podíl udržuje Křetínského konkurent na francouzském mediálním trhu, izraelsko-francouzský miliardář Patrick Drahi.
Mimochodem před pár týdny Křetínský finančně pomohl deníku Libération, který Drahi v minulosti ovládal, před dvěma lety se ho ale zbavil. Křetínský v září nakoupil dluhopisy listu za 14 milionů eur, tedy zhruba 340 milionů korun, což mu má pomoci vyrovnat hospodaření. Další milion eur pak poskytl darem vydavateli Libération, společnosti Presse indépendente. Křetínský tím dále posílil svůj vliv na francouzském mediálním trhu a zprostředkovaně i v tamní politice a vůbec společnosti.
Kritice, že do médií investuje, aby získal vliv, se Křetínský dlouhodobě brání. V Česku mu patří skupina Czech News Center (CNC), která vydává mimo jiné deníky Blesk, Sport a E15 nebo časopis Reflex, ve Francii ovládá týdeník Marianne nebo časopis Elle, má také podíl v holdingu Le Nouveau Monde, jednoho z akcionářů skupiny Le Monde, která vydává stejnojmenný deník. Koupil tam také časopis Usbek & Risa.