Francouzský mediální magnát z Česka. Miliardář Křetínský v zemi znovu nakupoval, tentokrát časopis

Českého miliardáře zaujal čtvrtletník zabývající se budoucností. Deset let vycházející titul se v poslední době potýkal s problémy.

Iva BrejlováIva Brejlová

Miliardář Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

Už tu pod jeho dosah spadá časopis Marianne, sedm magazínů od skupiny Lagardère včetně Elle a částečně i deník Le Monde. Na mediálním trhu ve Francii se dosah tuzemského miliardáře ale právě znovu zvětšil. Daniel Křetínský si tu koupil další časopis: titul Usbek & Rica, deset let fungující čtvrtletník, který se tak stává součástí společnosti Czech Media Invest.

Usbek & Rica píše o výzvách budoucnosti, jako jsou klimatické změny nebo technologické otřesy. Má webové stránky, kreativní studio a laboratoře pro vytváření nových formátů a inovativních zařízení. Nicméně časopis v uplynulých měsících musel propouštět. Dostupný je na základě předplatného a v knihkupectvích.

Český energetický magnát mimo Czech Media Invest na francouzském trhu vlastní také 51procentní podíl v kanálu BSmart, který se zaměřuje na ekonomiku a finance. Ucházel se o převzetí francouzské televize M6, která ale nakonec zůstala v rukou společnosti Bertelsmann.

Na konci září podle listu Le Figaro Křetínský zachránil levicový deník Libération, když mu poskytl v přepočtu kolem 350 milionů korun, aniž se zároveň stal jeho akcionářem. List je součástí nadačního fondu pro nezávislý tisk, který příchod nového akcionáře neumožňuje. Peníze mu mají pomoci dostat se zpět do vyrovnané bilance, což by mělo nastat v roce 2026. Deník si ale zachovává nezávislost, uvádí se v prohlášení vlastníka, společnosti Presse Independente.

Křetínského nicméně ve Francii nezajímá jen mediální trh. Nedávno si tu spolu s Jiřím Šmejcem pořídil zámeček do té doby chátrající v obci poblíž Paříže se záměrem udělat z něj luxusní hotel. Spolu s byznysovým souputníkem Patrikem Tkáčem pořídili podíly ve francouzském maloobchodním řetězci Fnac Darty a patří mu část další velké maloobchodní skupiny Casino Guichard-Perrachon. Vedle toho investuje také do britské či nizozemské pošty, amerického Foot Lockeru a drží podíly ve fotbalovém West Ham United a pražské Spartě.

Co se týče médií, v Česku Křetínský spolu s Patrikem Tkáčem kontroluje společnost Czech News Center. Ta má v portfoliu mimo jiné i deníky Blesk, Sport, Aha! a E15 nebo časopis Reflex. Loni vydavatelství poklesl mírně zisk na 172 milionů korun. A očekává, že se zvyšujícími náklady se pro letošek zhorší i hospodářské výsledky.

 

S přispěním ČTK

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym