Křetínský s Tkáčem posilují ve francouzském maloobchodu. Drží akcie Fnac Darty za 5,4 miliardy

Česko-slovenské duo pokračuje v investicích do veřejně obchodovaných firem. Drží podíly i v britské a nizozemské poště či Foot Lockeru.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

fnacdarty

Foto: Vesa / Fnac Darty / CzechCrunch

Křetínský a Tkáč investují do francouzské společnosti Fnac Darty

0Zobrazit komentáře

Český miliardář a investor Daniel Křetínský o sobě opět dal vědět ve Francii, kde zvýšil podíl v prodejci elektroniky Fnac Darty. Ve firmě, které dříve patřil český Datart, prostřednictvím své společnosti Vesa Equity Investment drží už více než pětinový podíl. Jeho balík akcií má aktuálně na trhu hodnotu kolem 5,4 miliardy korun. Křetínský je tak společně se slovenským kolegou Patrikem Tkáčem, který má ve Vese menšinový podíl, dále druhým největším akcionářem Fnac Darty.

Nejvyšší podíl pohybující se kolem čtyřiadvaceti procent drží ve Fnac Darty německý distributor elektroniky Ceconomy. Vesa Equity Investment již má podle posledního oznámení pro regulační úřad AMF podíl ve výši 20,03 procenta a stejný podíl na hlasovacích právech. Celkem Křetínský s Tkáčem vlastní téměř 5,4 milionu akcií. Jedna akcie Fnac Darty se aktuálně na pařížské burze Euronext obchoduje za zhruba 40,5 eura (1 000 korun).

Aktuální podíl Vesa Equity Investment ve společnosti Fnac Darty má hodnotu přesahující 218 milionů eur, tedy zhruba 5,4 miliardy korun. Informace o Křetínského aktivitě ve francouzské maloobchodní společnosti se objevily v únoru, kdy nakupováním akcií poprvé překročil pětiprocentní podíl a musel o tom informovat příslušné orgány. O měsíc později už držel přes deset procent, v květnu reportoval překročení patnáctiprocentní hranice a k 11. červenci držel zmíněných 20,03 procenta.

„Tímto nejnovějším přírůstkem v rámci pilíře maloobchodní distribuce pokračuje Vesa v realizaci strategie další diverzifikace investičního portfolia s atraktivními dlouhodobými příležitostmi. Společnost Fnac Darty má díky své renomované značce a uznání zákazníků velmi silnou pozici na domácím francouzském trhu, solidní postavení v zemích Beneluxu nebo na Pyrenejském poloostrově a příležitosti k růstu na mezinárodní úrovni,“ uvedl Křetínského investiční vehikl už v únoru.

K poslednímu navyšování podílu se zatím zástupci Vesa Equity Investment na dotaz CzechCrunche nevyjádřili. V regulatorních dokumentech nicméně investiční společnost uvedla, že neusiluje o jmenování svého zástupce do představenstva ani nemá v úmyslu získat kontrolu nad celou společností. „Vesa velmi oceňuje a plně podporuje kvalitní vedení společnosti Fnac Darty, které v minulých letech prokázalo skvělou finanční disciplínu a schopnost reagovat na vývoj trhu,“ uváděla Vesa v únorové tiskové zprávě.

kretinsky-sparta-whu

Přečtěte si takéSparta potvrdila, že většinovým majitelem je Daniel KřetínskýSparta potvrdila, že většinovým majitelem je Křetínský. Vlastní ji s Tkáčem stejně jako část West Hamu

Fnac Darty provozoval loni v prosinci 957 obchodů (včetně Nature & Découvertes), do čehož spadá 390 franšíz ve 13 zemích. V roce 2021 překročil v tržbách hranici osmi miliard eur (197 miliard korun), což byl jeho dosavadní rekord. Velký podíl na vysokých tržbách má internetový prodej, což přilákalo i právě Vesu. „Naše investiční teze se soustředí na skutečně rozvinutou omnichannel nabídku společnosti Fnac, která kombinuje skvělou dostupnost maloobchodních míst spolu se silnou nabídkou digitálních a inovativních služeb pro zákazníky,“ vysvětlovala společnost před několika měsíci.

Vesa Equity Investment vede Daniel Křetínský, který v ní vlastní 50 procent + 1 akcii. Slovenský miliardář Patrik Tkáč kontroluje 44 procent bez jedné akcie a zbývajících šest procent drží společnost manažerů Energetického průmyslového holdingu (EPH). Vedle podílu ve Fnac Darty vlastní také například více než 10 procent majetku a téměř 7,5 procenta hlasovacích práv v další francouzské maloobchodní firmě Casino. Investují také do nizozemské i britské pošty, britské sítě supermarketů Sainsbury’s či Foot Lockeru.

S přispěním ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym