Jsme zlatí! Nejcennější kov si z olympiády v Paříži odváží tenisté Siniaková s Macháčem

Česká republika může oslavovat první zlatý kov z letošních her v Paříži. Český pár zabodoval ve smíšené čtyřhře.

4

Foto: ČOV / Paris 2024 / CzechCrunch

Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč

0Zobrazit komentáře

Česká republika může oslavovat další medaile z letošních olympijských her v Paříži. Zlato přidal po bronzových šermířích i tenisový pár Kateřina Siniaková a Tomáš Macháč, který porazil čínský pár Čang Č’-čen a Wang Sin-jü 2:1 na sety.

Že to v pátek u tenistů určitě cinkne, bylo jasné již po čtvrtečním úspěchu české tenisové dvojice, která na kurtu porazila kanadský pár Félixe Auger-Aliassime a Gabrielu Dabrowskou dvakrát 6:3 a již dopředu dali vědět, že se Česko dočká medaile z letošních her. Otázkou však bylo, zda přivezou nejcennější kov, nebo bude výsledek stačit „jen“ na stříbro. Nakonec padla možnost číslo jedna.

Sám Macháč se však musí dále koncentrovat. Stále zůstává ve hře o medaile v mužské čtyřhře. Po boku Adama Pavláska sice ve čtvrtečním boji o finále podlehli Američanům 0:2 na sety, nicméně je před nimi boj o bronz. O stejný kov budou bojovat také tenistky Karolína Muchová a Linda Nosková v ženské čtyřhře. Kateřina Siniaková spolu s Barborou Krejčíkovou, která před pár týdny pozvedla nad hlavu trofej pro vítězku Wimbledonu, však nedokázaly v semifinále porazit ruské hráčky a pro Siniakovou tak letošní olympiáda zlatem ze smíšené čtyřhry již definitivně skončila.

V pátek slavili i čeští šermíři, kteří předvedli proti Francouzům v souboji týmů neuvěřitelný obrat. O něj se postaral v posledním duelu šermíř Jakub Jurka a udělal tak radost i dvaačtyřicetiletému Jiřímu Beranovi, pro kterého se jedná o poslední olympijské hry.

Mnoho sportovních fanoušků v pátek také drželo pěsti judistovi Lukáši Krpálkovi, který sice ve svém prvním zápase úspěšně porazil Nizozemce Snippeho, nad jeho síly však byl obrovitý Japonec Saitó. O čtyřicet kilogramů těžší soupeř hodil Krpálka na lopatky a překazil tak českému borci cestu za obhajobou zlata z Tokia.

Nepočítáme-li zmíněné zlato a bronz, je prozatím česká výprava v Paříži relativně neúspěšná. Nepochodily prozatím ani ty největší medailové naděje jako plavkyně Barbora Seemanová či vodní slalomář Jiří Prskavec. Své zápasy má za sebou také před třemi lety v Tokiu bronzový šermíř Alexander Choupenitch, zlatý brokař z Tokia Jiří Lipták či kanoisté Gabriela Satková a v Tokiu stříbrný Lukáš Rohan.

Stále však není konec všem nadějím. Do ukončovacího ceremoniálu olympiády zbývá ještě více než týden a několik českých medailových nadějí na svůj start teprve čeká. Ve hře jsou stále volejbalisté Perušič se Schweinerem a Hermannová se Štochlovou. Mezi velké naděje patří i oštěpař Jakub Vadlejch, který hlásí svou životní formu. V Paříži se poprvé představí 6. srpna a chce minimálně obhájit stříbro z Tokia.

Americký reprezentant přezdívaný Pommel Horse Guy a britský skokan do vody Tom Daley

Přečtěte si takéOlympiádě vládne Pommel Horse Guy, terčem vtipů je i SeinaOlympiádě v Paříži vládne ikonický Pommel Horse Guy, terčem vtipů je i znečištěná Seina

Ukázat se bude zajisté chtít i lezec Adam Ondra, kterému v Tokiu příliš nevyhovovalo lezení v trojkombinaci. Rychlostní lezení je letos ovšem samostatnou disciplínou, a tak se Ondra 5. a 7. srpna poprvé představí v semifinále kombinace boulderingu a klasického lezení na obtížnost. Případné finále proběhne o dva dny později.

Ve středu 7. srpna proběhnou také první závody rychlostní kanoistiky, kde má Česká republika své želízko v ohni v podobě Martina Fuksy. Ten se netají ambicí dojet si v Paříži pro některý z cenných kovů.

Jak chutná tíha olympijské medaile na krku, moc dobře ví hned čtyřnásobný olympijský medailista, kajakář Josef Dostál. I toho čekají 7. srpna první rozjížďky. Překvapit by ten samý den však mohla i taekwondistka Petra Štolbová.