K věci: Proč jsou důkazy o rezervách kryptoburz důležité a jak mohou zvýšit důvěru drobných klientů

Poradci Mazars řekli, že nebudou auditovat rezervy Binance a dalších kryptoburz. Expert investiční platformy Fumbi David Stancel vysvětluje, o co jde.

David StancelDavid Stancel

crypto_1Komentář

Foto: Kanchanara/Unsplash

Fiktivní mince oblíbených kryptoměn v čele s bitcoinem a ethereem

0Zobrazit komentáře

Co se stalo: Po pádu jedné z největších kryptoburz FTX vznikl ve světě kryptoměn obrovský tlak ze strany kryptokomunity na zavedení takzvaných důkazů o rezervách (Proof-of-Reserves, PoF – pozn. red.). Jen velmi málo burz a institucí dosud zveřejňovalo přehled držených aktiv, ale v důsledku selhání FTX a dalších firem se kryptosektor pravděpodobně dočká vyšší transparentnosti i v této oblasti. Zároveň známá poradenská společnost Mazars oznámila, že přestane spolupracovat s Binance a dalšími společnostmi v kryptu, jimž právě zmíněné PoF audity měla dělat. Údajně dostala strach o svou reputaci.

K věci. Dnešní doba je rychlá a informací je tolik, že ty zásadní můžou zapadnout. V novém formátu rychlých komentářů proto vypichujeme to nejdůležitější, co byste o aktuálních událostech měli vědět. A zasazujeme je do kontextu.

Proč je to důležité: Důkazy o rezervách by měly zvýšit celkovou transparentnost podnikání ze strany kryptoinstitucí. Jedná se o způsob, jak prokázat, že podnikatelské subjekty (např. kryptoburzy) mají dostatečné rezervy na pokrytí všech závazků vůči svým klientům. Pokud investor drží své prostředky na burze, jedná se o závazek ze strany burzy vůči klientovi. To může zvýšit renomé burzy a zároveň ujistit klienty o tom, že společnost disponuje dostatečným objemem aktiv a kterýkoli zákazník si bude moci kdykoli svá aktiva svobodně vybrat.

Na co se zaměřit: Důkazy prokazující rezervy a likvidnost společnosti by měly být prováděny auditem nezávislé třetí strany. Renomovaná auditorská společnost by měla auditovat zůstatky všech kryptoměn a kryptoměnových adres, ke kterým má burza přístup. Pro zvýšení transparentnosti by měl být audit prováděn v co nejkratších časových intervalech, případně by měl být aktualizován v reálném čase.

Důležitost Proof-of-Reserves spočívá i v krytí samotných závazků vůči klientům. Je velmi důležité, aby byly zůstatky aktiv na klientských účtech a aktiva držená burzou minimálně v poměru 1:1, v ideálním případě aby byla aktiva vyšší, než jsou klientské zůstatky. Dostatečná kolateralizace aktiv zároveň znemožňuje burzám chovat se jako banky a půjčovat klientské prostředky třetím stranám výměnou za úrok.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mezi řádky: Je důležité dodat, že Proof-of-Reserves a zveřejnění množství aktiv, kterými burza disponuje, částečně ztrácí smysl v případě, když burza nezveřejní i přehled svých závazků. Jakákoli burza může disponovat obrovským množstvím aktiv, ale to implicitně neznamená, že má dostatek prostředků na krytí závazků. Její závazky mohou být teoreticky vyšší, než jsou disponibilní aktiva, což prakticky eliminuje smysl Proof-of-Reserves a může způsobit nedostatečné krytí a krizi likvidity během období vyšší volatility.

Kontext: V kontextu nedávných událostí jsou důkazy o rezervách velmi důležité. Prokázání dostatečného množství rezerv je přímo nezbytné, protože zvyšuje důvěru veřejnosti v kryptoinstituce i v decentralizované kryptoprojekty. Prokázání ochoty nechat se dobrovolně auditovat a zveřejnit všechny důležité informace pro klienty je spolehlivým způsobem, jak zvýšit nejen důvěru, ale také transparentnost celého kryptoprostoru.

Vyšší transparentnost může zase vytvořit zdravější ekosystém, protože burzy budou muset pravidelně zveřejňovat své rezervy, což umožní účastníkům trhu analyzovat finanční zdraví jednotlivých platforem a na základě toho se rozhodovat, kde budou svá aktiva obchodovat. Zveřejnění rezerv i komplexní audity zároveň pomohou očistit trh od nepoctivých hráčů.

fried

Přečtěte si takéKdyž se hledají miliardy, ale nejde to. V burze FTX panoval chaosKdyž se hledají miliardy, ale nejde to. Chaos v padlé kryptoburze FTX šokoval i otrlého správce

Co bude dál: Je možné očekávat, že dříve či později budou muset všechny kryptoburzy a obchodní platformy přejít na systém zveřejňování rezerv a pravidelných auditů. Audity by měly odradit podnikatelské subjekty od nečestného chování a používání klientských prostředků na své vlastní obohacování. Je velmi důležité, aby si kryptoinstituce získaly opětovnou důvěru a kredibilitu, která byla během posledních měsíců výrazně poškozena.

Ponořte se hlouběji: V současnosti existuje řada zdrojů, na kterých je možné dočíst se o aplikování Proof-of-Reserves do reálné praxe. Kromě toho na platformách jako GlassNode či Nansen je možné přímo sledovat aktiva a zůstatky na kryptopeněženkách jednotlivých burz.

Dva spolupracovníci zakladatele padlé kryptoburzy FTX přiznali vinu a doufají v mírnější tresty

Zatímco zakladatel FTX Sam-Bankman Fried míří do USA před soud, jeho klíčoví kolegové už přiznali vinu a chtějí s prokuraturou spolupracovat.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ftx-sbf-ellison

Foto: FTX / @carolinecapital/Twitter / CzechCrunch

Caroline Ellisonová z Alameda Research a zakladatel FTX Sam Bankman-Fried

0Zobrazit komentáře

Zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Sam Bankman-Fried je na cestě do Spojených států, kde čelí mimo jiné obvinění z podvodu, konspirace a praní špinavých peněz. Sledovaný případ velkého pádu, který výrazně otřásl celým kryptosvětem, a jeho rozuzlení mohou výrazně ovlivnit také dva klíčoví spolupracovníci Sama Bankmana-Frieda. U amerického soudu se totiž přiznali k obvinění z trestných činů souvisejících právě s krachem FTX. Výměnou za spolupráci s americkou prokuraturou doufají v mírnější tresty.

Osmadvacetiletá Caroline Ellisonová působila jako generální ředitelka společnosti Alameda Research, obchodní firmy založené Bankmanem-Friedem. Devětadvacetiletý Gary Wang s ním spoluzaložil FTX, kde pracoval jako technologický ředitel. Podle soudu se přiznali k podílu na „podvodu, který přispěl ke kolapsu FTX“. Soudce vyzval další lidi, kteří se na podvodu podíleli, aby se urychleně obrátili na soud.

Oba klíčoví představitelé příběhu FTX podle deníku The Washington Post podepsali dohodu o spolupráci se soudem v pondělí. Caroline Ellisonová se přiznala k sedmi bodům obžaloby, které jsou do velké míry stejné jako obvinění samotného Bankmana-Frieda. Její obvinění zahrnuje spiknutí za účelem spáchání podvodu s cennými papíry i komoditami a praní špinavých peněz. Hrozí jí až 110 let vězení. Gary Wang přiznal vinu ve čtyřech bodech obžaloby týkajících se spiknutí a podvodů. Hrozí mu až 50 let vězení.

Wangův právník Ilan Graff uvedl, že jeho klient „přijal odpovědnost za své činy a bere vážně své povinnosti spolupracujícího svědka“. Ellisonová i Wang byli následně propuštěni na kauci 250 tisíc dolarů (5,7 milionu korun). Zároveň se měli vzdát svých cestovních dokumentů a nebudou moci opustit kontinentální Spojené státy. „Ačkoli nelze žádný rozsudek slíbit, očekává se, že pokud budou považováni za užitečné pro případ a neporuší dohody, státní zástupci doporučí mírnější trest,“ uvádí The Washington Post.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V době zveřejnění informace o přiznání byl Bankman-Fried právě na cestě do Spojených států. Bahamský soud ve středu schválil jeho vydání do USA, kde čelí mimo jiné obvinění z podvodu, konspirace a praní špinavých peněz. Hrozí mu tak desítky let vězení. Třicetiletý Bankman-Fried byl na Bahamách, kde žil a kde má FTX sídlo, zadržen začátkem minulého týdne.

Americké úřady tvrdí, že Bankman-Fried tajně převáděl prostředky klientů FTX do své společnosti Alameda Research a používal je k nezveřejněným rizikovým investicím, okázalým nákupům nemovitostí a velkým politickým darům. Bankman-Fried původně tvrdil, že se hodlá vydání do USA bránit. Jeho právní zástupci nicméně již v pondělí uvedli, že svůj postoj změnil. Podle agentury Bloomberg za tím zčásti stojí naděje, že v USA dosáhne propuštění na kauci.

Burza FTX minulý měsíc vyhlásila bankrot. Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést. Chaos v padlé kryptoburze nicméně šokoval i otrlého insolvenčního správce Johna Raye, který se podílel na rozkrývání těch největších firemních krachů v USA včetně legendárního pádu energetické společnosti Enron. „Nikdy ve své kariéře jsem neviděl takový nedostatek firemních kontrolních mechanismů a takovou absenci aspoň základních hodnověrných finančních informací, jakou jsem našel zde,“ uvedl.

S přispěním ČTK