Kakaové boby z Belize vozí do Evropy na plachetnici. Herůfkovi se snaží vyrábět čokoládu co nejčistším způsobem
Michal Herůfek tabulkou čokolády a kakaovým bobem
V období první republiky patřilo Československo k velmocím, co se zpracování kakaových bobů týče. Místní továrny odebíraly až dvě procenta světové produkce této exotické plodiny, díky čemuž konkurovaly i samotnému Švýcarsku. Ovšem zatímco v zemi helvétského kříže tradice pokračovala i dál, u nás začala čokoláda mistrům čokolatiérům doslova protékat mezi prsty.
Co nezdecimovala válka, postupně pohřbilo komunistické znárodnění a snížená kvalita produktů. Některá tradiční jména jako Deli, Sfinx či Orion zůstala, dnes si je ovšem se skutečně kvalitní čokoládou spojí jen málokdo. Opravdovou kvalitu totiž v klasickém supermarketu nenajdeme. A přesto není nedostupná.
„Rozdíl mezi mainstreamem a řemeslným poctivým výrobcem pozná každý, kdo kvalitní a hodnotnou čokoládu ochutná. Zjistí, že vlastně 70% hořká čokoláda nemusí chutnat jenom hořce, ale že v ní může najít spoustu jiných chutí,“ říká Michal Herůfek, spoluzakladatel čokoládovny Herůfek sídlící v jihomoravské Čejči. „Dnes je kvalitní čokoláda k dostání téměř všude, přes internetové obchody samotných výrobců až třeba po Rohlik.cz,“ dodává.
Jeho firma kakaové boby dováží z Belize na plachetnicích, vyvíjí a staví vlastní stroje na zpracování čokolády a spolupracuje s celou řadou vyhlášených českých podniků a společností, třeba s karlínskou Eskou. Právě díky takovým čokoládovnám, jako je ta rodiny Herůfkových, se čeští zákazníci začínají o kvalitní čokoládu opravdu zajímat.
S tím také podle odhadů Michala Herůfka roste spotřeba. Výrobce čokolády to odhaduje na základě úspěchů vlastního podniku. Jeho obraty loni meziročně vyrostly o jeden milion korun na pět milionů, a letos by se měly vyšplhat až k sedmi milionům korun.
Vůně čokolády na Havaji
Čokoládový příběh rodinného podniku z Čejče nezačal v Jižní Americe, kolébce kakaových bobů, ani v Belgii či ve Švýcarsku, které jsou naopak proslavené jejich zpracováním. Vše odstartovaly pralinky a Honolulu Cookies, které Herůfkovi ochutnali na Havaji, kam se vydali na svatební cestu.
„Havaj byla splněným snem. Bylo to v roce 2012, kdy jsme pár dnů pobývali u paní, která nám nabídla ručně dělané pralinky. Ty nám tak moc zachutnali, že jsme si s hostitelkou celý večer nepovídali o ničem jiném. Pak jsme tam objevili i sušenky Honolulu Cookies, poctivě a ručně vyráběné, prodávané v obchůdcích u hotelových resortů. A hned měli jsme jasno, do čeho se pustíme,“ vzpomíná s úsměvem Jitka Herůfková.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs