Kam kráčíš, vesmírné Česko? Klíčoví lidé agentur NASA i ESA se představí na akci Czech Space Week

Na pátém ročníku největší české události zaměřené na kosmický průmysl si najdou své jak vesmírní nadšenci nebo studenti, tak i technologické firmy.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

czechspaceweek3Event

Foto: CzechInvest

Czech Space Week ukáže, jak se i malá středoevropská země může prosadit ve vesmíru

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv v Česku nemáme kosmodrom či velkou vesmírnou agenturu s miliardovými rozpočty, ve zdejším kosmickém průmyslu působí celá řada firem i jednotlivců, kteří svůj obor postupně posouvají kupředu. Na ně, ale i na dění za hranicemi naší země, se zaměří letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week, který pořádá ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest a Planetum – Hvězdárnou a planetáriem hlavního města Prahy.

Akce potrvá od 28. listopadu do 2. prosince a nabídne bohatý program pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a ostatní fanoušky vesmíru. Festival oslaví úspěchy českých firem podnikajících v kosmickém průmyslu a představí novinky, které hýbou kosmickým odvětvím v České republice. CzechCrunch je mediálním partnerem akce.

Zahajovací a zároveň klíčovou událostí letošního ročníku Czech Space Week je akce nazvaná Space2Business, která je zároveň jednou z událostí v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie. Jedná se o průmyslový den kosmických firem společně s mezinárodní konferencí, B2B sekcí i veletrhem.

Událost navazuje na sérii úspěšných kosmických průmyslových dní, které se konaly na předchozích ročnících festivalu. Tentokrát akce věnuje zvláštní pozornost spolupráci napříč celou Evropou a se státy z Afriky a Blízkého východu. Do Prahy nicméně dorazí i bývalý šéf výzkumného centra NASA Pete Worden či ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací agentury ESA Elodie Viau.

V rámci doprovodného programu se rovněž před odbornou porotou ukážou nejen české vesmírné startupy. Na hlavním pódiu se proti sobě postaví šampioni z inkubátoru ESA BIC spolu s mladými projekty ze soutěží Evropské unie a Evropské agentury pro vesmírný programu (EUSPA)

Program EU pro pozorování Země otevře téma války na Ukrajině

Zároveň s akcí Space2Business se v Kongresovém centru bude konat konference České uživatelské fórum Copernicus, přičemž jméno slavného renesančního astronoma nese evropský systém pro pozorování Země. Letošní ročník bude rámován dopady války na Ukrajině, které se projevují v mnoha oblastech našeho života, ať se jedná o zemědělství, obchod, energetiku, potravinovou bezpečnost či ochranu životního prostředí.

Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy – Planetum uspořádá také minikonferenci s názvem Příští zastávka. Jejím cílem je představit mladým lidem možnosti stáží během studia i po něm a motivovat je k hlubšímu vzdělávání.

Další doprovodné akce pro studenty a děti chystají partneři Czech Space Weeku, kterými jsou Vysoké učení technické v Brně, vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury pro Českou republiku ESERO a Hvězdárna a planetárium Brno. Kompletní program i s informacemi, jak se na jednotlivé akce registrovat, lze najít na webu Czech Space Week.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym