Kampotský pepř, uzené ryby i marmelády. Češi bodovali na gastronomických Oscarech

Soutěž Great Taste pravidelně oceňuje vybrané delikatesy z celého světa. Letos porotce zaujalo 64 českých produktů.

pepperfield1

Foto: Pepper Field

Klára Dohnalová a David Pavel, zakladatelé Pepper Fieldu

0Zobrazit komentáře

V Londýně se rozdávala ocenění Great Taste, která jsou ve světě známá jako gastronomičtí Oscaři. Od roku 1994 je mohou získat malí i velcí výrobci potravin a nápojů, jejichž produkty zaujmou porotu tvořenou šéfkuchaři, restauratéry, ale také gastronomickými kritiky a redaktory natolik, že se je rozhodnou ocenit plejádou hvězd. V letošním ročníku vynikla mezi 14 205 pochutinami z celého světa i celá řada produktů z Česka.

Nejvíce se po rozdání ocenění Great Taste radovali v českém fair trade projektu Pepper Field, který do Česka dovezl historicky největší počet hvězd. Projekt mladých Čechů získal celkem 11 ocenění s 20 hvězdami za kampotský pepř či kampotskou sůl, které za fair a direct trade podmínek již čtyři roky vykupují od kambodžských pěstitelů.

„Máme z výsledků velkou radost, protože dokazují, že kampotský pepř je nejen nejkvalitnější ze světových pepřů, ale současně dosahuje nejvyšší kvality právě od malých tradičních rodinných farem. Letos máme zodpovědnost za více než 200 kambodžských rodin celkem o přibližně 2 000 členech,“ udává jedna ze zakladatelek projektu Klára Dohnalová.

Už 5. září pak proběhne grandfinále Golden Fork, do kterého putují nejlépe hodnocené produkty. Z Pepper Fieldu budou Česko reprezentovat hned tři výrobky, a to mrazem sušený kampotský pepř, čerstvý zelený kampotský pepř v solném květu a fermentovaný lyofilizovaný kampotský pepř vločkový. Tříhvězdičkový hattrick se podařil pouze pěti dalším firmám na světě.

pepperfield8

Foto: Pepper Field

Pepř je k dostání i v luxusních sadách s mlýnky či hmoždíři

V soutěži ale zazářily i další české firmy. Porotu zaujaly tabulky z čokoládovny Ajala, čokoládám Rustic a Ecuador nadělili po dvou hvězdách, tabulka Květy a pomeranče získala jednu hvězdu. Majitel brněnské čokoládové manufaktury Filip Teplý se inspiroval postupy amerických Mayů, jako sladidlo tak používá šťávu z cukrové třtiny a u každé čokolády se snaží, aby vynikla především chuť kakaových bobů.

Dalšími oceněnými čokoládovnami jsou Pražská čokoláda a Míšina čokoláda. V prvním případě se na seznam těch nejlepších produktů dostaly hned tři tabulky oceněné jednou hvězdou, ve druhém si po jedné hvězdě odnesly dvě tabulky.

Zabodovaly také džemy a marmelády z firmy Rose Garden, za kterou stojí Jozefína Růžičková. Ta si zakládá na tom, že její produkty obsahují velký podíl ovoce. Zaměřuje se jak na klasiky, jako jsou meruňkové, jahodové či malinové marmelády, tak na neotřelé kombinace. Po jedné hvězdě si odnesly její švestkový džem, pálivý chilli džem a švestkový džem s aronií. Porotcům ale zachutnaly také džemy od Marmelindy – džem z divoké kdoule získal dvě hvězdy.

Dalším brněnským projektem, který na gastronomických Oscarech zabodoval, je Trnečka Smoked Fish manželů Trnečkových, kteří se učili udit ryby na Islandu a po návratu na Moravu se rozhodli severský um přinést i na domácí trh. Jejich pstruh lososovitý uzený studeným kouřem si vysloužil dvě hvězdy, variace na kopru pak jednu hvězdu.

Porotce zaujal také popcorn od Czech Gourmet Food, který se mezi ostatními výrobky objevuje třikrát. A radost může mít i mladý cukrářský talent Vlad Rjasnyj, jelikož po jedné hvězdě získaly dva jeho výtvory: sladká pomazánka z lískových oříšků a džem z manga, mučenky a vanilky.

Na kompletní přehled oceněných gastronomických projektů se můžete podívat na stránkách Great Taste.

Každé dva týdny vám ukážeme tipy na zajímavé restaurace, bary i kavárny.

Newsletter Deli | Poslední vydání