Když je detail na prvním místě. Rodinná vila v Klánovicích dostala novou duši z pečlivě vybíraného dřeva

Dřevo bylo voleno tak, aby vzájemně korespondovala jeho struktura. Nejmenší detaily dovedou dle architektů udělat ty největší rozdíly.

vila-klanovice11

Foto: BoysPlayNice

Původní zútulnění vily se proměnilo na komplexní proměnu vnitřní dispozice

0Zobrazit komentáře

Na počátku stála myšlenka pouze lehce zútulnit interiér, doplnit jej o obrazy, vyměnit pohovku a doladit další drobnosti. Pak se ovšem majitelé vily v Klánovicích dali do řeči s architekty a zjistili, že současná dispozice domu nevyhovuje jejich potřebám. A tak se toho změnilo mnohem víc. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v pravidelném newsletteru Arch.

Načítám formulář...

Architekti ze studia Kurz architects připravili první dispoziční návrhy a všichni se společně pustili do díla, na jehož konci se vyloupl nový, funkční a příjemný prostor pro život. Pozornost byla věnována každému detailu a zákoutí v domě. Změněn byl nábytek, obklady, úchytky, vypínače i poslední váza na poličce.

„Nenechte se zmást, všeobecné rady nefungují. Harmonický interiér pro život je výsledkem řady velkých a myriády malých rozhodnutí. Klíčová je volba materiálů a jejich vzájemná kombinace, určitý řád, symbióza barev a vhodné osvětlení,“ uvádí v popisu projektu architekti.

Prosba ke zútulnění interiéru se tak proměnila v komplexní transformaci. Díky nové dispozici nabízí jednotlivé části domu svým majitelům různou míru intimity. Druhé patro zůstalo i po úpravách rozděleno do jednotlivých místností, zatímco přízemí se výrazně otevřelo, aby co nejlépe vyhovovalo potřebám spojeným se společným trávením volného času.

vila-klanovice6

Foto: BoysPlayNice

Dřevěný tubus tvoří dominantu také v obývacím prostoru

Rozvržení přízemí nyní definuje dřevěný tubus obložený dubovou dýhou. Dřevo bylo vybráno v aukci, aby bylo jisté, že bude pocházet z jednoho stromu, a bude tak mít totožnou strukturu. Tubus lze obcházet kolem do kola, bylo do něj vsazeno velké množství úložných prostor, kuchyňská linka, obývací stěna, knihovna i sbírka modelů monopostů F1.

S dřevem tubusu koresponduje také kazetová, na míru dělaná podlaha s geometricky symetrickým tvarem. A byť jsou její jednotlivé díly odlišné, v celkovém kontextu je spojuje řád. Vše pak doplňují masivní solitéry nábytku, jako je jídelní stůl, komody a další, z produkce truhláře.

„Často jsou to právě ony nenápadné, ale důležité detaily, například jednotná kresba dubové dýhy napříč vším nábytkem na míru, které dělají markantní rozdíl mezi interiérem, kde se cítíme dobře, a tím, kde se cítíme skvěle. Ačkoliv často nedokážeme pojmenovat proč tomu tak je,“ míní architekt Jan Kurz.

„Za ty důležité detaily považujeme i něco daleko komplexnějšího, jako je třeba struktura či barva podlah a stěn, jejich aplikace a vzájemná symbióza s ostatními, více subtilnějšími elementy interiéru, jako jsou vypínače, kliky, zásuvky a další,“ doplňuje ho Zuzana Kurz.

vila-klanovice9

Foto: BoysPlayNice

Velkoformátová okna nabízejí bohaté výhledy do exteriérů

Diskuze (0)

Novinka

Anonym