Když není prostor ve městě, je čas zabydlet řeku. V Soulu vyroste ostrovní park od architektů, kteří přidali i kus New Yorku

archnavrhy4

Foto: Heatherwick Studio/CzechCrunch

Je tu nové vydání speciálu CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura není a nebude mrtvá.

Lidská fantazie nezná mezí a promítá se to i do  nápadů, kam by mohla směřovat architektura budoucnosti. Dnes jsme vybrali bydlení plné luxusu v podání Bentley, další z nábřežních parků studia Heatherwick a náhled do možné podoby života mimo planetu.

***

Mrakodrap od specialistů na luxus

Tentokrát začneme v Miami, kde má automobilka Bentley v plánu vybudovat svůj první mrakodrap. Bentley není první, kdo si něco podobného usmyslel. Svět honosných rezidencí se rozhodlo prozkoumat například i Porsche či Aston Martin.

Mrakodrap na Sunny Isles Beach pro Bentley navrhlo studio Sieger Suarez Architects. To počítá s šedesáti patry v prozatím neupřesněné výšce. Podle automobilky by se však mělo jednat o vůbec nejvyšší objekt, jaký kdy na kterékoliv z amerických pláží vyroste. A také o jeden z nejluxusnějších objektů vůbec.

Budova by měla nabídnout 200 rezidencí plných exkluzivních materiálů a jedinečných výhledů. Některé budou mít dokonce k dispozici i speciální automobilový výtah, který majitelům jejich Bentley přiveze téměř až do obýváku. Výstavba by podle současných odhadů měla být dokončena v roce 2026.

archnavrhy13

Foto: Bentley Residence

Vizualizace budovy od Bentley


Rozvlněná zábava

Na pobřeží ještě zůstaneme. Studio Heatherwick v minulém roce zabodovalo svou realizací ostrovního parku na řece Hudson v centru New Yorku. V podobných projektech se nejspíše našlo, jelikož podobný ostrov připravuje také pro San Francisko a nyní představilo i další park na vodní hladině určený pro jihokorejský Soul.

Projekt s oficiálním jménem The Leaf je součástí širšího plánu na revitalizaci okolí místního olympijského stadionu postaveného pro hry pořádané v roce 1988. Vzniknout by měl na řece Hangang a s přistupovat se na něj bude přes lávku. Na jejím konci se bude rozprostírat zvlněný park plný zelených ploch, stezek, teras, vodních prvků, hřišť a vyhlídek na okolní město.

Součástí bude také prostor s pódiem určeným k pořádání kulturních akcí a malý přístav, který představuje po lávce druhou možnost, jak se do parku dostat. Realizace výstavby tohoto ostrova prozatím není schválená, pokud by však projekt dostal zelenou, měly by práce začít již v příštím roce.

archnavrhy5

Foto: Heatherwick Studio

Pohled na umělý ostrov s parkem, který nabídne prostor pro odpočinek i zábavu


Terminál z budoucnosti

Čínští MAD Architects představili návrh konverze dosluhujícího nákladního přístavu ve městě Čchung-čching. Proměnit by se měl na unikátní trajektový terminál, který bude zároveň zázemím pro řadu restaurací, obchodů a dalších podniků.

Šest futuristických objektů bude postaveno na vysokých pylonech odkazujících na původní charakter místa. Fasáda bude oplechovaná hliníkem zbarveným do oranžova, aby byl co nejvíce podtržen surrealistický charakter projektu.

Do interiéru by měly vpouštět maximum světla střešní okna a udržovat tak při životě i množství zeleně, která zde bude vysazena. Výstavba centra by měla začít v listopadu tohoto roku a pro první návštěvníky se otevře v roce 2027.

archnavrhy17

Foto: MAD Architects

Objekty nahradí původní nákladní přístav

archnavrhy15

Foto: MAD Architects

Pohled na futuristické centrum


Vytištěno na Marsu

Za dalším návrhem se přesouváme mimo planetu Zemi, konkrétně na Mars. Studio Icon patří mezi špičky v 3D tisku budov a v některých jeho objektech se již dnes normálně bydlí. Právě 3D tisk představuje jednu z alternativ, jak vytvořit odolné přístřešky i v tak nehostinném prostředí, jakým je Mars.

Icon proto představilo (a později také vytisklo) svůj návrh, který bude nyní sloužit k výzkumným účelům. NASA jej využije pro testování simulovaného života na Marsu a získaná data chce využít pro přípravu skutečné kolonizace planety.

Vytištěná stanice by měla svým obyvatelům posloužit nejen coby pracovní a lékařská základna, ale také jako místo pro pěstování potravin, nabídnout jim soukromí i prostor pro vzájemné setkávání. Testy budou probíhat následující dva roky a budou zahrnovat i takové scénáře, jako je selhání systémů vyrábějících kyslík, komunikačních zařízení, přežívání s omezenými zdroji a podobně.

archnavrhy8

Foto: ICON

Vizualizace tištěného přístřešku

archnavrhy1

Foto: ICON

Vizualizace konečné podoby vytištěného přístřešku


Když selže plán B, je tu Plan C

Studio Makhno je dalším, koho fascinuje představa života na Marsu. Své nápady, jak vytvořit na této planetě vyhovující habitat, představilo v rámci projektu Plan C, který pracuje se scénářem, kdy život na Zemi již není možný.

Architekti navrhli obří prstenec obestavěný okolo kráteru, který má chránit vše uvnitř. Jedna polovina je vyhrazena ubikacím a druhá technickému vybavení stanice. Výstavba počítá s využitím 3D tisku, který je schopen vybudovat struktury schopné ustát písečné bouře i nárazy meteoritů.

Vnitřní prostory by měly přetékat životem. Nejenže zde budou přítomni lidé, ale také rostliny a vodní prvky, to vše bude ozářeno umělým osvětlením evokujícím denní světlo. Vše ve stroze minimalistickém stylu. Jak ovšem sami návrháři říkají, na Mars si s sebou nebudeme brát nic zbytečného.

archnavrhy11

Foto: Makhno Architects

Vnější pohled na prstenec kroužící okolo kráteru

archw2

Foto: Makhno Architects

Vizualizace řešení spaní na Marsu

 

***

Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.