Ke spojení Monety a Air Bank nakonec nedojde. PPF z dlouho diskutované transakce vycouvala

Sloučením měla vzniknout třetí největší banka v zemi. Sešlo z něj i kvůli zhoršené makroekonomické a geopolitické situaci.

Peter BrejčákPeter Brejčák

moneta-pobocka2

Foto: Moneta Money Bank

Pobočka Monety

0Zobrazit komentáře

Jedna z největších českých byznysových transakcí posledních let se nakonec překvapivě neuskuteční. Finanční skupina PPF plánovala odkoupit Moneta Money Bank, aby ji mohla propojit se svou Air Bank – a případně také s Home Creditem –, čímž by vznikl třetí největší finanční dům v zemi. Dnes PPF oznámila, že s Monetou uzavřela dohodu o ukončení procesu spojení.

„Důvodem jsou změny v makroekonomické oblasti, které zásadně mění parametry původně zamýšleného sloučení dle rámcové smlouvy, již obě strany uzavřely v květnu 2021 a následně aktualizovaly v listopadu 2021,“ uvádí PPF, která spojení dlouho plánovala, v tiskové zprávě s tím, že nejsou a nebudou naplněny předpoklady, za kterých byla celá transakce připravena a domluvena.

Rozhodnutí v danou chvíli považuje za nejlepší řešení pro PPF i pro ostatní akcionáře Monety. Akcionáři banky přitom spojení odsouhlasili teprve v prosinci, a to po neúspěšném pokusu loni v létě.

„V případě dokončení transakce by podle vyjádření došlo nejen k významné redukci rozvojových plánů, ale především k podstatnému snížení rozdělitelného zisku a rezerv ve srovnání s představami, které byly prezentovány při podpisu rámcové smlouvy,“ doplňuje PPF. Finanční skupina přitom nadále zůstává největším akcionářem v Monetě s podílem 29,94 procenta.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

PPF, jejímž novým šéfem se v polovině června oficiálně stane miliardář Jiří Šmejc, za nové skutečnosti měnící loni dohodnuté parametry označila zejména sazbu proticyklických kapitálových rezerv, jež se vztahuje na všechny úvěrové instituce působící na českém trhu. Ta se bude od 1. července 2022 postupně navyšovat ze současných 0,5 procenta až na 2,5 procenta s platností od 1. 4. 2023. Tento krok by podle finanční skupiny snížil plánovanou dividendovou kapacitu spojené banky, a negativně tak ovlivnil atraktivitu plánované akvizice pro všechny akcionáře Monety.

Jako další z důvodů pro ukončení dohody pak PPF uvedla zhoršenou makroekonomickou a geopolitickou situaci, včetně důsledků války na Ukrajině. „Neúměrně zvyšuje ekonomická rizika související s výkonností aktiv nového uskupení. Současná ekonomická situace a složitá predikovatelnost dalšího vývoje snižuje růstový potenciál spojené banky,“ dodala PPF.

Akvizicí měla Moneta od skupiny PPF získat sto procent akcií skupiny Air Bank za kupní cenu 25,9 miliardy korun. Nákup plánovala financovat prostřednictvím úpisu nově vydávaných akcií a z přebytečných kapitálových prostředků banky.

„Plánovaný dvoukolový úpis nových akcií měl přinést přibližně 21 miliard korun od stávajících akcionářů banky, a umožnit tak Monetě uhradit významnou část akviziční hodnoty. Tímto je proces nabídky a úpisu nových akcií taktéž ukončen,“ informovala banka.

S přispěním ČTK. 

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Číslo účtu netřeba, stačí telefonní. Banky slibují, že od příštího roku půjde posílat peníze přes něj

Takzvané platby na kontakt bude možné zadat jen se znalostí telefonního čísla příjemce. Do projektu se zapojilo už devět bank.

Iva BrejlováIva Brejlová

České banky budou připisovat peníze na účet, jehož číslo nemusí odesílatel znát

0Zobrazit komentáře

Žádné zvláštní aplikace, postupy nebo znalosti. Políčko k vyplnění bude úplně stejné jako to, které klienti bank využívají už teď – ať už v internetovém bankovnictví, nebo ve svém mobilu. Pokud ale od příštího roku budou chtít někomu poslat peníze, nebudou muset znát číslo jeho účtu. Bude stačit to mobilní. V systému už se obě informace spárují. Projekt takzvané platby na kontakt, kterou Česká bankovní asociace a jednotlivé banky slibují už roky, spěje do finále a fungovat má začít od příštího roku.

Pokud tedy testování funkcí nového systému, které odstartuje už v létě, neodhalí zásadní problémy. Do realizace se zatím přihlásilo devět bank. K přijetí plateb je nicméně nutné, aby se jednotliví lidé přihlásili prostřednictvím vlastní banky. Teprve pak se bude banka schopná po zadání platby spojit s registrem a na základě telefonního čísla příjemce v mezinárodním formátu získat číslo jeho bankovního účtu. Platbu pošle rovnou tam.

Na projektu platby na kontakt spolupracuje Česká bankovní asociace s Českou národní bankou a dalšími bankami na českém trhu. Registr s nahlášenými páry telefonních čísel a čísel účtů povede právě ČNB. Jaké banky se konkrétně do projektu zapojily, Česká bankovní asociace říct nechce s tím, že od nich nemá souhlas.

Podle dřívějších vyjádření zástupců jednotlivých domů by ale novinka měla fungovat u České spořitelny, Komerční banky nebo ČSOB. Navíc se podle informací CzechCrunche počítá s dalšími bankami, které už projevily zájem.

„Je to opět velký infrastrukturní projekt, který připravují všechny banky společně s Českou národní bankou. Je to opět důležité, protože všech dvacet bank na trhu klidně mohlo vyvíjet vlastní řešení, což by příliš nefungovalo,“ zmiňoval například v lednu v rozhovoru pro CzechCrunch Filip Zeman, šéf digitálního bankovnictví České spořitelny. Slovem opět narážel na poslední velkou bankovní službu, která má pro klienty významnou přidanou hodnotu, a sice BankID.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podobné projekty fungují v zahraničí a ČNB říká, že se u něj taky inspirovala, ať už jde o Spojené státy, Lotyšsko nebo Slovensko. „Začínáme s mobilními čísly, ale do budoucna by se systém mohl rozšířit i o další možné kontakty pro párování s číslem účtu jako například o e-mailové adresy,“ slibuje člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek, který dohlíží na sekci řízení rizik a podpory obchodů, jež projekt na straně ČNB řídí.

„Kopírováním nebo přepisováním čísla účtu často dochází ze strany klientů k chybám, které banky musí následně řešit. V lepším případě chybně zadané číslo účtu neexistuje, což umí systémy bank odhalit. Bohužel se ale stává, že zadáním třeba nesprávného kódu banky peníze dorazí na úplně cizí konto. Od plateb na kontakt si vedle většího pohodlí pro klienty slibujeme méně takových omylů a další urychlení platebního styku,“ řekl Tomáš Hládek, expert České bankovní asociace pro platební styk.

Organizace platby na kontakt připravují už několik let. „Jde o robustní systém, který vyžaduje důkladné zabezpečení, na nějž klademe důraz. I proto jsou do projektu zapojení experti z České národní banky,“ vysvětluje Hládek.

Na dohodu některé instituce nicméně nečekaly, například mBank si takové řešení zavedla sama. Je ale omezené na její mobilní aplikaci i počtem plateb i jejich maximální částkou. Příjemcům pak přijde zpráva s odkazem, ze kterého si peníze můžou „vyzvednout“.

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.