Náhrada za Kellnera. Generálním ředitelem PPF se stává Jiří Šmejc, rodině bude radit Křetínský

Po smrti Petra Kellnera si PPF našla nového generálního ředitele. Je jím jeden z nejbohatších Čechů, miliardář Jiří Šmejc.

Iva BrejlováIva Brejlová

smejc

Foto: PPF

Jiří Šmejc, zakladatel investiční skupiny Emma Capital

0Zobrazit komentáře

Generálním ředitelem investiční skupiny PPF se stane podnikatel Jiří Šmejc. Dřívější obchodní partner zesnulého Petra Kellnera a zároveň podílník ve společnosti Home Credit, která je součástí PPF, nastupuje do jejího čela 15. června. Nebude pobírat plat, ale získává opci na odkup až desetiprocentního podílu ve skupině. PPF informaci zveřejnila v tiskové zprávě s tím, že jeho nástup oznamuje Renáta Kellnerová.

Vdova po Petru Kellnerovi je oprávněna disponovat většinou hlasovacích práv ve skupině. Šmejc střídá Ladislava Bartoníčka, který přechází do nově vzniklého poradního výboru rodiny. Ten bude Kellnerové i jejím dětem poskytovat konzultace týkající se strategického směřování skupiny PPF i správy rodinného portfolia. Jeho členy budou Jiří Šmejc, Ladislav Bartoníček, Daniel Křetínský a do budoucna i další osobnosti.

„Naši rodinu s Jiřím pojí dlouholeté přátelství. V letech 2005 až 2012 byl klíčovou osobou PPF, navíc s Petrem často a do hloubky diskutoval o obchodních aktivitách Skupiny a dobře znal jeho uvažování. Proto jsem velmi ráda, že Jiří přijal moji nabídku na pozici ředitele PPF a přeji mu mnoho úspěchů při rozvoji Petrova odkazu a dalším budování Skupiny,“ uvádí Kellnerová. Šmejc mimo jiné historicky pomohl Kellnerovi ovládnout televizi Nova, kterou pak spolu prodali. Nyní do portfolia PPF ale opět patří, skupina dokončila její převzetí v roce 2020.

„Profesně se jedná o vrchol toho, co může podnikatel v České republice dosáhnout. PPF je jen jedna a já se budu ze všech sil snažit, aby své zcela unikátní postavení ještě více posílila,“ říká Šmejc. Jde o jeho návrat do PPF, ve zmíněných letech 2005 až 2012 byl menšinovým akcionářem PPF s pětiprocentním podílem.

„PPF je dnes stabilní a připravená na nové projekty a výzvy,“ myslí si Bartoníček. „Láďa odvádí za celé dlouhé roky v PPF fantastickou práci. Zejména musím ocenit jeho přínos v období po smrti mého manžela, kdy jsme současně čelili této ztrátě i mimořádné nepříznivé makroekonomické situaci,“ doplnila k jeho dosavadní práci Kellnerová.

PPF po Kellnerově smrti dosud vede tříčlenný řídicí výbor, který vznikl loni v dubnu. Členy jsou oba minoritní podílníci skupiny Bartoníček a Jean-Pascal Duvieusart a finanční ředitelka Kateřina Jirásková. Jednání se pravidelně účastní i vdova po majiteli skupiny Renáta Kellnerová. Bartoníček, stejně jako Jean-Pascal Duvieusart, zůstávají minoritními akcionáři.

Padesátiletý Šmejc patří mezi nejbohatší Čechy. S podnikáním začal v roce 1992, o dva roky později stál u zrodu společnosti Middle Europe Finance, která obchodovala s cennými papíry. V roce 1999 se stal společníkem Vladimíra Železného při zakládání televize Nova, do které v roce 2002 vstoupila PPF.

Po prodeji Novy CME zamířil do vedení PPF. Podílel se na rozvoji Home Creditu na ruském trhu a expanzi společnosti v Asii. Z PPF Šmejc odešel v roce 2013, ale menšinový podíl Home Creditu drží přes investiční skupinu Emma Capital.

S přispěním ČTK.