Ke spojení Monety a Air Bank nakonec nedojde. PPF z dlouho diskutované transakce vycouvala

Sloučením měla vzniknout třetí největší banka v zemi. Sešlo z něj i kvůli zhoršené makroekonomické a geopolitické situaci.

Peter BrejčákPeter Brejčák

moneta-pobocka2

Foto: Moneta Money Bank

Pobočka Monety

0Zobrazit komentáře

Jedna z největších českých byznysových transakcí posledních let se nakonec překvapivě neuskuteční. Finanční skupina PPF plánovala odkoupit Moneta Money Bank, aby ji mohla propojit se svou Air Bank – a případně také s Home Creditem –, čímž by vznikl třetí největší finanční dům v zemi. Dnes PPF oznámila, že s Monetou uzavřela dohodu o ukončení procesu spojení.

„Důvodem jsou změny v makroekonomické oblasti, které zásadně mění parametry původně zamýšleného sloučení dle rámcové smlouvy, již obě strany uzavřely v květnu 2021 a následně aktualizovaly v listopadu 2021,“ uvádí PPF, která spojení dlouho plánovala, v tiskové zprávě s tím, že nejsou a nebudou naplněny předpoklady, za kterých byla celá transakce připravena a domluvena.

Rozhodnutí v danou chvíli považuje za nejlepší řešení pro PPF i pro ostatní akcionáře Monety. Akcionáři banky přitom spojení odsouhlasili teprve v prosinci, a to po neúspěšném pokusu loni v létě.

„V případě dokončení transakce by podle vyjádření došlo nejen k významné redukci rozvojových plánů, ale především k podstatnému snížení rozdělitelného zisku a rezerv ve srovnání s představami, které byly prezentovány při podpisu rámcové smlouvy,“ doplňuje PPF. Finanční skupina přitom nadále zůstává největším akcionářem v Monetě s podílem 29,94 procenta.

PPF, jejímž novým šéfem se v polovině června oficiálně stane miliardář Jiří Šmejc, za nové skutečnosti měnící loni dohodnuté parametry označila zejména sazbu proticyklických kapitálových rezerv, jež se vztahuje na všechny úvěrové instituce působící na českém trhu. Ta se bude od 1. července 2022 postupně navyšovat ze současných 0,5 procenta až na 2,5 procenta s platností od 1. 4. 2023. Tento krok by podle finanční skupiny snížil plánovanou dividendovou kapacitu spojené banky, a negativně tak ovlivnil atraktivitu plánované akvizice pro všechny akcionáře Monety.

Jako další z důvodů pro ukončení dohody pak PPF uvedla zhoršenou makroekonomickou a geopolitickou situaci, včetně důsledků války na Ukrajině. „Neúměrně zvyšuje ekonomická rizika související s výkonností aktiv nového uskupení. Současná ekonomická situace a složitá predikovatelnost dalšího vývoje snižuje růstový potenciál spojené banky,“ dodala PPF.

Akvizicí měla Moneta od skupiny PPF získat sto procent akcií skupiny Air Bank za kupní cenu 25,9 miliardy korun. Nákup plánovala financovat prostřednictvím úpisu nově vydávaných akcií a z přebytečných kapitálových prostředků banky.

„Plánovaný dvoukolový úpis nových akcií měl přinést přibližně 21 miliard korun od stávajících akcionářů banky, a umožnit tak Monetě uhradit významnou část akviziční hodnoty. Tímto je proces nabídky a úpisu nových akcií taktéž ukončen,“ informovala banka.

S přispěním ČTK. 

Načítám formulář...