Kijonková naplno rozbíhá investiční aktivity. Mezi prvními je startup pomáhající seniorům díky AI

Kromě nedávno představené nadace se chce zakladatelka Zásilkovny po jejím prodeji věnovat také investicím. Představila plány rozvoje skupiny JSK.

Peter BrejčákPeter Brejčák

kijonkova

Foto: JSK / CzechCrunch

Simona Kijonková

0Zobrazit komentáře

Koncem loňska Simona Kijonková prodala za miliardy logistickou skupinu Packeta včetně Zásilkovny a před téměř třemi měsíci představila vlastní nadaci, pomocí které chce již letos rozdat desítky milionů korun sociálně znevýhodněným dětem. Získaný kapitál ale chce v rámci rodinné skupiny JSK investovat do dalších firem. Nyní zveřejnila konkrétnější obrysy.

JSK již investovala do dvou projektů, prvním z nich je Týden inovací zakladatele Lukáše Sedláčka. „Chceme vytvořit z této největší tuzemské události v oblasti inovací a umělé inteligence, kterou pořádáme už od roku 2015, respektovaný mezinárodní event. Máme šanci prezentovat Česko světu jako místo, které není pouze skanzenem, ale které se podílí na vytváření globální budoucnosti,“ přibližuje Sedláček.

Druhou společností je inTouch, za kterou stojí zakladatel Vassili le Moigne, manžel donedávna dlouholeté ředitelky zdejší pobočky Googlu Taťány le Moigne. Startup inTouch využívá umělou inteligenci v péči o seniory. „Naším cílem je využít sílu AI a pomocí denních telefonátů podporovat rodiny v boji s osamělostí, kterou trpí miliony seniorů po celém světě. Můžeme přispět k větší efektivitě existujícího úsilí rodinných příslušníků. Investiční podpora od JSK nám pomůže s naším plánem začít uvádět služby inTouch na trh už letos v prosinci, a to v řadě jazyků a mnoha zemích,“ dodává Vassili le Moigne.

Další firmy pak mají přibývat. Investiční skupina JSK, kterou Kijonková rozběhla v roce 2017 se svým manželem Jaromírem Kijonkou, zakladatelem miliardového e-shopu s čočkami Alensa, během následující dekády počítá se vstupy do firem v očekávané hodnotě desítek miliard korun. Spolupracovat chce přitom i s dalšími investory, jejich zapojení má v dohledné době usnadnit vznikající podílový fond.

„Díky exitu Packety jsem se stala v očích české byznysové komunity úspěšnou podnikatelkou, ale jsem a vždy jsem byla také investorkou. Skupinou JSK jsme s manželem už před lety zaštítili rodinné podnikání a nyní jsem ve fázi, kdy se mohu investování věnovat naplno,“ popisuje Kijonková.

V JSK mají být připraveni pomáhat desítkám zakladatelů a vizí je vybudovat globální investiční skupinu zaměřenou na celou Evropu. „Naším cílem je podporovat místní podnikatelskou komunitu a projekty, jež mají přidanou hodnotu a dopad, který je pro mě osobně stěžejní,“ přibližuje sedmačtyřicetiletá podnikatelka.

V centru pozornosti investiční skupiny JSK stojí firmy ve střední životní fázi, které může díky zkušenostem posunout k dalšímu růstu, nezříká se ale ani začínajících byznysů. „V uplynulých třech měsících jsme se dívali na asi deset projektů různé velikosti v celkové investiční hodnotě přesahující miliardu korun. V budoucnu počítáme s desítkami až stovkami vstupů. Do deseti let chceme pracovat s objemem desítek miliard korun,“ komentuje Kijonková, která kromě finanční návratnosti od investic očekává také pozitivní společenský přesah.