Kintera, Koťátková či Šedá. V karlínské Invalidovně vystavují nejvýznamnější čeští umělci současnosti

Ve čtvrtek 7. září začal J&T Art Index Pop-Up, který se letos odehrává v členitých prostorách Invalidovny. Výstava využívá i bývalé vězeňské cely.

art-index-nahled

Foto: J&T Banka

Od 7. do 10. září se karlínská Invalidovna mění na galerii

0Zobrazit komentáře

Celkem 150 uměleckých děl, 50 tvůrců a tvůrkyň a čtyři dny nesoucí se v duchu síly umění. Takový je letošní Art Index Pop-Up, který pořádá v rámci svých aktivit zaměřených na umělecký trh J&T Banka. Letošní přehlídka současného českého výtvarnictví probíhá v barokní budově Invalidovny v pražském Karlíně, která díky svým četným zákoutím nabízí jedinečné výstavní prostory.

Téměř deset let vychází pod taktovkou J&T Banky Art Index, žebříček stovky českých umělců a umělkyň narozených po roce 1960, kteří se v rámci výtvarné scény řadí mezi špičku. Na prvních příčkách se dlouhodobě umísťují Eva Koťátková, Kateřina Šedá, Krištof Kintera a Zbyněk Baladrán, loni se do první desítky dostala také Anna Hulačová, předloni Jaromír Novotný.

A právě od žebříčku se odráží akce Art Index Pop-Up, která vznikla původně proto, aby české obecenstvo odvedla od pasivního sledování uměleckého trhu a inspirovala jej k aktivnímu zapojení ve formě založení vlastní umělecké sbírky. Zároveň akce chtěla po vzoru výtvarného žebříčku pomoci širší veřejnosti, sběratelům, investorům a milovníkům umění zorientovat se na současné české umělecké scéně.

art-index-2

Foto: J&T Banka

Všechna díla v rámci výstavy jsou na prodej

Letos má výstava ještě jeden nový přesah. Umělecká díla chce představit nejen jako zajímavou investiční příležitost, ale také jako prostředek, který má schopnost léčit jednotlivce i společnost. Pozitivní vliv umění na psychiku se totiž stává čím dál více diskutovaným tématem. Téma léčení jde navíc ruku v ruce s prostory Invalidovny.

„Výběr místa výstavy s letošním tématem úzce souvisí. Invalidovna dříve sloužila jako prostory, kde se ranění vojáci snažili nalézt své ztracené zdraví. Paralelu můžeme sledovat i v dnešní době. Řada z nás se cítí také nějakým způsobem raněná. A to je právě okamžik, kdy se lidé mohou obrátit k umění,“ říká k letošní akci Štěpánka Veselská, jedna z kurátorek výstavy z J&T Banky.

„Umění má vzácnou schopnost nejen obohatit, ale i léčit. K tématu odkazujeme v komentovaných prohlídkách, kde u několika umělců ukazujeme právě tuto sílu. Zároveň s tím souvisí i další doprovodný program,“ doplňuje Veselská. Součástí zmíněného doprovodného programu tak budou i meditace pod vedením Richarda Vrdlovce z Yoga Karlín, které proběhnou před otevřením výstavy v sobotu a v neděli ráno.

Výstava probíhá od 7. do 10. září ve dvou křídlech v přízemí Invalidovny. Díky tomu jsou jednotlivá díla obklopena prostředím, které jim dodává úplně jiný ráz, než kdyby byla rozmístěna v tradičním galerijním prostoru. Objekt je stále poznamenaný povodněmi i časem, v některých jeho částech se nacházejí pozůstatky socialistické vestavby.

„Současné umění byste v takovýchto prostorách nečekali, a i proto to pro nás byla výzva. Využili jsme prostory podobné bytům, ale i třeba kotelnu nebo bývalé vězeňské cely. Tam všude nyní najdete obrazy, sochy nebo videoart,“ uzavírá Veselská. Výstava je po celou dobu zdarma přístupná a jednotlivá díla jsou určená ke koupi. Jejich ceny oscilují od pár tisíc po miliony korun.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym