Klonování lidí? Není to neetické. Systém, kde vše zakazujeme, je tupý, říká miliardář Evžen Korec
Evžen Korec, majitel developerské firmy Ekospol, se oproti jiným českým miliardářům vymyká – vede i táborskou zoo a nedávno si nechal naklonovat psa.
Miliardář Evžen Korec se svým psem z plemene cane corso
Psy chová už od dětství – a má je rád natolik, že si nedávno nechal jednoho z nich naklonovat. Evžen Korec, jinak také šéf a majitel developerské společnosti Ekospol, se ovšem netají tím, že by dal zelenou i klonování lidí. „Je pravda, že řada států tuto praxi zakazuje. Nicméně ve středověku se také věřilo tomu, že je Země placatá. A ti, kdo tvrdili něco jiného, skončili na hranici,“ tvrdí miliardář. Za neetické to nepovažuje. „Všechno tu jenom zakazujeme. Je to tupý systém,“ dodává.
Osmašedesátiletý podnikatel začínal jako vědecký pracovník, za totality působil v zahraničí, například v německém Göttingenu. Měl tam možnost podívat se zblízka na to, jak funguje vyspělý realitní a developerský trh. „Po návratu do Čech jsem se rozhodl využít těchto zkušeností a vrhnul jsem se na podnikání. Tak vznikl jeden z předních českých rezidenčních stavitelů Ekospol,“ popisuje v rozhovoru pro CzechCrunch. Developerskou firmu možná v budoucnu převezme jeho syn. „Nejprve ale bude muset dokázat, že na to má.“
Kromě toho vlastní 71. nejbohatší Čech také zoologickou zahradu v Táboře – a ve volných chvílích zachraňuje, co se dá. Berušky před zimou, oslice před jatky… nebo třeba kozly před osudem, který na ně čeká na mléčných farmách. „Jde o krutou praxi, o níž se moc neví. Samci nedávají mléko a nehodí se tak do mléčného byznysu, což pro ně znamená rozsudek smrti,“ líčí v rozhovoru.
Máte radši zvířata, nebo sebe?
Určitě mám raději zvířata než sebe. Ostatně i proto jsem některé z knih, které jsem napsal o chovu psů nebo záchraně ohrožených druhů, věnoval všem, kdo to cítí podobně. Takových lidí totiž bohužel moc není.
A jste milovníkem zvířat už od malička?
Bezpochyby. Od dětství chovám psy a jako malý jsem měl i akvarijní rybičky. Dnes mám doma – kromě psů – také papoušky.
V roce 2015 jste koupil táborskou zoologickou zahradu. Jak jste ji za tu dobu proměnil?
Začínali jsme úplně od nuly – museli jsme vytvořit nový systém krmení i veterinární péče a postupně přebudovat většinu výběhů a voliér. Myslím, že se nám povedl velký kus práce. Zvířata dnes mají moderní rozlehlé výběhy, které splňují nejnáročnější požadavky. Z malého soukromého zookoutku se stala respektovaná zoologická zahrada, která se podílí na záchraně ohrožených druhů zvířat. Podařilo se to i díky týmu lidí, kteří péčí o zvířata opravdu žijí.
Jakých ohrožených druhů zvířat?
V naší zoo se zabýváme například snahou o návrat zubra evropského zpět do přírody. Podařilo se nám odchovat už 14 mláďat, která postupně vypouštíme do vybraných přírodních rezervací u nás i v Evropě. Vůbec první narozené mládě, samec Tábor, skončil v rezervaci nedaleko Domažlic. Samice Tara rozšířila v roce 2021 stádo v rezervaci ve středočeských Milovicích. Další mláďata zamířila do rezervací ve Francii, Srbsku nebo Maďarsku.
Před několika lety jste zachránil také skupinku oslic, které měly skončit na jatkách. Máte v zoo i další zvířata, která „utekla hrobníkovi z lopaty“?
Zvířata zachraňuji neustále. Vůbec nemusí jít jen o výjimečné druhy jako v případě oslů, kteří byli z prastarého a v současnosti vymírajícího plemene romagnolo. Zoo se angažuje také v záchraně mladých kozlíků vymírajících staročeských plemen narozených na mléčných farmách. Jde o krutou praxi, o které se moc neví. Samci nedávají mléko a nehodí se tak do mléčného byznysu, což pro ně znamená rozsudek smrti. Krátce po narození jsou usmrceni a putují do kafilerie. Některé z těchto kozlíků jsme už převzali a tím jim zachránili život.
Jak často jezdíte do vaší zoo?
Chod zoo řídím denně po telefonu, zaměstnanci mě informují úplně o všem. Osobně se tam snažím jezdit co nejčastěji, ale řízení Ekospolu mi zabere příliš času.
Co na klonování vidíte neetického? Lidé by měli mít právo si určit, jestli se budou chtít nechat naklonovat, nebo ne.
Nedávno jste na sebe upoutal pozornost prvním klonovaným psem ve střední Evropě. Konkrétně se jedná o jedince jménem Aristocrat II Korec Corso. Štěně dorazilo do Česka v září, pak bylo v povinné karanténě. Jak se mu od té doby daří? A přemýšlíte o dalším klonování?
Daří se mu výborně, roste jako z vody. O dalším klonování vážně uvažuji. Od vystoupení v Show Jana Krause se mi navíc ozvaly asi dvě desítky lidí, zda bych jim nepomohl s klonováním jejich mazlíčka, až zemře. A nejde jen o cane corso, ale také jiná plemena. Podle mého názoru je navíc klonování efektivní možností záchrany ohrožených a vymírajících druhů zvířat.
A jak nahlížíte na klonování lidí?
Řada lidí, kteří nemají všechny potřebné informace, se klonování lidí obává. Tyto obavy jsou ale liché. Klonování by přineslo spoustu nových možností. Například rodiče, kterým tragicky zemře malé dítě, by si mohli nechat naklonovat nové. Je to jen otázka několika desetiletí, kdy se klonování lidí bude provádět naprosto rutinně.
Ale vždyť je klonování lidí zakázané.
Věda prostě předběhla zákonodárství. Navíc jde o poměrně novou věc – Číňané v poslední době zdokonalili klonování primátů, čímž se otevřela cesta i ke klonování lidí. Je pravda, že řada států tuto praxi zakazuje. Nicméně ve středověku se také věřilo tomu, že je Země placatá. A ti, kdo tvrdili něco jiného, skončili na hranici. Dle mého názoru to je otázka času. Navíc na tuto problematiku nahlížíme optikou západního světa. Domnívám se, že v totalitních režimech už klonování lidí probíhá, zatímco u nás o tom jenom složitě diskutujeme a všechno pořád zakazujeme. Je to tupý systém.
V totalitních režimech jsou ovšem pravidla nastavená jinak…
Ano, u nás by samozřejmě měly platit jasné regulace. Nikdo nechce, aby si někdo nechal naklonovat své dítě třeba stokrát. Ale pravidla tu přece máme i v oblasti asistované reprodukce. V některých zemích je běžné, že si ženy při neanonymním darování vybírají dárce spermatu podle jeho výjimečných vlastností. To pak může vést k tomu, že se jim narodí velmi inteligentní dítě. Klonování lidí v tom ale teoreticky jde ještě dál, s absolutní jistotou víte, kdo se vám narodí. Proto je podle mého názoru rozdíl mezi klonováním a asistovanou reprodukcí s výběrem dárce spermatu velmi malý.
A nic neetického na klonování nevidíte?
Co na tom vidíte neetického? Lidé by měli mít právo si určit, jestli se budou chtít nechat naklonovat, nebo ne. Tohle musí být svobodné rozhodnutí každého z nás. Jak už jsem říkal – systém, kde primárně všechno zakazujeme, je tupý a připomíná středověk. Pokud si budou klonování přát tisíce lidí, proč jim ho neumožnit?
Takže vy souhlasíte nejen s klonováním dětí, ale i dospělých jedinců?
Nevidím na tom nic špatného. Určitě by ale musely existovat nějaké regulace.