Komerční banka, Air Bank, ČSOB a další banky čelí kybernetickým útokům. Klientům nefungují online služby

Podle vyjádření se jedná o organizovaný útok vedený ze zahraničí. U některých bank se pomaleji načítají webové stránky, jinde je problém větší.

Pobočka ČSOB

0Zobrazit komentáře

Hned několik českých bank hlásí výpadky internetového a mobilního bankovnictví, případně svých webových stránek. Konkrétně se jedná o Komerční banku, Českou spořitelnu, ČSOB, Air Bank a Fio banku. O výpadcích informovaly bankovní domy prostřednictvím svých mluvčí a na sociálních sítích. Radek Šalša, mluvčí České bankovní asociace, pro ČTK řekl, že za výpadky stojí kybernetické útoky. Podle dalších vyjádření by se měl jednat o organizovaný útok mířící ze zahraničí.

„Můžeme potvrdit, že v tuto chvíli mohou být některé naše online služby nedostupné. O spuštění služeb budeme klienty informovat. Pracujeme na jejich zprovoznění s důrazem na dodržení maximální bezpečnosti,“ sdělila ČTK mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová. Výpadek mobilního bankovnictví ČSOB potvrdila mluvčí banky Michaela Průchová.

„V tuto chvíli identifikujeme snahy o nějaký DDoS útok, nicméně se nám je daří poměrně efektivně manageovat. Klienti mohou zaznamenat pomalejší načítání webových stránek, ale jinak vše funguje tak, jak má,“ popsal pro server iRozhlas Filip Hrubý z České spořitelny. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, tím ho vyřadí z provozu.

Fio banka od dnešního rána eviduje nefunkčnost svého webu, internetového a mobilního bankovnictví a také investiční aplikace e-Broker, uvedl mluvčí Fio banky Jakub Heřmáne. „Podle našich informací se jedná o důsledky organizovaného kybernetického útoku ze zahraničí, který míří na český bankovní sektor a zasáhl vícero tuzemských bank,“ dodal.

Air Bank na svém Twitteru (respektive X) hlásí výpadek mobilního a internetového bankovnictví. „Na karty výpadek nemá vliv, můžete tedy platit i vybírat, jak jste zvyklí. Pracujeme už na tom, aby bylo vše zase brzy v pořádku,“ uvedla.

Aktualizováno (13:45) Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že za útoky stojí ruská hacktivistická skupina NoName057(16), která je aktivní od března 2022 a jejíž vznik může souviset s válečným konfliktem.

S přispěním ČTK