Konec půstu. První medaile na olympiádě v Paříži vybojovali šermíři Beran, Rubeš, Jurka a Čupr

Čeští kordisté udolali domácí tým Francie v soutěži týmů. Zlato pak navíc vybojovali tenisté Kateřina Siniaková s Tomášem Macháčem.

cctolympics-1

Foto: ČOV / Paris 2024 / CzechCrunch

Jiří Beran, Martin Rubeš, Jakub Jurka a Michal Čupr

0Zobrazit komentáře

Je dobojováno. Česká republika může po týdenním půstu oslavovat první medaile z letošních olympijských her v Paříži. O cenný bronz se postarala čtveřice šermířů Jiří Beran, Martin Rubeš, Jakub Jurka a Michal Čupr, kteří vyhráli v utkání s domácí Francií v soutěži družstev, po senzačním obratu v posledním duelu, ve kterém exceloval šermíř Jurka.

Čeští šermíři sice nestačili na favority z Japonska, v soutěži týmů si však poradili s domácím týmem Francouzů, které porazili poměrem 43:41, a na krk si tak pověsili vůbec první medaile pro Českou republiku z letošních her. O velkou odměnu se jedná především pro dvaačtyřicetiletého Jiřího Berana, legendu českého šermu, který již několikrát uvažoval o konci kariéry.

Macháč nebude mít na oslavy příliš prostoru. Stále zůstává ve hře o medaile v mužské čtyřhře. Po boku Adama Pavláska sice ve čtvrtečním boji o finále podlehli Američanům 0:2 na sety, nicméně je před nimi zápas o bronz. O stejný kov budou usilovat také tenistky Karolína Muchová a Linda Nosková v ženské čtyřhře. Kateřina Siniaková spolu s Barborou Krejčíkovou, která před pár týdny pozvedla nad hlavu trofej pro vítězku Wimbledonu, však nedokázaly v semifinále porazit ruské hráčky.

Mnoho sportovních fanoušků v pátek také drželo pěsti judistovi Lukáši Krpálkovi, který sice ve svém prvním zápase úspěšně porazil Nizozemce Snippeho, nad jeho síly však byl obrovitý Japonec Saitó. O čtyřicet kilogramů těžší soupeř hodil Krpálka na lopatky a překazil českému borci cestu za obhajobou zlata z Tokia.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nepočítáme-li šermířský bronz a nakonec i zlato od tenistů Kateřiny Siniakové a Tomáše Macháče, je prozatím česká výprava v Paříži relativně neúspěšná. Nepochodily prozatím ani ty největší medailové naděje jako plavkyně Barbora Seemanová či vodní slalomář Jiří Prskavec. Své zápasy má za sebou také před třemi lety v Tokiu bronzový šermíř Alexander Choupenitch, zlatý brokař z Tokia Jiří Lipták či kanoisté Gabriela Satková a v Tokiu stříbrný Lukáš Rohan.

Stále však není konec všem nadějím. Do ukončovacího ceremoniálu olympiády zbývá ještě více než týden a několik českých medailových nadějí na svůj start teprve čeká. Ve hře jsou stále volejbalisté Perušič se Schweinerem a Hermannová se Štochlovou. Mezi velké naděje patří i oštěpař Jakub Vadlejch, který hlásí svou životní formu. V Paříži se představí 6. srpna a chce minimálně obhájit stříbro z Tokia.

Americký reprezentant přezdívaný Pommel Horse Guy a britský skokan do vody Tom Daley

Přečtěte si takéOlympiádě vládne Pommel Horse Guy, terčem vtipů je i SeinaOlympiádě v Paříži vládne ikonický Pommel Horse Guy, terčem vtipů je i znečištěná Seina

Ukázat se bude zajisté chtít i lezec Adam Ondra, kterému v Tokiu příliš nevyhovovalo lezení v trojkombinaci. Rychlostní lezení je letos ovšem samostatnou disciplínou, a tak se Ondra 5. a 7. srpna poprvé představí v semifinále kombinace boulderingu a klasického lezení na obtížnost. Případné finále proběhne o dva dny později.

Ve středu 7. srpna proběhnou také první závody rychlostní kanoistiky, kde má Česká republika své želízko v podobě Martina Fuksy. Ten se netají ambicí dojet si v Paříži pro některý z cenných kovů.

Jak chutná tíha olympijské medaile na krku, moc dobře ví hned čtyřnásobný olympijský medailista, kajakář Josef Dostál. I toho čekají 7. srpna první rozjížďky. Překvapit by ten samý den však mohla i taekwondistka Petra Štolbová.

Fotbalistka na kole. Iveta Miculyčová olympijskou medaili nemá, míří ale mezi špičku freestyle BMX

Osmnáctiletá Iveta Miculyčová se probojovala až do olympijského finále. Nakonec obsadila šesté místo a stala se nejúspěšnější Evropankou soutěže.

Česká reprezentantka v disciplíně freestyle BMX Iveta Miculyčová

Foto: Depositphotos / Instagram Ivety Miculyčové

Česká reprezentantka v disciplíně freestyle BMX Iveta Miculyčová

0Zobrazit komentáře

Stupně vítězů jí bohužel nevyšly, není ale všem dnům konec. Ba naopak – teprve osmnáctiletá česká reprezentantka Iveta Miculyčová se dostala na olympiádě v Paříži v disciplíně freestyle BMX až do finále a už teď je jasné, že o mladé sportovkyni ještě hodně uslyšíme. Odvážně se dere mezi světovou freestylovou špičku, měla se přitom stát fotbalistkou.

Na olympiádě se Miculyčová v úterý kvalifikovala do devítičlenného finále, a to jako pátá nejlepší. V posledních dnech se nicméně potýkala kvůli vysokým pařížským teplotám s úžehem a v červnu si navíc přetrhala vazy v kotníku, který se jí dosud nezahojil. I proto byla během prvních jízd opatrná a odvážnější triky si schovávala až na finále.

V tom se jí nejprve dařilo. První jízdu zajela na 82.30 bodu a byla průběžně pátá, druhý a poslední pokus jí ale nevyšel. Hned po prvním manévru sklouzla Miculyčové noha z pedálu, došlápla na zem a výrazně se zpomalila. „Věděla jsem, že i kdybych pokračovala dál, tak bych přišla o další tři triky, co měly následovat, protože jsem ztratila veškerou rychlost,“ popsala následně novinářům.

Miculyčová nakonec obsadila ve freestyle BMX šesté místo a od bronzu ji dělilo 6,5 bodu. Těsně po nehodě zadržovala slzy zklamání, i přesto se ale jedná o nevídaný úspěch. Středoškolačka se stala ve své disciplíně nejúspěšnější Evropankou a podle všeho se svých ambicí jen tak nevzdá.

Ačkoliv je na olympiádě poprvé, zkušenosti se světovou úrovní už Miculyčová má. Na mistrovství světa v roce 2022 skončila na třetím místě, zlatou medaili má pak z mistrovství Evropy 2022 a 2023 i z Evropských her stejného roku. I proto byla před dvěma lety vyhlášena královnou české cyklistiky.

Dvojnásobná mistryně Evropy je navíc jedinou ženou v BMX, která umí trik zvaný cannonball. Ten spočívá v tom, že pustí své kolo před sebe, za sedátkem ho chytne rukama a nohy zároveň nemá nikde položené. Vypadá to tedy, že kolo letí před ní. Právě tento manévr předvedla ve finálové jízdě v Paříži.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V mládí přitom Miculyčová hrála fotbal, byla dokonce součástí české mládežnické reprezentace, má ale ráda individualitu i adrenalin, a proto přešla na freestyle BMX. Jedná se o akrobatickou jízdu na kole, a to pouze s jedním převodem a nízkým rámem. Sportovci při ní jezdí na rampách a předvádějí akrobatické triky, přičemž poprvé byla disciplína zařazena do olympijského programu teprve v Tokiu v roce 2021.

Svěřenkyně trenéra Michaela Berana pochází z Kostelce nad Orlicí, studuje ale požární ochranu na střední škole v Pardubicích. Tam freestyle BMX také trénuje a ve svých osmnácti letech má i šestiletou žačku, které pomáhá s výcvikem. Dlouhodobě přitom mluví o svém přání, aby byly v Česku postaveny kryté rampy, na kterých by mohli zdejší cyklisté trénovat i v zimě a nemuseli neustále létat do zahraničí. Možná právě její účast na olympiádě přesvědčí někoho, kdo by její tužbu mohl splnit.