Konec půstu. První medaile na olympiádě v Paříži vybojovali šermíři Beran, Rubeš, Jurka a Čupr

Čeští kordisté udolali domácí tým Francie v soutěži týmů. Zlato pak navíc vybojovali tenisté Kateřina Siniaková s Tomášem Macháčem.

cctolympics-1

Foto: ČOV / Paris 2024 / CzechCrunch

Jiří Beran, Martin Rubeš, Jakub Jurka a Michal Čupr

0Zobrazit komentáře

Je dobojováno. Česká republika může po týdenním půstu oslavovat první medaile z letošních olympijských her v Paříži. O cenný bronz se postarala čtveřice šermířů Jiří Beran, Martin Rubeš, Jakub Jurka a Michal Čupr, kteří vyhráli v utkání s domácí Francií v soutěži družstev, po senzačním obratu v posledním duelu, ve kterém exceloval šermíř Jurka.

Čeští šermíři sice nestačili na favority z Japonska, v soutěži týmů si však poradili s domácím týmem Francouzů, které porazili poměrem 43:41, a na krk si tak pověsili vůbec první medaile pro Českou republiku z letošních her. O velkou odměnu se jedná především pro dvaačtyřicetiletého Jiřího Berana, legendu českého šermu, který již několikrát uvažoval o konci kariéry.

Macháč nebude mít na oslavy příliš prostoru. Stále zůstává ve hře o medaile v mužské čtyřhře. Po boku Adama Pavláska sice ve čtvrtečním boji o finále podlehli Američanům 0:2 na sety, nicméně je před nimi zápas o bronz. O stejný kov budou usilovat také tenistky Karolína Muchová a Linda Nosková v ženské čtyřhře. Kateřina Siniaková spolu s Barborou Krejčíkovou, která před pár týdny pozvedla nad hlavu trofej pro vítězku Wimbledonu, však nedokázaly v semifinále porazit ruské hráčky.

Mnoho sportovních fanoušků v pátek také drželo pěsti judistovi Lukáši Krpálkovi, který sice ve svém prvním zápase úspěšně porazil Nizozemce Snippeho, nad jeho síly však byl obrovitý Japonec Saitó. O čtyřicet kilogramů těžší soupeř hodil Krpálka na lopatky a překazil českému borci cestu za obhajobou zlata z Tokia.

Nepočítáme-li šermířský bronz a nakonec i zlato od tenistů Kateřiny Siniakové a Tomáše Macháče, je prozatím česká výprava v Paříži relativně neúspěšná. Nepochodily prozatím ani ty největší medailové naděje jako plavkyně Barbora Seemanová či vodní slalomář Jiří Prskavec. Své zápasy má za sebou také před třemi lety v Tokiu bronzový šermíř Alexander Choupenitch, zlatý brokař z Tokia Jiří Lipták či kanoisté Gabriela Satková a v Tokiu stříbrný Lukáš Rohan.

Stále však není konec všem nadějím. Do ukončovacího ceremoniálu olympiády zbývá ještě více než týden a několik českých medailových nadějí na svůj start teprve čeká. Ve hře jsou stále volejbalisté Perušič se Schweinerem a Hermannová se Štochlovou. Mezi velké naděje patří i oštěpař Jakub Vadlejch, který hlásí svou životní formu. V Paříži se představí 6. srpna a chce minimálně obhájit stříbro z Tokia.

Americký reprezentant přezdívaný Pommel Horse Guy a britský skokan do vody Tom Daley

Přečtěte si takéOlympiádě vládne Pommel Horse Guy, terčem vtipů je i SeinaOlympiádě v Paříži vládne ikonický Pommel Horse Guy, terčem vtipů je i znečištěná Seina

Ukázat se bude zajisté chtít i lezec Adam Ondra, kterému v Tokiu příliš nevyhovovalo lezení v trojkombinaci. Rychlostní lezení je letos ovšem samostatnou disciplínou, a tak se Ondra 5. a 7. srpna poprvé představí v semifinále kombinace boulderingu a klasického lezení na obtížnost. Případné finále proběhne o dva dny později.

Ve středu 7. srpna proběhnou také první závody rychlostní kanoistiky, kde má Česká republika své želízko v podobě Martina Fuksy. Ten se netají ambicí dojet si v Paříži pro některý z cenných kovů.

Jak chutná tíha olympijské medaile na krku, moc dobře ví hned čtyřnásobný olympijský medailista, kajakář Josef Dostál. I toho čekají 7. srpna první rozjížďky. Překvapit by ten samý den však mohla i taekwondistka Petra Štolbová.