Konec vzdušných zámků. Startupový svět i v Česku splaskl, investoři chtějí čísla
Se zpomalující světovou ekonomikou i válkou se mění i investice do českých startupů. Většinou nezanikají. Ale investoři jsou přísnější.
Není to překvapivé. V zahraničí už s tím zkušenosti mají. Startupy nezískávají bezmezně tolik peněz jako kdysi a dopady opatrnějšího přístupu se objevují i v tuzemsku. Pokud budete chodit mezi startupy a investory, souhlasí s tím prakticky všichni. Ale nahlas to řeknou málokdy. Investoři přestávají tolik hledět na to, jak jim jsou zakladatelé sympatičtí a jak dokážou své vysněné zámky prezentovat. Místo toho se ptají na to, kolik z nich už reálně postavili.
Zakladatel českého startupu, se kterým mluvíme, je spokojený: právě podepsal s americkým fondem investici. Zatím ale nedošlo k její publikaci, a tak si raději přeje zůstat v anonymitě. Jednání, která spolu vedli, byla jiná, a on to pocítil. „Předtím fondy investovaly do lidí, týmů a myšlenek. Teď, když trh klesá, více řeší fundament a jestli startupy nejsou takzvaně default dead, tedy že bez dalšího kola zemřou. Doba byla divoká, mnoho z nich reálně tržby neřešilo, a proto teď u investorů narážejí,“ říká.
Není jediný. V Česku prý světové změny úplné zastavení investic neznamenají. Chuť venture investorů zůstává a ve skutečnosti mnohdy mají peníze připravené, hlásí jak investoři, tak startupisti. „To, co se však mění, je pohled na valuaci firem a na udržitelnost byznysu u těch firem, do kterých investují. Už to není o těch velkých snech a vizích, ale spíš o tom, jak si firma vede z pohledu čísel, jak realistický je byznys plán. Přijde mi, že se trochu snižují valuace firem,“ popisuje Ondřej Synovec, zakladatel startupu Signi, který jedná o investici do své firmy se dvěma venture fondy.
Velký rozdíl vidí v tom, jak investorům dokázat, že spojení má smysl. Na rozdíl od předešlých dob to nově jde už jen čísly. „Pokud se bavíme o startupu, který by byl v naší fázi, už to není o přáních a snech foundera, je to o číslech, schopnosti startupu škálovat a dosáhnout růstu. U představení snu to zůstává u firem, které jsou úplně na začátku, u těch, kde jde o (pre)seed investici. V té fázi, kdy jsme my, je to čistě o objemu měsíčních a ročních plateb a valuaci,“ říká Synovec.
Ještě když se smrákalo
Pro startupy je to o ukazatelích především v posledních týdnech. Tak například v Credo Ventures typicky uzavření investice trvá kolem tří měsíců. Pokud tedy teď podepisují smlouvy, mohlo se stát, že se startupy začali vyjednávat ještě v prvním čtvrtletí roku. Ondřej Bartoš, partner fondu, ovšem vysvětluje, že venture kapitál je oblast s velmi dlouhou zpětnou vazbou.
„Takže i vliv války a dalších makro vlivů se projeví až za delší dobu,“ říká s tím, že krátkodobě se zatím nezdá, že by investiční aktivita fondu měla zpomalovat. „Nicméně ta vždycky záleží na tom, jak zajímavé investiční příležitosti na trhu vidíme,“ doplňuje.
Ti, kteří mají vyjednávání za sebou z druhé strany, až tak optimističtí nejsou. „My jsme už s jedním vyjednáváním zkušenost měli. A kdysi to bylo jednodušší. Teď jednání vyžadovalo víc setkání a víc opravdu podložených důkazů,“ potvrzuje další ze startupistů, který nechce veřejně vystupovat.
„Současný vývoj je přirozený. I venture kapitálový trh prochází vlnami, po šíleném loňském roce dochází k ochlazení. My jsme začali investici nabírat, ještě když se smrákalo. Kdybychom k tomu přistoupili teď, nedokázali bychom si vyjednat tak dobré podmínky,“ myslí si první z founderů, který právě získal investici. „Pozitivním dopadem celé situace je, že krizi přežijí jen ti dobří,“ hodnotí.
Žádné ověřování, žádné rozhovory s CEO. Realita je dožene
O úpadku startupového ekosystému a zmrazení investic do něj se mluví především ve Spojených státech. Těch varování přišlo hodně. Společnost Sequoia Capital vydala 52stránkovou prezentaci upozorňující zakladatele na náročné časy a dlouhé zotavování z nich. Zmiňuje stoupající cenu půjček peněz, nutnost adaptovat se na změny nebo třeba doporučení zkrouhnout výdaje.
O tom, jak se chovat během poklesu a proč vlastně o poklesu mluvíme, nahráli bezmála hodinové video investor a generální partner Craft Ventures David Sacks a zkušený startupista a vedoucí partner fondu Jeff Fluhr. V něm mimo jiné zmiňují, že investování venture kapitálových fondů kleslo v prvním čtvrtletí roku oproti tomu předešlému o pětinu. Pokles počtu i výše investic přitom platí jak pro hodně mladé startupy, tak pro ty starší.