Koupili jsme si kvůli tobě NFT u Binance, teď jsou bezcenná. Na Ronalda míří miliardová žaloba
Slavný fotbalista je přes rok hlavní tváří největší kryptoburzy světa. Reklamu na ni dělá nadále, i když se přiznala k porušování zákona.
Problémy kryptoměnové burzy Binance se prohlubují a začínají dopadat i na její nejviditelnější tvář: Cristiana Ronalda. Sada NFT obrázků, které v rámci partnerství slavný fotbalista promoval, se totiž během roku drasticky propadla na hodnotě. Ale zdaleka nejen to. A tak po něm v hromadné žalobě požadují klienti miliardu dolarů.
Trable mají tendenci se na sebe nabalovat jako sněhová koule. A přesně to se děje kryptoburze Binance. Tlak, který na ni vytvářely americké úřady v posledních měsících, vygradoval minulý týden, když se její šéf a zakladatel Changpeng Zhao podvolil a přiznal se k několika pochybením.
Nejde přitom o málo. V rámci urovnání sporů s Komisí pro cenné papíry (SEC) se Binance zavázalo uhradit rekordní pokutu 4,3 miliardy dolarů, přiznalo se k několika porušením zákona a Changpeng Zhao musí zůstat v USA a vyčkat na trest, který mu úřady udělí. V principu jde o to, že kryptoburza měla umožňovat praní špinavých peněz, vyvádění prostředků a také obchodovat s finančními nástroji, které neměly patřičnou certifikaci.
Jde o podobnou argumentaci, s níž se SEC vedený Garym Genslerem vrhnul i na další kryptoburzy působící v USA, jako jsou Coinbase nebo Kraken. Ty se už podvolily a podobně jako nyní Binance uznaly, že nabízely klientům i aktiva, která připomínala cenné papíry, aniž by k tomu ale měly patřičná povolení a licence. Obchodování s cennými papíry je v USA stejně jako v Česku regulované a podléhá dohledu úřadů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsS tím, jak nyní Binance zabředává do čím dál větších strastí ve sporu s regulátorem, nad ním začali kroužit právníci, kteří vycítili šanci. A nyní sešikovali dost nespokojených klientů, jejichž jménem sepsali hromadnou žalobu a tu podali u soudu na Floridě, avšak vztahuje se na celé USA. A tím, na koho žaloba míří, není přímo Binance, ale hvězdný fotbalista, nyní hrající za saúdskoarabský tým an-Nasr z Rijádu.
Spolupráce Ronalda, jehož účet na Instagramu sleduje přes 600 milionů lidí, s Binance začala loni v létě a trvá dodnes. Poslední příspěvek v jejích barvách postoval v říjnu a v hlavičce píše: „Vydejte se se mnou na NFT cestu s Binance. Klikněte tady a začněte.“
Hromadná žaloba míří v zásadě dvěma směry: jednak že lidé přišli o peníze, když si loni nakoupili jím podporovaná NFT s cenami 77 dolarů, která se dnes prodávají maximálně za dolar, jednak že se kvůli tomu zaregistrovali na Binance a tam si pořídili nelicencované kryptoprodukty, které následně poklesly na své hodnotě. V podstatě tedy žaloba reaguje i na závěry vyšetřování SEC a přiznání Binance.
„Cristiano Ronaldo dovolil, aby jeho jméno a jeho sláva byly využity v souvislosti s nekalými prohlášeními Binance v rámci propagace jejich produktů,“ stojí podle amerických médií v textu žaloby. Její autoři si od osmatřicetiletého fotbalisty nárokují pro své klienty miliardu dolarů.
Ronaldo, ačkoli herně už za světovou špičkou zaostává, zůstává nejlépe vydělávajícím sportovcem světa. Podle magazínu Forbes si loni přišel na 136 milionů dolarů, přičemž většina z příjmů připadá právě na komerční spolupráce, jako je ta s Binance. Za svou kariéru už si podle propočtů magazínu vydělal přes miliardu dolarů.
Součástí žaloby je také tvrzení, že Ronaldo a Binance porušili zákon, když nezveřejnili detaily fotbalistovy finanční kompenzace a když v kampani cílili na zákazníky, kteří ve skutečni o kryptu ani investování nic nevěděli. Tím se také odvolávají na starší závěry SEC, podle nichž celebrity musí transparentně zveřejnit, pro koho a za kolik pracují.