Architekti vykouzlili byt na dvaceti metrech čtverečních. Lednici má schovanou ve schodech

Fakticky se tu žije dokonce jen na čtrnácti metrech čtverečních. I tak je tu kuchyň, jídelna, obývák, ložnice a chodba. Úložný prostor poskytly schody.

Eliška NováEliška Nová

minigarsonka-4

Foto: Design Pro

Minigarsonka v pražských Holešovicích

0Zobrazit komentáře

Vysoké ceny bytů, stejně jako fenomén singles způsobují, že jsou na trhu čím dál oblíbenější malé byty. V cihlovém domě na dohled od Výstaviště se nachází přesně jeden takový. Má dvacet metrů čtverečních, ovšem sakumprásk i s koupelnou a samostatnou toaletou. Život se tu tak odehrává prakticky na čtrnácti metrech čtverečních.

Jak říkají lidé z Design Pro, kteří interiér tvořili, to je velikost, která odpovídá průměrné ložnici. I tak se ale podařilo uspořádat domov tak, aby v něm nic nechybělo. Designéři za to získali ocenění v soutěži Interiér roku za nízkonákladové bydlení. Tu pořádá Institut bytového designu od roku 2015.

Výhodou malého holešovického bytu byl právě starý dům. Ten totiž poskytuje vysoké stropy, což umožnilo postel umístit do výšky. Kromě ní je na patře také televize. Ta už se do obýváku nevešla. Na oněch pár metrech čtverečních je totiž opravdu všechno – vstupní chodba, kuchyně, jídelna a obývací pokoj.

minigarsonka-8

Foto: Design Pro

Malý byt má dohromady dvacet metrů čtverečních

Designéři patra využili hned dvakrát. Kromě toho, že tam umístili ložnici, totiž dali novou funkci také schodům. Nejde o klasický žebřík, ale velké schodiště. Tím se v podstatě vyřešil úložný prostor. Autoři projektu navíc do jednoho schodu umístili dokonce i lednici. „Pro nedostatek místa se do patra dostanete po schodech, které kromě knihovničky zároveň skrývají chladničku a spíž,“ popisují architekti. Majstrštykem zůstává, že malinkatá kuchyňka v sobě ukrývá všechny moderní spotřebiče. Tedy lednici s mrazákem, varnou desku, troubu, mikrovlnku, odsavač par a myčku.

Ve zbytku místnosti zbylo místo pro pohovku a malý konferenční stolek a pod oknem je také kulatý jídelní stůl se dvěma židlemi. Designéři ovšem kouzlili i se šatními skříněmi. Ty umístili za kuchyňskou linku ve stejné modré barvě, čímž oddělili vstup od zbytku bytu chodbou. Tudy vede cesta na WC.

„Aby takto maličký prostor nepůsobil ponuře, rozhodli jsme se jako ústřední barvu použít sytě modrou a doplnit ji o příjemnou texturu dřeva na nábytku i podlaze a béžové tóny na stěnách. Hravost interiéru jsme chtěli dostat i do koupelny, a tak jsme zvolili terazzo obklad s barevnými segmenty a nechali zde odkrýt cihlovou klenbu,“ popisují architekti s tím, že vše doladili černými doplňky industriálního ražení a svítidly.

Porota na projektu ocenila právě maximální využití minimálního prostoru. „Garsonka je důkazem, že je možné zorganizovat bydlení na malé ploše při použití standardních materiálů a běžných zařizovacích předmětů,“ uvedla ve svém hodnocení.

minigarsonka

Foto: Design Pro

Koupelna má ladění jako zbytek bytu