Krádeže, ruská mafie a záhadná smrt. Na Netflix dorazil dokument o velkém kryptoměnovém podvodu

Uživatelé burzy QuadrigaCX přišli kvůli podivným událostem o 4,4 miliardy korun.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

trust-no-one-netflix-1

Foto: Netflix

Dokument Důvěra se nevyplácí: Hon na krále kryptoměn

0Zobrazit komentáře

Kryptoměny vznikly ve snaze osvobodit finance od kontroly bank a vytvořit decentralizovanou, bezpečnou ekonomiku. V současnosti ale slouží spíše jako spekulativní investice a jsou až překvapivě náchylné k různým typům podvodů, od takzvaných pump and dump schémat po rozkrádání burz. Odvrácenou stranou kryptoměn se zabývá i nový dokument Důvěra se nevyplácí: Hon na krále kryptoměn, který dorazil na Netflix.

Příběh, který snímek vypráví, je mezi kryptoměnovými podvody velice unikátní. Zaprvé totiž ani poté, co bezpočet lidí přišlo o peníze, není jasné, zda jde skutečně o podvod. V centru celé záhady je čtyřiadvacetiletý Gerald Cotten a společnost Quadriga Fintech Solutions, která provozuje QuadrigaCX, největší burzu pro obchodování s virtuálními penězi v Kanadě. Ta jednoho dne v roce 2018 najednou přestala fungovat.

Jediným člověkem, který měl mít do zdrojů QuadrigaCX přístup a schopnost obnovit ztracený majetek uživatelů, byl Cotten. Paralelně se zmizením burzy ovšem svět obletěla zpráva o jeho smrti při cestě do Indie. Více než sto tisíc uživatelů tak možná nenávratně přišlo o čtvrt miliardy kanadských dolarů, v přepočtu asi 4,4 miliardy korun.

Co stojí za Cottenovou náhlou a záhadnou smrtí? Nenafingoval svůj skon, aby mohl se stovkami milionů v hardwarových peněženkách zmizet? Neotrávila ho jeho vlastní manželka motivovaná chamtivostí? A jak do všeho zapadají vazby na ruskou mafii a organizovaný zločin? Tyto a další otázky předkládá dokument Netflixu, jenž odráží moderní proměny způsobů získávání bohatství a finančních podvodů.

 

S nástupem éry informačních technologií se výrazně změnila image miliardářů. Už to nejsou jen staří muži v oblecích, ale mladíci v teniskách, kteří se do středu pozornosti dostávají ze svých někdejších pozic sociálně vyloučených nerdů. Stejným posunem teď procházejí i zloději. Antihrdinou Důvěra se nevyplácí: Hon na krále kryptoměn není zarostlý drsňák nebo stylový podfukář jako Arsène Lupin. Je jím nenápadný kluk, který byznys v hodnotě miliard korun vede kompletně ze svého laptopu.

Velkou neznámou přitom je, zda jeho burza vůbec nějaké kryptoměny nabízela. Podle analytické firmy Chainanalysis není jasné, co se s penězi jejích uživatelů dělo a dost možná šlo o takzvané Ponziho schéma, v němž se odměny jedněm investorům vyplácejí z peněz jiných, aniž by firma měla jakýkoliv jiný model pro generování zisku.

Ponziho schémata, představující jeden z klasických byznysových podvodů, umožňují prakticky kompletně obejít technologické řešení. Samotné kryptoměny jako bitcoin nebo ether používají několik různých (a mnohdy velice energeticky náročných) mechanismů, které zajišťují, že nelze transakce zfalšovat. To ale pro krádeže v řádech stovek milionů dolarů není vůbec nutné.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nejzranitelnější místo je to, kde jsou údaje uživatelů uložené. Na tento prvek shodou okolností hackeři nedávno zaútočili v případě populární NFT hry Axie Infinity. Podařilo se jim najít bezpečnostní díru v systému blockchainu Ronin a získat tak přístup k více než 625 milionům dolarů (přes 13,6 miliardy korun). Je to jedna z největších krádeží v historii kryptoměn. Nevyžádá si ale podobný dokument jako Důvěra se nevyplácí: Hon na krále – není totiž zvlášť ojedinělá ani komplikovaná.

Snímek od Netflixu přichází necelé dva měsíce po minulém true crime hitu Podvodník z Tinderu. Streamovací služba s tímto žánrem dokumentu, který odhaluje nebo mapuje skutečné zločiny, dosud nejvíce uspěla v roce 2020, když se Pán tygrů stal jedním z jejích nejsledovanějších titulů vůbec. Dříve mělo velký dopad také Jak vyrobit vraha pojednávající o možná nevinném muži odsouzeném za vraždu.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Londýn má na dosah novou dominantu. K Big Benu by mohl přibýt obří dóm s největší LED obrazovkou

Zda obří kopule opravdu vznikne, musí ještě potvrdit starosta Londýna. A ten se podobně monumentální projekty nebojí zaříznout.

msg-sphere-london1

Foto: MSG Entertainment

Londýn by mohl dostat novou dominantu v podobě zářícího multifunkčního dómu

0Zobrazit komentáře

Londýn může nabídnout celou řadu ikonických staveb. A další se pomalu rýsuje. Stačí jen potvrzení starosty města a ambiciózní návrh nového kulturního a esportového dómu od studia Populous dostane zelenou. Devadesát metrů vysoká hala ve tvaru koule má být pokrytá obřími LED panely a nabídnout největší LED obrazovku na světě.

Komu vadí světla blikající přímo do oken a bydlí poblíž nákupního střediska Westfield Straford City v Londýně, nejspíše by si měl začít hledat novou adresu. V podstatě již jen jediný podpis dělí Londýn od toho, aby se nová multifunkční aréna MSG Sphere London stala další architektonickou perlou města.

Slůvko perla je příznačné, jelikož návrh počítá s objektem ve tvaru koule částečně usazené v zemi. Zabrat by měl prostor svíraný třemi železnicemi. Nad tratěmi se bude tyčit do výše 90 metrů, dosahovat tak bude podobné výšky jako slavný Big Ben. Mimo zázemí pro pořádání kulturních a esportových akcí bude jeho součástí i několik restaurací, kavárna, hudební klub či maloobchodní prostory. Vše navíc obklopí veřejný prostor s parkem, dětskými hřišti a venkovní tělocvičnou.

msg-sphere-london3

Foto: MSG Entertainment

Zářící kopule bude viditelná z daleka

Právě esportové akce by měly uvnitř MSG Sphere London dostat zcela nový rozměr. Dominantou interiéru se totiž stane obří obrazovka, podle autorů vůbec největší LED obrazovka na světě s tím nejvyšším rozlišením. Diváci by tak měli mít dokonalý přehled o tom, co se děje na virtuálním bojišti při šarvátkách jednotlivých týmů.

Celou atmosféru zápasů i kulturních akcí by měl podtrhnout adaptivní akustický systém s křišťálově čistým zvukem a haptický systém, který zprostředkovává basy. Díky tomu by diváci, kterých se má do arény vměstnat až 21,5 tisíce, měli dění prožívat doslova na vlastní kůži.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Technologie LED diod si našla cestu i na plášť dómu, jehož vzhled díky tomu bude zcela programovatelný. Podle dostupných vizualizací by měl zobrazovat především dění uvnitř či obsah s ním související. Zároveň se bude jednat o obří světelný billboard viditelný již z dálky. Část energie, kterou bude celý objekt napájen, bude získávána z obnovitelných zdrojů a návrh počítá také s šetrným vodním hospodářstvím.

Jak se starosta Londýna Sadiq Khan v otázce stavby dómu rozhodne, prozatím není jisté. V minulosti však několikrát ukázal, že podobně megalomanské projekty je schopen nemilosrdně zaříznout. Svým negativním postojem zastavil například výstavbu monstrózní vyhlídkové věže Tulip od Foster + Partners. Ta měla rozkvést hned vedle známé výškové budovy 30 St Mary Axe, které se přezdívá gherkin (okurka). A neprošel přes něj ani návrh parkového mostu Garden Bridge od Thomase Heatherwicka.

Pokud by však byla zamítnuta i MSG Sphere London, půjde si slibovaný zážitek vychutnat alespoň v Las Vegas. Zde již začaly práce na téměř identické stavbě, jejíž provoz by měl být spuštěn během příštího roku.

msg-sphere-london4

Foto: MSG Entertainment

Uvnitř by se měla nacházet vůbec největší LED obrazovka na světě

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání