Kratos se vrací, znovu a znovu. Vyšel bezplatný přídavek k poslednímu dílu hry God of War
Přídavek s názvem Valhalla navazuje na jednu z nejoceňovanějších her loňska God of War: Ragnarök. Přináší povedené souboje i roguelite prvky.
Vánoce jsou už za rohem a vývojáři ze studia Santa Monica si připravili dárek pro fanoušky videoherní série o holohlavém válečníkovi Kratovi. V úterý vydali přídavek k poslednímu dílu série God of War: Ragnarök, který má podtitul Valhalla. Nabízí epilog k jedné z nejúspěšnějších videoher loňska, který přináší nové mechaniky, nepřátele i příběh. To vše pro majitele původní hry zdarma.
Pro mnoho hráčů to bylo hlavní překvapení večera, kdy se minulý týden udílely The Game Awards, ceny pro ty nejlepší hry letošního roku. U série God of War nejsme zvyklí na menší přídavky neboli DLC, a tak když se v promítaném videu objevil svalnatý Sparťan, který lákal na nové dobrodružství, ozval se v losangeleském sále bouřlivý jásot. Ničitel bohů Kratos se vrací v příběhu, který těsně navazuje na díl Ragnarök a prozkoumává jeho nejistoty i vzpomínky.
Vývojáři navíc (příjemně) překvapili ještě jednou, když oznámili, že doplněk je pro majitele původní hry ve verzi na PlayStation 5 i 4 zdarma: „Jako fanoušci našich fanoušků s radostí oznamujeme, že 12. prosince vydáváme jako dárek pro naše hráče bezplatné DLC God of War Ragnarök: Valhalla.“
Rozšíření původní hry sice kráčí v jejích stopách co se týče příběhu, ale prozkoumává zcela nový žánr: roguelite. Valhalla tak ukazuje Krata, který postupuje tajemným světem, sbírá zkušenosti i vzácné suroviny, ale vždy, když zemře, se vrátí na začátek. Původní série se přitom vyznačuje hack’n’slash souboji, kdy hráč především rube hlava nehlava a občas vyřeší i nějakou tu logickou hádanku. Valhalla ovšem oboje kombinuje a přináší svěží fúzi, která potěší nejen fanoušky novějších dílů série, ale i těch starších, které se odehrávají ještě v Řecku.
Když se Kratos před pěti lety „přestěhoval“ ze slunného jihu na mrazivý sever a vyměnil i mytologii a bohy, kteří se v God of War objevují, určitou část fanoušků to rozladilo. Válečníkovi přibyl plnovous a syn, začal být přemýšlivější. Valhalla však skutečně funguje jako epilog, který navíc spojuje oba světy.
Krata do Valhally, kde smrt neznamená konec, ale prostor ke zlepšení, pozval záhadný dopis. Když se hráč dozví, kdo byl odesílatel, začne odkrývat i víc o samotném Kratovi – o jeho zklamáních nebo pochybnostech.
Ten, kdo hrál prapůvodní díl, který vyšel v roce 2005 na konzoli PlayStation 2, si zřejmě bude pamatovat spor s úhlavním nepřítelem, bohem války Arem. Nebo momenty, kdy dnes už vyrovnanější Kratos byl ještě plný hněvu a neměl problém ignorovat smrt a trápení „obyčejných“ lidí stojících mu v cestě. Valhalla tak občas pomrkává na fanoušky easter eggy, třeba ve formě krátké vzpomínky na jistého kapitána lodi, ale Kratovu minulost využívá i mnohem komplexněji. V podstatě jako ústřední příběhovou linku.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs