Kreditní karta od švédského Doconomy spočítá, jaké mají vaše nákupy dopad na životní prostředí

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

doconomy-card
0Zobrazit komentáře

Jedním z aspektů ekonomického systému západního světa je možnost kompletně disponovat vlastními finančními prostředky. Švédský fintechový startup Doconomy tuto ideu přizpůsobuje současnosti, v níž je podle OSN nutné o polovinu snížit globální produkci oxidu uhličitého, jinak nastane nezvratná klimatická krize. Doconomy proto představuje aplikaci a kreditní kartu DO Black, které omezí utrácení podle toho, jaké množství skleníkových plynů zakoupené produkty vyprodukovaly.

Podle mnohých jsou klimatické změny nejdůležitějším tématem současnosti a dokonce jednou z největších výzev, které kdy lidstvo čelilo. Je tedy nutné, aby se každý zamyslel nad způsobem, jakým může snižovat množství oxidu uhličitého vypouštěného do atmosféry a minimalizovat už probíhající změny ekosystémů po celém světě a předejít jejich zániku. To ovšem vyžaduje potenciálně velkou investici vlastního času do získávání informací o dopadech různých životních stylů na ekosystém planety.

DO Black main

Služba vyvinutá švédským startupem Doconomy může tento proces podstatně zjednodušit, jelikož nakupované produkty a služby přímo spojuje s množstvím oxidu uhličitého spojeného s jejich produkcí a užíváním. Kreditní karta DO a stejně pojmenovaná aplikace uživatelům poskytuje přehled o nákupech provedených jejím prostřednictvím a také jejich dopadu na přítomnost skleníkových plynů v atmosféře. Při nakupování pak nedovolí překročit denní limit stanovený právě podle produkce oxidu uhličitého.

Nakupování podle dopadu na klimatické změny

To znamená, že limit není spojený s konkrétním finančním obnosem, ale s dopadem kupovaných produktů na životní prostředí. Na zadní straně kreditní karty je ve spojitosti s tím vytištěna věta: „Beru zodpovědnost za každou provedenou transakci, abych pomohl chránit planetu.“

V centru celé služby stojí tzv. Åland Index, systém pro výpočet množství oxidu uhličitého, který je s daným produktem spojen. Ten byl vyvinut finskou bankou Ålandsbanken ve spolupráci s vydavatelem kreditních karet Mastercard a poradenskou společností KPMG.

Doconomy Infographics

Åland Index je schopen poskytnout informaci o produkci oxidu uhličitého pro každou transakci individuálně a vychází při tom z kombinace dat od partnerských společností Ålandsbanken, finančních trhů a kategorií produktů vydavatelů kreditních karet (např. obchod s oblečením, čerpací stanice apod.). Informace o ekologickém dopadu pak uživatel zjistí v příslušné aplikaci.

Registrovaní uživatelé dostanou bezplatný účet s přehledem transakcích a množství skleníkových plynů, které zakoupené produkty generují. Jeho důležitou součástí jsou také informace o projektech spojených s klimatickými změnami podporovaných OSN a doporučení investic s pozitivním vlivem na ekosystém planety.

Kreditní karta s recyklovaným inkoustem

Patricia Espinosa, výkonná tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) řekla, že je důležité, aby státy a firmy pracovaly na omezování negativních dopadů na životní prostředí a aby se k těmto snahám mohli připojit i jednotlivci: „Lidé na životní prostředí ve svých každodenních životech myslí také, což zahrnuje informovaná rozhodnutí o tom, co kupují […] Proto s potěšením vítáme tuto iniciativu, které se Doconomy zhostilo.“

Doconomy se k zodpovědnému přístupu ke klimatickým změnám nesnaží jen podněcovat své zákazníky, ale bere v úvahu i svou vlastní činnost. Proto je nabízená kreditní karta DO Black vyrobena z přírodních materiálů a pro tisk informací na kartě byl použit Air Ink, inkoust vyrobený z recyklovaných částic znečištěného ovzduší, tedy uhlíkových sazí ve výfukových plynech spalovacích motorů a kouři z komínů.

doconomy-card-bio

Účet u Doconomy nabízí také zákaznické výhody v podobě vrácení části útraty u některých partnerských prodejců. Tyto vrácené peníze jsou označeny jako „DO credits“ a zákazníci je mohou investovat do projektů OSN snižující emise oxidu uhličitého nebo do udržitelných fondů. Projekty OSN se z velké části zaměřují na snižování emisí v rozvojových zemích, například stavbě větrné farmy v Madhjapradéši v Indii a nahrazování tradičního vaření na ohni efektivními vařiči v Malawi.

marinelayer

Přečtěte si takéMódní značka Marine Layer sbírá a recykluje stará trika. Vyrábí z nich nové kusy, které znovu prodáváMódní značka Marine Layer sbírá a recykluje stará trika. Vyrábí z nich nové kusy, které znovu prodává

„Prostřednictvím naší spolupráce s UNFCCC a firmou Mastercard umožní DO lidem přispět k cíli snižování uhlíkových emisí do roku 2030 a dále,“ uvedla ředitelka Doconomy Nathalie Greenová a Niclas Svenningsen, který pod hlavičkou UNFCCC řídí Global Climate Action, dodal: „Řešení DO představuje nový a neotřelý způsob, jak problém klimatické změny bezprostředně přiblížit spotřebitelům, což je jeden ze strategických cílů naší činnosti v rámci projektu Global Climate Action.“

Služba a aplikace Doconomy bude v květnu spuštěna ve Švédsku a kreditní karta bude dostupná o měsíc později. Od října se firma plánuje rozšiřovat do dalších zemí s prioritou v Evropské unii a v první čtvrtině příštího roku i mimo ni. V minulém roce v Praze proběhla prezentace firmy a zástupci Doconomy nyní pro CzechCrunch sdělili, že na seznamu, kam se služba výhledově rozšíří, je i Česká republika.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym