Křetínského EPH se nelíbí parametry daně z mimořádných zisků. Obchodní divizi proto přesune z Česka

Příjmy divize EPH obchodující s energetickými surovinami plynou hlavně ze zahraničí. Teď tam přesune i sídlo a český rozpočet přijde o miliardy.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

eph-kretinsky

Foto: EPH/CzechCrunch

Za Energetickým a průmyslovým holdingem stojí Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

Společnost EP Commodities, která je součástí Energetického a průmyslového holdingu (EPH) miliardáře Daniela Křetínského, se zabývá obchodem s energetickými surovinami. Jen v loňském roce dosáhla tržeb ve výši 357 miliard korun. A jelikož sídlila v Česku, platila tu také daně. To už ale nejspíš do dalších let nebude platit. Kvůli parametrům daně z mimořádných zisků, kterou dnes schválili poslanci, se přesune do zahraničí. Podle EPH je zdanění takových firem nesmyslné a v zahraničí nefunguje.

EP Commodities (EPC) podle mluvčího Daniela Častvaje v předchozích letech vybudovala v Praze centrum svého evropského obchodování s komoditami, přestože elektřina vyrobená v Česku má na objemech obchodů firmy podíl asi jedno procento. „Na základě tohoto strategického a do značné míry patriotistického rozhodnutí jsme v Česku dobrovolně platili daně, dávali mimořádně kvalifikované pracovní příležitosti a využívali různé služby českých firem,“ uvedl pro ČTK Častvaj.

„Naše činnost má silnou dynamiku rozvoje, loni jsme dosáhli tržby 357 miliard korun, letos předpokládáme překročení hranice 500 miliard korun. Očekávaná daň z příjmů právnických osob za rok 2022 by mohla vysoce přesáhnout miliardu korun. Zdanění těchto zahraničních příjmů českou windfall daní je naprosto nesmyslné. Vládu jsme o situaci informovali, přesto rozhodla zahraniční příjmy z windfall daně nevyjmout,“ doplnil Častvaj.

Podle něj holding souhlasí s tím, aby v současné situaci byla část zisků z vysokých cen energií, které jsou generovány v českých energetických firmách, využita na dílčí snížení negativních dopadů energetické krize. Schválená legislativní úprava jde podle holdingu v případě obchodu s energetickými komoditami výrazně dál, a nedává tak smysl. Příjmy divize EPH obchodující s energetickými surovinami plynou hlavně ze zahraničí. Proto tam přesune i sídlo a český rozpočet přijde o miliardové příjmy.

„Vláda se zřejmě rozhodla podle hesla, že každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. Náš evropský trading se bude proto rozvíjet v jiné jurisdikci, státní rozpočet přijde o miliardové příjmy a Česká republika o ekonomickou aktivitu s mimořádně vysokou přidanou hodnotou, o kterou musí u zahraničních investorů jinak složitě bojovat,“ dodal mluvčí EPH. O místě, kde bude společnost nově působit, zatím podle něj rozhodnuto není.

praha

Přečtěte si takéOstře sledovaná daň z neočekávaného zisku. Co o ní vědět?Ostře sledovaná daň z neočekávaného zisku. Co byste o ní měli vědět a bude vůbec fungovat?

Sněmovna daň z neočekávaných zisků schválila v takzvaném daňovém balíčku. Dopadne na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku. Příjmy z daně mají sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií. Platit má po dobu tří let od příštího roku do roku 2025. Její sazba bude činit 60 procent. Návrh musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Daň by měla v příštím roce vynést 85 miliard korun a počítá s ní už návrh rozpočtu na stejné období. Ministerstvo financí odhaduje, že na kompenzaci maximálních cen energií bude potřebovat zhruba 100 miliard korun. Další peníze chce získat na odvodech z výroby elektřiny. EP Commodities je členem skupiny EPH, v níž drží majoritní podíl Daniel Křetínský a skupina manažerů. EP Commodities se specializuje na obchodování s energetickými komoditami a také s tranzitními a skladovacími kapacitami. V současnosti firma zaměstnává zhruba stovku lidí.

S přispěním ČTK