Křetínský s Tkáčem investují stamiliony do atrakcí ve virtuální realitě. Češi s nimi zamíří do světa
Česko-slovenští miliardáři kupují majoritní podíl v pražském studiu DIVR Labs.
Řítí se na vás obří tyranosaurus, a přestože víte, že je jen virtuální, stejně uhýbáte a snažíte se schovat. Brouzdáte vodou, a jakmile začne hladina stoupat, tak byť víte, že je to jen jako, zalapáte po dechu. Také oheň, který vidíte jen v brýlích pro virtuální realitu, se zdá být skutečný, protože v daném místě cítíte sálat teplo. Právě takové intenzivní zážitky nabízí ve svých atrakcích české studio DIVR Labs, které zaujalo i miliardáře Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Ti mu na globální expanzi posílají miliony eur a chtějí se s dinosaury nebo golemem dostat také do domácností.
Pražské studio DIVR Labs založili v roce 2016 Ondřej Bach s Janem Galgonkem. Zatímco první jmenovaný se spolu s Jakubem Kučerou a Martinem Tichotou pustil do vývoje speciálních atrakcí ve virtuální realitě (VR), známý mediální podnikatel Galgonek poskytl na rozjezd peníze. Dnes si mohou lidé vyzkoušet na dvou místech v Praze trojici jejich her, ve kterých se podíváte do ulic staré Prahy a setkáte se s golemem, zavítáte do pravěku mezi dinosaury nebo se pokusíte přečkat setkání s obřími pavouky.
Princip tkví v tom, že v arénách, které se nachází v hračkářství Hamleys v ulici Na Příkopě a v nákupním centru POP Airport u ruzyňského letiště, máte celou dobu brýle pro virtuální realitu. Příběh se tak odehrává přímo před vašima očima, zatímco procházíte arénou, kde na vás čekají různé překážky, dveře, fukary nebo vibrující desky, které navozují pocit, že třeba skutečně letíte na futuristickém kluzáku nebo se dotýkáte mříží, jež vidíte v brýlích. Do unikátního konceptu VR zábavy teď posílá velkou investici, která by se měla dle odhadů CzechCrunche pohybovat ve stamilionech korun, společnost EC Investments (ECI).
Výměna investorských stráží
Za EC Investments stojí Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří do pražského studia posílají dle oficiálního vyjádření jednotky milionů eur a získávají za to ve firmě majoritní podíl. Navazují tak na předchozí menší investice, které se dosud DIVR Labs podařilo získat. Na vývoj inovativních atrakcí, které propojují virtuální realitu s reálnými předměty a vjemy, už Ondřej Bach a spol. získali v předchozích letech peníze jednak od zmíněného Jana Galgonka, další kapitál přihodili Jerry Javornický s Adamem Pacltem (6 milionů korun), Nextech Ventures Josefa Matějky (10 milionů) a Reflex Capital Ondřeje Fryce (5 milionů).
Nejnovější investiční kolo však akcionářské řady poněkud pročistilo. Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem totiž v rámci nabytí většinového podílu ve výši 63,49 % vykoupili jak Reflex Capital, tak společnost Apptc.me, kterou napůl mají zmínění Paclt s Javornickým. Mezi akcionáři dál zůstávají zakladatel CZC Josef Matějka (podíl 9,61 %), Jan Galgonek (22,27 %) a také zmíněná trojice spoluzakladatelů Bach, Tichota, Kučera. Menšinový podíl pak ve firmě drží ještě Lukáš Marek, který do DIVR Labs přišel v roce 2020 a postavil se do role výkonného ředitele. Všichni se teď společně chystají na dlouho plánovanou expanzi.
„Virtuální realitu, spolu s esportem, ve kterém jsme již investičně přítomni, zařazujeme mezi nejperspektivnější trendy v oblasti gamingu. DIVR měl již před naším vstupem úspěšný produkt, rozumný koncept rozvoje a potřeboval strategického investora, který by projektu dal stabilitu a poskytl růstový kapitál,“ komentuje investici Miroslav Bodnár z EC Investments, které již patří například herní agentura Grunex. Nově nabytý kapitál plánují v DIVR Labs využít na stavbu nových arén ve světových metropolích. První destinace, kam se vydají, budou Londýn a Stockholm, a to v rámci spolupráce se sítí obchodních center Westfield.
V následujících třech letech plánuje tuzemské studio otevřít řádově desítky nových poboček. „Vstup ECI pro tým DIVR Labs odemyká možnost chopit se naplno a systematicky tržní příležitosti, kterou VR technologie v zábavě otevírají. Naší misí je zpřístupnit lidem svět fantazie v roli hlavních aktérů a na vlastní kůži, než aby fantazijní příběhy jen pasivně sledovali jako diváci,“ říká šéf DIVR Labs Lukáš Marek, jenž do firmy přišel z venture kapitálového fondu Springtide Ventures, který je součástí skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka.