Křetínský sahá po firmě s historií dlouhou 500 let. Za 103 miliard chce koupit britskou poštu

Druhý nejbohatší Čech chce ovládnout mateřskou společnost firmy Royal Mail, jež funguje přes 500 let. Její částí je i zisková přepravní služba GLS.

Luboš KrečLuboš Kreč

Miliardář Daniel Křetínský

0Zobrazit komentáře

Britská pošta funguje přes 500 let, jde o jednu z nejstarších služeb světa. A nyní míří do rukou Daniela Křetínského, který za ni nabídl v přepočtu přes 100 miliard korun. Samotná pošta je sice ztrátová, ale součástí skupiny je globální dopravce a balíková síť GLS, která působí i na českém trhu. A právě ta je podle všeho skutečným objektem zájmu druhého nejbohatšího Čecha.

Společnost International Distributions Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail, přijala nabídku na převzetí od českého miliardáře Daniela Křetínského. Oznámila to dnes v dokumentu pro akciovou burzu v Londýně. Křetínského nabídka firmu ohodnocuje na 3,57 miliardy liber (103,5 miliardy korun). Návrh ještě musejí schválit akcionáři IDS, hlasovat by měli na valné hromadě v září. Souhlas musí dát i britská vláda.

Křetínský prostřednictvím své společnosti EP Group nabídl za jednu akcii firmy 370 pencí. Jde o vylepšenou nabídku, protože tu původní, která zněla 320 pencí za akcii, IDS v dubnu odmítla „Správní rada IDS vyjednala rozsáhlý balíček,“ uvedl předseda správní rady Keith Williams. Dodal, že tento balíček zahrnuje závazek poskytovat univerzální služby „za jednu cenu všude“, zachování zaměstnaneckých výhod a důchodů a zajištění toho, aby společnost Royal Mail měla nadále sídlo v Británii a nadále tam i platila daně.

Royal Mail funguje více než 500 let, vznikla na prahu středověku a novověku počátkem 16. století a v současné době zaměstnává více než 150 000 lidí. Křetínský uvedl, že má k její historii a tradici „maximální respekt“. „Rozsah závazků, které nabízíme společnosti a britské vládě, odráží, jak vážně tuto odpovědnost bereme,“ uvedl Křetínský.

Britská ministryně pro podnikání a mezinárodní obchod Kemi Badenochová má podle zákona o národní bezpečnosti a investicích pravomoc dohodu o prodeji firmy přezkoumat a případně zablokovat. S Křetínským se podle médií zatím nesetkala. Ministr financí Jeremy Hunt uvedl, že jakákoli nabídka na převzetí britské pošty by podléhala běžnému přezkoumání kvůli národní bezpečnosti, Hunt by se jí ale v zásadě nebránil.

Největší odborová organizace v Royal Mail uvedla, že její zástupci se s lidmi z EP Group příští týden sejdou. „Budeme také přímo jednat s Labouristickou stranou a dalšími zainteresovanými stranami a požadovat nový model vlastnictví společnosti Royal Mail,“ cituje odboráře agentura Reuters. Mluvčí opoziční Labouristické strany pro otázky byznysu Jonathan Reynolds záruky poskytnuté Křetínským uvítal.

Podle části investorů ale existuje pravděpodobnost, že současná nebo jakákoli budoucí vláda transakci zablokuje. Akcie mateřské společnosti Royal Mail se totiž obchodují se slevou k ceně 370 pencí, kterou nabízí Křetínský. To naznačuje, že určitý počet investorů nevěří, že Křetínský britskou poštu skutečně zcela získá.

danielkretinsky1

Přečtěte si takéKřetínský popsal, jak investuje i proč není radno podceňovat pokliciKřetínský popsal, jak investuje, čeho se bojí i proč si myslí, že poklice má zásadní roli v dějinách

Jiní poukazují na skutečnost, že vláda nezasáhla v době, kdy tak mohla učinit, tedy už v roce 2022. Tehdy Křetínský zvýšil podíl v IDS z 22 procent na 27,5 procenta. Ve středu krátce po zahájení obchodování na londýnské burze akcie IDS vykazovaly asi tříprocentní růst. Později zpevnily ještě o trochu více. Za nabídkovou cenu, která představuje prémii 53,1 procenta k dvanáctiměsíčnímu objemu váženému průměrnou cenou akcií, se neobchodovaly od začátku března 2022.

Analytik XTB Tomáš Cverna míní, že hlavním záměrem Křetínského bylo získat GLS. Royal Mail s bohatou historií je podle něj pouze doplněk, který však není ziskový. „Pobočky a značka jsou jistě velkou příležitostí pro novou službu typu výdejní boxy pro e-shopy, prodej elektřiny, plynu nebo finančních produktů. Podnik má také prostor pro zefektivnění logistiky,“ doplnil analytik Capitalinked.com Radim Dohnal.

IDS minulý týden oznámila, že za uplynulý finanční rok, což je do konce března 2024, snížila ztrátu před zdaněním na 75 milionů liber ze 110 milionů liber v předchozím roce. Uvedla také, že vyplatí mimořádnou dividendu.

S využitím ČTK