Krotitelé duchů jsou zpátky v novém traileru. Nostalgický film o odkazu i mladé generaci hrdinů dorazí do kin už letos

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ghostbusters

Reprofoto: Ghostbusters/YouTube

Krotitelé duchů: Odkaz

0Zobrazit komentáře

Krotitelům duchů se ve své době podařilo vytvořit unikátní směs komedie, akčního blockbusteru a duchařského hororu a zároveň přitom všechny žánry chytře komentovat. Ačkoliv se o něco podobného snažila dvě pokračování, obě kriticky i finančně selhala. Na letošní listopad se ale možná konečně chystají noví Krotitelé duchů, kteří na odkaz „jedničky“ důstojně a hlavně zábavně navážou.

Původní film ve svém jádru měl vlastně typický americký sen o tom, jak skupina inovátorů buduje vlastní firmu a překonává překážky kladené těmi, kdo v ně (nebo jim) nevěří. Jelikož ale šlo o komedii ozdobenou duchařským hororem, koncepty amerického snu nebo mužského hrdinství byly podávány spíš satiricky a žánrová klišé se převracela na hlavu.

Krotitelé duchů: Odkaz, poučený aktuálnějšími tématy vzdálenými naivitě osmdesátek, na to navážou zaměřením na rodinu. Svobodná matka a dvě děti se kvůli špatné sociální situaci musí přestěhovat do chátrajícího statku, který jim odkázal dědeček. Jak už to tak bývá, postupně se zde začnou dít čím dál podivnější věci a děti objeví staré auto se zvláštním označením, navíc plné neznámých přístrojů.

Nový film se tak krotitele duchů pokusí převést do současnějšího hávu, zásadním motivem pro něj ale bude odhalování historie a nostalgické navracení se k ní. Odkaz tím přímo zrcadlí postavení mnoha diváků, kteří mají původní snímek zakořeněný ve svém dětství. Jejich často nekritickým vzpomínkám bývá těžké se v pokračováních po dlouhé době vyrovnat, takže jsou odkázána buď na patetickou nostalgii, nebo risk totálního selhání snah přijít s něčím novým.

Tvůrci Odkazu proto k projektu od začátku přistupovali se záměrem představit vlastní vizi, avšak zároveň do ní vložit znovu vytvořené ikonické prvky osmdesátkové legendy. Například samotné auto Ectomobile, duchařské pasti i další náčiní detailně studovali ve snaze je dokonale zopakovat. Totéž platí pro vizuální efekty, u nichž filmaři pracovali se skeny původních triků a při natáčení využívali co nejvíce praktických řešení.

Upozorňujeme, že následující řádky obsahují spoilery. Nostalgické zpracování samozřejmě také znamená, že se v novince objeví Bill Murray jako Dr. Peter Venkman, Dan Aykroyd jako Dr. Ramond „Ray“ Santz a Ernie Hudson jako Dr. Winston Zeddemore. Vedle nich se vrátí i Annie Potts jako sekretářka Janine Melnitz. Všichni nicméně budou mít jen relativně malé, byť dějově významné role.

Motiv nového objevování historie se prolíná dokonce do osobností samotných filmařů, Krotitelé duchů: Odkaz totiž režíroval Jason Reitman, syn Ivana Reitmana stojícího za původním snímkem. Jasonova silná motivace důstojně navázat na dílo svého otce je zřejmá například z videa, kde komentuje zveřejněný trailer. V minulosti se navíc už mnohokrát prokázal jako schopný režisér chytrých komedií jako Děkujeme, že kouříte, Juno nebo Lítám v tom.

O druhé filmové pokračování Krotitelů duchů se v Hollywoodu snažili už od konce devadesátých let, kvůli nedostatečnému výdělku prvního sequelu a nezájmu části hlavního obsazení z něj ale nic nebylo. Postupně vzniklo několik scénářů pro třetí snímek, Bill Murray se ale do role nechtěl příliš vracet. Když pak zemřel jeden z představitelů ústředních postav Harold Ramis, snahy se přesunuly k natočení rebootu. Ten byl naneštěstí katastrofa.

ghostbusters-afterlife-trailer

Reprofoto: YouTube/Ghostbusters

Nové pokračování bude obsahovat mnoho odkazů na původní film

Krotitelé duchů: Odkaz reboot z roku 2016 ve svém vyprávění zcela ignorují a místo toho se snaží oživit původní svět v novém prostředí i s novými postavami. Ten konečně posvětil také Bill Murray, když o scénáři zaměřeném na myšlenku „každý může být krotitelem duchů“ pro Vanity Fair řekl: „Scénář je dobrý. Je v něm spousta emocí. Je v něm spousta rodinných témat a průchozích linií, které jsou opravdu zajímavé.“

Jeho komentář naznačuje, že prozatímní dojmy z trailerů by se mohly pro natěšené diváky protáhnout také na celý chystaný film. Ten se po několika odkladech kvůli pandemii koronaviru konečně chystá do kin 11. listopadu letošního roku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym