Krypto klesá, Salvador přesto plánuje utopické město Bitcoin City. Představil ho modelem ze zlata

Zlatá vize města v době, kdy kredibilita Salvadoru i hodnota nejen jím nakoupených kryptoměn klesá, působí trochu jako provokace.

Zlatý model města Bitcoin City podle návrhu architekta Fernanda Romera

0Zobrazit komentáře

Prezident Salvadoru Nayib Bukele představil návrh města jako vystřiženého z vize utopické budoucnosti. Poté, co středoamerická země zavedla bitcoin jako zákonné platidlo, nyní Bukele odhalil koncept Bitcoin City. O něm začal mluvit již v listopadu roku 2021 a město má podle plánů vyrůst nedaleko vulkánu Conchagua.

Model Bitcoin City, který salvadorský prezident hrdě ukázal veřejnosti, je vytvořený ze zlata. Bukele však vzápětí uvedl na pravou míru, že tento materiál si vybral architekt pouze pro výrobu modelu. Pokud se idea bitcoinového města stane realitou, jeho ulice budou plné zeleně, k idylickému životu přispěje také výhled na moře a nedaleký vulkán.

Na modelu se město na kruhovém půdorysu rozvíjí kolem centrálního náměstí, v jehož středu se skví logo bitcoinu. Součástí města mají být také monumentální stavby, převýšené prostranství s výhledem na vulkán, letiště a komerční i rezidentní zóny.

„V Bitcoin City nebudou žádné daně z příjmu nebo z nemovitosti, město navíc bude mít nulové emise oxidu uhličitého. Existovat bude pouze daň z přidané hodnoty, z níž půjde polovina na veřejnou infrastrukturu a údržbu města,“ přiblížil už na podzim loňského roku Bukele, v čem by měla být bitcoinová obec výjimečná.

Součástí představení byly také vizualizace města

Za návrhem města stojí jeden z nejvýznamnějších mexických architektů současnosti Fernando Romero, zakladatel studia FR-EE. Světové ekonomické fórum ho označilo za „globálního vůdce zítřka“ a jeho realizace odvážně experimentují s hmotou i novými technologiemi. Pod jeho taktovkou tak vznikají futuristické stavby impozantních rozměrů a tvarů.

Bukele také oznámil, že salvadorská vláda nakoupila 500 bitcoinů, což byla dosud její největší jednorázová investice do této kryptoměny. S novinkou přišel prezident v době, kdy hodnota bitcoinu klesá – ve druhém květnovém týdnu se dostala pod 33 tisíc dolarů, tedy na nejnižší úroveň od loňského července.

Agentura Bloomberg odhaduje, že vláda Salvadoru nakoupila celkem 2301 bitcoinů od chvíle, kdy země schválila tuto měnu jako oficiální platidlo. Jejich současná hodnota činí zhruba 70 milionů dolarů, Bukele je přitom nakoupil za 103 milionů. Nad optimismem, kterým salvadorský prezident i přes tak velkou ztrátu srší, tak nejen světovým finančním lídrům přestává rozum stát.

Středoamerická země totiž není v pozici, kdy by si mohla dovolit takto rizikové obchodování. Situace kolem jejího státního dluhu je stále křehčí, jelikož se blíží osmisetmilionová lednová splátka. Ratingové agentury včetně Moody’s navíc výrazně snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti Salvadoru.

Ani s přechodem na kryptoměny to není tak růžové, jak si Bukele maloval. Obyvatelé Salvadoru totiž nevyužívají digitální peněženku Chivo, kterou vláda spustila, když se v zemi začalo platit bitcoinem. Aplikaci aktivně používá pouze 20 procent z celkového počtu lidí, kteří si ji stáhli v okamžiku, kdy jim vláda do peněženky poslala třicet dolarů v rámci propagace této digitální vymoženosti.

I přes Bukeleho nadšení z návrhu utopického bitcoinového města tak není jisté, jestli impozantní návrh spatří světlo světa. Ve stínu současného vývoje kryptoměn se kroky salvadorské vlády jeví jako stále bláhovější. Jak ale víme, svět kryptoměn je turbulentní – může se tak stát, že křivka bitcoinu naskočí na překotný růst a Bukele se bude v blízké budoucnosti procházet ulicemi svého vysněného Bitcoin City.