Zrušte bitcoin coby státní platidlo, vyzývá Mezinárodní měnový fond Salvador. Je až příliš rizikový

Filip HouskaFilip Houska

bitcoin-salvador

Foto: Idea SV/CzechCrunch

V Salvadoru se může platit i bitcoinem

0Zobrazit komentáře

Na kryptoměnové scéně předběhl Salvador úplně všechny. Tento malý středoamerický stát totiž od loňského září používá bitcoin jako oficiální platidlo, což vyvolalo vlnu nadšení, ale i rozpaky. Ty sdílí i Mezinárodní měnový fond (MMF). Podle něj je používání bitcoinu nutné přísně regulovat, a proto Salvador vyzývá, ať se ho coby státní měny zbaví.

Jakmile prezident Salvadoru Nayib Bukele loni oznámil, že bude země vedle amerického dolaru podporovat pro běžné placení i bitcoin, sliboval si od toho mimo jiné začlenění tisíců lidí do legální ekonomiky. V Salvadoru totiž pracuje velké množství lidí načerno, a dokonce až sedmdesát procent z nich nemá bankovní účet.

Využití bitcoinu a speciální kryptoměnové peněženky Chivo viděl jako dobrý způsob, jak situaci zlepšit. To se ovšem nezdá výkonné radě Mezinárodního měnového fondu, která zemi nabádá jak k přísné regulaci peněženky, tak k odstranění bitcoinu jakožto oficiálního státního platidla.

„Vláda Salvadoru přijala loni v září bitcoin jako zákonné platidlo. Přijetí kryptoměny jako zákonného platidla však s sebou nese velká rizika pro finanční a tržní integritu, finanční stabilitu a ochranu spotřebitelů. Může také vytvářet podmíněné závazky,“ píše Mezinárodní měnový fond ve svém prohlášení.

Někteří členové výkonné rady MMF se rovněž obávají rizik spojených s očekávanou emisí dluhopisů vázaných na bitcoin. Salvador totiž plánuje ve spolupráci s firmou Blockstream, která se zabývá infrastrukturou digitálních aktiv, získat zhruba jednu miliardu dolarů (21,6 miliardy korun) prostřednictvím takzvaných bitcoinových dluhopisů.

Zpráva MMF navíc přichází v době, kdy se hodnota bitcoinu pohybuje jako na horské dráze. Minulý pátek začal jeho velký pád, během kterého se dostal až pod hranici 36 tisíc dolarů, což je ve srovnání s hodnotou okolo 69 tisíc dolarů loni v listopadu velmi výrazný pokles. Během pondělí se virtuální měna dostala i pod hranici 33 tisíc dolarů.

Za poklesem stojí několik faktorů – ať už jde o americké centrální bankéře, nejednoznačné postoje vlád ke kryptoměnám jako takovým nebo vyhrocená situace na Ukrajině. V těchto minutách ovšem bitcoin znovu pomalu roste a překonal už úroveň 37 tisíc dolarů.

S přispěním ČTK.