Kryptoměny zaujaly i Vladimira Putina. Aby se v nich obchodovalo s ropou, je ale ještě brzy, říká ruský prezident
Bitcoin včera prolomil hranici 60 tisíc dolarů, přičemž za růstem s potenciálem dosáhnout nového historického maxima je i fakt, že americké regulační orgány schválí první veřejně obchodovaný fond (ETF) se zaměřením na futures na bitcoiny. Do rostoucí ceny se ale mohla propsat také podpora vůči kryptoměnám jako takovým ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina. Na konkrétní stanoviska je ale podle něj ještě brzy.
Když se o digitálních měnách začne mluvit na vládních úrovních, jedná se o velkou zprávu, která může ovlivnit jejich následující vývoj. A zatímco Čína svým zářijovým nařízením, že bude všechny transakce s kryptoměnami považovat za nelegální, poslala ceny virtuálních mincí dolů, Rusko se mohlo alespoň zčásti podílet na posledním velkém růstu bitcoinu, nejhodnotnější digitální měny současnosti.
Jeho prezident Vladimir Putin totiž v rozhovoru pro CNBC, který Kreml zprostředkoval na svém webu, naznačil, že by toleroval bitcoin (respektive kryptoměny jako takové) coby legitimní způsob plateb. V pomyslných kryptoměnových kuloárech se proto začalo šuškat, zda by je Rusko nemohlo používat pro obchodování zejména s energetickými zdroji, především pak s ropou.
„Kryptoměny mají právo na existenci a mohou se používat jako platební prostředek, ovšem k obchodování s ropou nebo jinými primárními surovinami a energetickými zdroji? O tom je podle mě ještě předčasné mluvit,“ řekl jeden z nejmocnější lidí světa v rozhovoru. „Vidíme, že tento trh stále kolísá. Kryptoměny jsou velmi nestabilní a nejsou ničím jištěné. Na nějaká stanoviska je tedy dnes stále ještě brzy,“ dodal.