Ukrajina dává zelenou nejhodnotnější kryptoměně. Uzákoní platby bitcoinem, který doteď považovala za podvod

kyjev-bitcoin

Foto: C. Hanpitakpong/Unsplash

Ukrajina legalizuje nejhodnotnější kryptoměnu světa – bitcoin

0Zobrazit komentáře

Když bitcoin před více než deseti lety vznikl, jedním z hlavních fundamentů byla odluka peněz od moci státu a tiskáren chrlících bankovky. Postupně si ale digitální měny začínají nacházet své místo a jen od konce července se objevily čtyři země, které jasně definovaly pravidla pro obchodování s bitcoinem. Aktuálně se seznam rozšířil o Ukrajinu, jejíž zástupci kryptoměny až donedávna považovali za podvod a podnikali kvůli nim rozsáhlé razie.

Aktuálně nejvíce rezonujícím příkladem adopce bitcoinu státem je bezpochyby středoamerický Salvador, kde se stal oficiálním platidlem a pomocí státem vytvořené peněženky je možné bitcoinem zaplatit za kávu nebo potraviny. Kromě Salvadoru se ke kryptoměnám staví s otevřenou náručí i Kuba nebo Panama, která již pracuje na zákonu upravujícím jejich používání.

Z evropských zemí pak jako první otevřelo obchodování s bitcoinem Německo, které umožnilo svým fondům investovat do kryptoměn. K tomu se teď přidává i Ukrajina. O zavedení zákona se tam začalo jednat již v loňském roce, až letos ale došlo ke schválení poslaneckou sněmovnou státu. Zákon již tak čeká jen na podpis prezidenta Volodymyra Zelenského.

Nový zákon však z bitcoinu automaticky nedělá všeobecně akceptovatelné platidlo a pro běžné občany se nic zásadního nezmění. Ti totiž mohli i před schválením zákona, který má primárně sloužit pro ochranu investorů a vlastníků kryptoměn před podvody, bitcoin a další virtuální měny libovolně nakupovat a prodávat. Legalizováním bitcoinu a jeho zákonnou úpravou ale dojde k eliminaci perzekucí velkých podniků zabývajících se bitcoiny.

Podle informací, které uvedl list Kyiv Post, totiž tamní orgány prováděly časté razie ve firmách a při nich zabavovaly drahá vybavení. Ukrajinská tajná služba dokonce zablokovala i místní kryptoměnovou burzu, která podle nich vzhledem k anonymitě transakcí umožňovala praní špinavých peněz. To se teď ale změní a podle informací Kyiv Post má Ukrajina v plánu zavést příští rok kryptoměnový trh pro podniky i investory.

Ačkoliv volatilita kryptoměn představuje pro mnoho státních institucí obrovské riziko, zároveň stále přibývá zemí, které věří, že bitcoin není jen bublina a že má budoucnost. A i když to zatím nijak závratně neovlivňuje aktuální hodnotu největší kryptoměny, pro investory preferující dlouhodobé držení bitcoinu to je bezesporu dobrá zpráva.

S přispěním ČTK.