Kvůli synově nemoci vyhořel. Jeho startup pomáhá terapeutům, letos oznamuje již druhou investici
Nadějný startup Upheal uzavřel kolo ve výši čtvrt miliardy korun, a to i od českých fondů Credo Ventures a Kaya VC.
Juraj Chrappa k vlastnímu startupu došel přes osobní zkušenost. Čelil těžkému vyhoření, když jeho synovi bylo diagnostikované chronické onkologické onemocnění. Snažil se balancovat úzkost s výzvami rychle se rozvíjející kariéry, a na základě vlastní zkušenosti si uvědomil, jak důležitý je přístup k podpoře duševního zdraví. Chtěl tak sám pomoci odborníkům, kteří pomohli jemu, a rozhodl se zlepšit nástroje, které používají ve své praxi.
Následně více než rok strávil rozhovory s experty na duševní zdraví, porozuměl jejich výzvám a se společníkem Martinem Horváthem založili startup Upheal. I když jsou oba Slováci, dlouhodobě působí v Česku. Ve své firmě ulehčují administrativní zátěž psychologů či psychiatrů, pomáhají jim dosáhnout zdravější rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem a zvyšují jejich pracovní efektivitu.
Horváth přitom zmiňuje průzkum Americké asociace psychologů, podle které až třetině z nich hrozí vyhoření. Zároveň třetina terapeutů tráví více než třicet procent svého času jen dokumentací, což jim neumožňuje soustředit se na pacienty a na svou kariéru. Právě s tím jim pomáhá Upheal, který za ně automaticky i díky umělé inteligenci sepisuje poznámky ze sezení, třídí je a hledá v nich souvislosti. Zároveň zvládá odbavovat opakující se administrativní úkony.
„Odborníci na duševní zdraví jsou ohromně zatíženi. Musí se plně věnovat svým klientům, zároveň se pravidelně vypořádávat s traumatizujícím vyprávěním a náročnými požadavky na dokumentaci. Opakované vstřebávání emoční zátěže a zároveň žonglování s administrativními povinnostmi může být zdrcující, což vede k vyhoření, snížené empatii, vyčerpání a potenciálně může vést ke snížení kvality péče,“ popisuje kontext Horváth.
Kromě pocitu přepracovanosti a emocionálního vyčerpání se pak podle Horvátha cítí nedocenění a nedostatečně finančně ohodnocení. „Systémové problémy, jako je nerealistická zátěž a nízké odměňování, spolu s náročným ekonomickým prostředím a rostoucí poptávkou po službách v oblasti duševního zdraví, vytvářejí dokonalou bouři pro vyhoření poskytovatelů zdravotní péče,“ doplňuje Horváth.
Upheal tak podle svých tvůrců dokáže nejen terapeutům ušetřit až čtyřicet hodin měsíčně papírování. Aktuálně jej využívá již přes 36 tisíc odborníků na duševní zdraví, a to zejména ve Spojených státech, protože Upheal funguje jen v angličtině. „Jsme hluboce odhodláni dbát na ochranu soukromí a zabezpečení. Nikdy neukládáme záznamy a uživatelé mají plnou kontrolu nad dobou, po kterou vygenerované poznatky zůstávají na platformě,“ doplňuje Horváth s tím, že žádná data, ani v anonymizované podobě, startup neprodává třetím stranám.
Své první, tzv. pre-seedové investiční kolo ve výši přibližně 25 milionů korun Upheal získal koncem roku 2022, o rok později byl na Startup Awards od CzechCrunche odbornou porotou oceněn jako mladý startup roku. Navazující, tzv. seedové investiční kolo ve výši 76 milionů korun pak Upheal oznamoval letos v únoru. A v rámci Startup Awards jej porota zařadila do 10 hot startups s největším potenciálem stát se dalším jednorožcem.